رونمایی از کتاب روابط ایران و واتیکان در قم
سرویس شهرستان ها: وبینار رونمایی از کتاب روابط ایران و واتیکان نوشته پروفسور دونته سِه، به همت سفارت جمهوری اسلامی در واتیکان و دفتر ادیان و مذاهب مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه‌های علمیه و با ارتباط مستقیم با واتیکان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در این وبینار گفت: همانطور که این کتاب روابط کهن و ریشه دار بین ایران و واتیکان را نشان می‌دهد، به فضل الهی امروز هم در ایران شاهد روابط خوب ایرانیان با مسیحیان هستیم.

وی اظهار داشت: در شرایط امروز بشر تشکیل یک جبهه ارزشی متشکّل از ادیان ابراهیمی به‌ویژه اسلام و مسیحیت می‌تواند برای انسان‌ها گره گشا باشد که خوشبختانه در حوزه‌های علمیه ارتباط گیری با مراکز دینی سایر ادیان مهم شمرده شده و آثار علمی خوبی هم در این باره به چاپ رسیده است.

کاردینال ساندری رئیس مجمع کلیساهای شرق هم گفت: کتاب روابط ایران و واتیکان بیانگر وجود رابطه کهنی بین واتیکان و ایران است؛ این کتاب در واقع نمایشگاهی از اخوت ما، گفتگو و نرمش بین واتیکان و ایران است که به شکل به روز درآمده است، اما ریشه‌های کهن دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید طه هاشمی سفیر جمهوری اسلامی در واتیکان هم در ابتدای این وبینار با بیان این که این کتاب را به مقامات ارشد واتیکان اهدا کرده ایم و در این مراسم هم قصد داریم آن را به کاردینال ساندری تقدیم کنیم، به مشکل مشترک ادیان در عصر حاضر مبنی فاصله گرفتن بشر از اخلاق و معنویت اشاره کرد و افزود: در جلسه‌ای به پاپ فرانسیس اعلام کردم که اکنون مساله مهم این است که چه تعداد خداپرست در دنیا وجود دارد و این که چه تعداد مسلمان و چه تعداد مسیحی در دنیا داریم یک موضوع فرعی است؛ باید به گفتگوی بین ادیانی توجه بیشتر شود.

همچنین پروفسور مونته سه مولف کتاب روابط ایران و واتیکان در سخنانی، مکاتبه‌های تاریخی بین ایران و واتیکان را نشان دهنده سابقه تعامل‌های دوستانه بین این دو کشور دانست و افزود: این مکاتبه‌ها بیانگر رابطه همراه با مودت در ادوار مختلف تاریخ ایران و واتیکان هستند، هیچ کشور اسلامی در طول تاریخ و در سده‌های مختلف به اندازه ایران تعامل، مکاتبه‌های رسمی و ارتباطات دوستانه و صمیمی با واتیکان نداشته است.

نسخه مناسب چاپ