احتمال لغو تحریم‌ کشتیرانی ایران تا پایان سال جاری میلادی
یکی از وکلای ارشد متخصص در زمینه تحریم‌ها از احتمال لغو تحریم شرکت های کشتیرانی ایران تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش تسنیم به نقل از مانا، وی در گفتگو با لویدزلیست گفته است: با توجه به اینکه آمریکا موضوع هسته‌ای ایران را مطابق توافقات و از طریق مذاکره پیگیری می کند، اکنون راه برای اتحادیه اروپا برای لغو تحریم‌ها علیه ایران تا پایان سال باز شده است.

این اقدام می‌تواند راه را برای دسترسی آزاد شرکت‌ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران به تجارت بین‌المللی باز کند و به بیمه‌گران اجازه دهد محمولات نفت صادراتی ایران بر روی کشتی‌های ایرانی را تحت پوشش بیمه پی‌اندآی خود قرار دهند.

ایسایمون کوشنر مدیر ارشد اجرایی موسسه حقوقی دبلیو لیگال تاکید کرد: شخصاً امیدوارم که تا انتهای نوامبر ۲۰۱۴ گروه ۱+۵ به راه‌حلی برای موضوع هسته‌ای دست یابد و پیش‌بینی می‌کنم که در نتیجه آن بسیاری از نهادهای تحریمی فوراً از فهرست تحریم‌ها خارج خواهند شد.

وی در ادامه عنوان کرده است: اتحادیه اروپا قادر است تصمیماتی بگیرد که در عرض یک شب اجرا شدنی است، اما سیستم سیاسی آمریکا مستلزم فرایند به شدت دشوارتری است و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا تصمیمات گرفته شده اجرایی شوند.

نامبرده بر این باور است: اگر توافق نهایی حاصل شود، درها به روی بیمه‌گران گشوده خواهد شد تا به سرعت تامین خدمات پوشش بیمه‌ای کشتی‌های حامل نفت خام از ایران را از سر بگیرند و در صورت خروج نام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از فهرست تحریم‌ها، کشتی‌های ملکی این شرکت هم پوشش بیمه‌ای معتبر دریافت خواهند کرد.

نسخه مناسب چاپ