مجلس تصمیم‌گیری درباره ارز۴۲۰۰ تومانی را به دولت واگذار کرد
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: اگر دولت بخواهد ارز ترجیحی را در سال آینده حذف کند بر اساس مصوبه مجلس، موظف است مابه التفاوت آن‌ را از طریق کالابرگ الکترونیک به مردم اختصاص دهد، به نحوی که قیمت کالاهای اساسی و دارو به نرخ شهریور ۱۴۰۰به دست مردم برسد.

به گزارش ایسنا، رحیم زارع در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا حذف شدن ارز ترجیحی در مجلس تصویب شده است، گفت: خیر، این ارز حذف نشده بلکه بر اساس مصوبه اخیر مجلس این اختیار به دولت داده شده است تا به تشخیص خود این ارز را حفظ یا حذف کند.

نمایندگان مجلس هم در جلسه علنی نوبت اول دیروز مجلس و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ؛ بند الحاقی ۱و بند الحاقی ۲در تبصره ۲لایحه بودجه را بررسی کردند و آنها را به تصویب رساندند.

بر اساس بند الحاقی ۱در تبصره ۲؛ دولت مکلف است مبلغ یک میلیون و۳۰۰ هزار میلیارد ریال از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی بابت پرداخت بدهی خود از جمله مبلغ ۹۰۰هزارمیلیارد ریال دراجرای ماده(۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، بابت پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و استمرار

همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران، مبلغ ۹۰ هزار میلیارد ریال به سازمان بازنشستگی کشوری بابت استمرار همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و مبلغ ۵۰ هزارمیلیارد ریال به سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح بابت استمرار همسان سازی بازنشستگان لشکری اختصاص دهد.

نمایندگان هم چنین در مصوبه ای، مهلت واگذاری سهام مازاد سازمان تامین اجتماعی را تا پایان آذر سال آینده تمدید کردند.

طبق این مصوبه، مهلت سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران برای اجرای تکلیف موضوع قانون الحاق یک تبصره به ماده ۵قانون اجرای سیاست کلی اصل ۴۴قانون اساسی مصوب ۱۳۹۹ر۷ر۲۳ مبنی بر واگذاری سهام مازاد بر ۳۳درصد سازمان تامین اجتماعی تا پایان آذرماه ۱۴۰۱تمدید می شود.

همچنین وزارت نفت مکلف به ارائه صورت های مالی پایان دوره حسابرسی و میاندوره ای خود و شرکت های تابعه به کمیسیون انرژی و برنامه و بودجه مجلس شد.

در مصوبه ای دیگر دولت مجاز شد که سهام پروژه های نیمه تمام صنعتی و تولیدی در اختیار خود را از طریق بازار سرمایه واگذار کند. دولت همچنین مکلف شد سود شرکت های با سهام کمتر از ۵۰درصد خود را پیگیری کند. هرگونه توثیق سهام شرکت های دولتی مشمول واگذاری برای اخذ تسهیلات هم در سال ۱۴۰۱ممنوع شد.

نمایندگان مجلس در مصوبه ای دولت را مکلف کردند که به فرزندانی که از ابتدای سال ۱۴۰۰به بعد در استان هایی با نرخ باروری پایین به دنیا می آیند، سهام اختصاص دهد.

نمایندگان، منابعی را هم برای تجهیز مراکز تامینی و تربیتی کشور و تکمیل طرح های توسعه ای داخل مراکز سازمان زندان ها تخصیص دادند.

نمایندگان در جلسه علنی و در خلال بررسی های جزئیات بودجه ۱۴۰۱، برای تامین نظر شورای نگهبان، ایرادات این شورا به لایحه رتبه بندی معلمان را اصلاح کردند.

در این زمینه، مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که طرح رتبه بندی معلمان بامبنای ۳۱شهریور ۱۴۰۰اعمال و اجرا می‌شود.

در ادامه، نمایندگان مجلس، ۲ میلیارد دلار از محل تسهیلات خارجی برای توسعه و بهره برداری خطوط مترو و قطار سبک شهری و طرح های کاهش آلودگی هوا و خرید اتوبوس حمل و نقل شهری برای سال آینده اختصاص دادند.

قالیباف: زمین و آسمان را از آلودگی‌ها

حفظ کنیم

بنابرخبردیگر،رئیس مجلس در روز درختکاری با غرس یک اصله نهال سیب، گفت: برای داشتن زندگی سالم و با نشاط باید زمین و آسمان را از آلودگی های زیست محیطی حفظ کنیم.

محمدباقر قالیباف با گرامیداشت سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) این روز را به ملت ایران به ویژه پاسداران سبزپوش انقلاب اسلامی تبریک و تهنیت گفت.

وی با بیان اینکه ملت ما به دنبال فرهنگسازی عاشورا است، تصریح کرد: همانطور که حضرت امام (ره) فرمودند ؛”اگر سپاه نبود، کشور نبود”، باید این روز بزرگ را به همه سبزپوشان سپاه پاسداران تبریک گفت. امیدواریم بتوانیم فرهنگسازی عاشورا را همانطور که شهید عزیزمان، شهید سلیمانی فرمود “ما ملت امام حسینیم” پیاده سازی کنیم.

قالیباف با اشاره به اینکه روز درختکاری یک سنت خوب و حسنه در کشورمان به شمار می آید، ادامه داد: حفظ منابع طبیعی کشور و محیط زیست اساس کار ما است و همه ما همانطور که در قانون اساسی به آن اشاره شده، وظیفه داریم نسبت به حفظ محیط زیست کوشا باشیم. به طریق اولی مسئولان و دست اندر کاران هم موظف هستند در این عرصه تلاش جدی داشته باشند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با تاکید بر اینکه زندگی ما وقتی سالم و با نشاط خواهد بود که زمین و آسمان را حفظ کنیم، گفت: آلودگی خاک، آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی صوتی موجب ایجاد مشکلات جدی در حیات و سلامت زندگی مادی و معنوی می‌شود.

وی در پایان از باغبانان مجلس که در این مراسم حضور داشتند، تشکر و قدردانی و تصریح کرد: ما در مجلس وظیفه خود می دانیم به ویژه در فراکسیون محیط زیست و کمیسیون کشاورزی در این مسیر قدم های

خوبی را برداریم.

نسخه مناسب چاپ