اولین کشتی بین‌المللی پس از لغو تحریم‌ها در بندر شهید رجایی پهلو گرفت
* مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی کشور از برگزاری همایش نمایندگان خطوط بین‌المللی و فعالین کشتیرانی برای متمرکز شدن حضور لاینرها در ایران خبر داد و گفت: کشتی‌های خارجی همواره منتظر ورود به ایران هستند.

جلیل اسلامی که برای حضور در مراسم نمادین پهلوگیری نخستین کشتی لاینر در بندر شهید رجایی پس از لغو تحریم‌ها به هرمزگان سفر کرده بود، افزود: خوشبختانه پس از پشت سر گذاشتن یک دوره رکود، شاهد حضور نخستین کشتی بین‌المللی در بندر شهیدرجایی هستیم.وی با اشاره به اینکه اعمال تحریم‌ها باعث متوقف شدن تردد برخی از خطوط بین‌المللی به کشور شده بود، افزود: با تغییر شرایط، امکان حضور مجدد این خطوط در بنادر تجاری ایران وجود دارد.او اظهار داشت: برای متمرکز شدن حضور لاینرها(خطوط مستقیم کشتیرانی) در ایران، ۲۸مرداد همایشی بزرگ در تهران با حضور نمایندگان خطوط بین‌المللی و فعالان کشتیرانی برگزار می‌شود.

اسلامی گفت: در ماه‌های گذشته، مذاکراتی برای بازگشت همه خطوطی که در گذشته به بندر شهیدرجایی رفت و آمد داشته‌اند، صورت گرفته و در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه ایران برای خطوط معتبر کشتیرانی یک بازار جذاب محسوب می‌شود، ادامه داد: خروج این خطوط از کشورمان، به رغم میل باطنی‌شان صورت گرفته است.مدیرکل بندری سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: با تحولات مثبتی که در فضای دیپلماسی کشور صورت گرفته، از طرف سایر خطوط نیز برای حضور در ایران ابراز تمایل شده است.اسلامی توسعه ظرفیت عملیات با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی و ارائه یک چهره منطقی از عملکرد بنادر را جزو مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه دریایی و بندری اعلام کرد.

نخستین کشتی لاینر خارجی متعلق به خط کانتینری «ون‌های» تایوان در مراسمی با حضور مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی و مدیران بندر شهید رجایی، صبحگاه، ۳۱ تیرماه در بزرگترین بندر تجاری کشور پهلو گرفت.

این کشتی با ظرفیت ۶۰۰۰ TEU کانتینر از بندر سنگاپور به بندر شهید رجایی سفرکرده است. کشتی یاد شده ۲۶۰ متر طول و ۳۳ متر عرض دارد و عملیات تخلیه و بارگیری حدود ۳۰۰۰ TEU کانتینر از محموله آن در ترمینال دوم بندر شهید رجایی به انجام

رسیده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اضافه کرد: در روزهای پایانی مردادماه جاری نیز کشتی بعدی متعلق به شرکت «ون‌های» که هم اکنون در بندر شانگهای چین مشغول بارگیری است، در بندر شهیدرجایی پهلو می گیرد.

نسخه مناسب چاپ