۸ دستور رئیس جمهوری برای ارتقاءکیفی وکمّی تولید خودرو
 

رئیس جمهوری از پارکینگ‌ها و خط تولید شرکت ایران خودرو بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و مسائل این شرکت تولیدی قرار گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین

دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح روزگذشته در این بازدید که به صورت سرزده انجام شد، ابتدا از خودروهای موجود در انبارهای ایران خودرو بازدید میدانی به عمل آورد و با تأکید بر غیرقابل قبول بودن وجود این حجم از خودرو در انبار، هشت دستور صادر کرد.

براین اساس، در اولین دستور رئیس جمهوری در حوزه تولید تصریح شده است که تولید خودرو در سال ۱۴۰۱نسبت به سال ۱۴۰۰حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد.

همچنین سازوکارهای لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودرو اقتصادی» با ساختار به روز فراهم شده و در سال ۱۴۰۱حداقل تولید ۳ خودرو قدیمی متوقف و ۳ خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

وی همچنین خواستار گسترش تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران شد و ضرورت سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی را «در مقیاس اقتصادی» مورد تاکید قرار داد.رئیسی در ادامه تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپوشده در انبارهای شرکت های خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر ظرف ۲ماه آینده را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: در صورت عدم اقدام برای انجام تعهدات و رفع نیاز بازار به منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو حداکثر ظرف ۳ماه آینده رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.در بند پنجم دستور رئیس قوه مجریه در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم آمده است: ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف سازی لازم در آن صورت گیرد.

همچنین از ابتدای سال ۱۴۰۱پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود وهرگونه واگذاری خودرو به شرکت ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.بر اساس دستورات رئیس جمهوری، به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل ۲۰هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه تسهیل شود.وی همچنین به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل تصریح کرده است : هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱مطلقا ممنوع است و دستگاه های مسئول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو مقابله کنند. همچنین خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال ۱۴۰۱ می بایست حداقل با ۳سال یا پیمایش ۶۰هزار کیلومتر ضمانت شوند.

رئیس جمهوری همچنین خواستار تسریع در تعیین تکلیف واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا به بخش غیر دولتی شد.معاون اول رئیس جمهوری مسئول نظارت و پیگیری حسن اجرای این ابلاغیه خواهد بود.

مهدی خطیبی مدیرعامل ایران‌خودرو در همین زمینه گفت: با دستور رئیس جمهوری از سال آینده خودرو‌ها کمتر از دو هفته در پارکینگ ایران خودرو باقی می‌مانند و به سرعت عرضه می‌شوند.

نسخه مناسب چاپ