وزیراقتصاد :یارانه ۱۰ میلیون نفر حذف می شود
 

سرویس شهرستانها: وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: با شناسایی ۱۰ میلیون نفر از افراد پردرآمد جامعه و حذف آنان از دریافت یارانه به زودی فهرست جدید یارانه بگیران اعلام می شود.

علی طیب نیا در چهارمین نشست فرصت تاریخی انقلاب اسلامی در اصفهان افزود: این افراد پردرآمد شناسایی شده‌اند و به زودی و آرام آرام از فهرست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند.

وی گفت: این عدالت نیست که یارانه به همه افراد کشور تعلق گیرد. دولت برای اجرای عدالت یکی از بسته‌های حمایتی مانند بیمه همگانی و حمایت از تولید داخلی را تدوین و اجرا کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش ۷۵ درصدی نرخ تورم خبر داد و گفت: در طول یک سال تورم نقطه به نقطه کشور از ۴۵ درصد به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

طیب‌نیا افزود: با افزایش صادرات غیر نفتی و توجه به صنایع خرد، پیش بینی می‌شود، اقتصاد کشور تا ۲ سال آینده از رکود خارج شود.

وی در مورد نرخ سود بانک‌ها گفت: متأسفانه رقابت نادرستی میان بانک‌ها بر سر سود بانکی بود که سقف سود ۲۲ درصد تعیین شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه هم‌اکنون ثبات و آرامش در بازار کشور حاکم است، گفت: کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت‌ها در بازار سرمایه به کف رسیده است و دولت با ارائه اوراق مشارکت بدون ضامن در بورس این وضعیت را بهبود می‌بخشد.

طیب‌نیا اضافه کرد: ۹ هزار میلیارد تومان به۳ بخش اقشار کم درآمد، بهداشت عمومی و تولید اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این که این بودجه حاصل درآمد از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها بود، گفت: درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در مرحله نخست اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها ۲۷ هزار میلیارد تومان بود.

وزیر اقتصاد بابیان اینکه دولت سال گذشته ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل فروش سهام برخی شرکت‌های دولتی به دست آورده است، افزود: این رقم هم در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار گرفت تا بتواند هزینه درمانی بیمارستان‌ها را کاهش دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست با سرمایه گذاران یک مرکز تجاری در اصفهان و متولیان ساخت شهرک سلامت این شهر هم افزود: صنعت گردشگری در اشتغال‌زایی و تقویت اقتصاد کشور بسیار موثر است و دولت توجه جدی به تقویت این صنعت دارد.

طیب‌نیا اظهارداشت: پتروشیمی و توریسم، بخش‌های پیشرو اقتصاد کشور هستند و شخص رییس جمهوری بر تقویت این صنایع تاکید دارد.در صنعت توریسم کشور هم اکو توریسم و توریسم درمانی در اولویت قراردارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بااشاره به اینکه امکانات رفاهی و اقامتی با جذب توریسم ارتباط مستقیم دارد، اضافه کرد: امکانات رفاهی و اقامتی صنعت توریسم کشور پاسخگوی مطالبات گردشگران نیست و باید با تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این بخش، امکانات و تجهیزات رفاهی و اقامتی مناسبی را برای صنعت توریسم کشور فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال این است تا هتلداری را تشویق کند، افزود: دولت وظیفه دارد مشکلات سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش را مرتفع کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: آمار نشان می‌دهد که میزان پس انداز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در ایران خوب است اما متاسفانه این سرمایه‌ها در ایجاد کسب و کار به‌کارگیری نشده و بیشتر به سمت بازار سرمایه، سوق داده شده است.

وی افزود: دولت با جدیت به دنبال آن است تا بنگاه‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند و در ۱۰ ماهه نخست فعالیت دولت یازدهم، ۳۵ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است.

طیب‌نیا اظهار داشت: در ۸ سال فعالیت دولت قبل فقط ۸هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده بود.

وی افزود: هدف دولت از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، اصلاح کسب و کار است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ساخت شهرک سلامت در اصفهان اظهار داشت: ساخت این مجموعه همراه با تجهیزات و امکانات مناسب پزشکی و اقامتی می‌تواند زمینه رشد «توریسم سلامت» را فراهم کند.

نسخه مناسب چاپ