چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۶۰ (برابر با ۱۳ جمادی الاول ۱۴۰۲، ۹ مارس ۱۹۸۲) نقل شده است
آیت‌الله ربانی شیرازی درگذشت
با کمال تاسف اطلاع یافتیم آیت‌الله حاج شیخ عبدالرحیم ربانی شیرازی عضو فقهای شورای نگهبان، در یک حادثه شدید رانندگی، دعوت حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت. استاندار فارس در اطلاعیه‌ای که به همین منظور انتشار داد. خبر پیوستن این عالم ربانی به ملکوت اعلی را اطلاع داد. خبرگزاری جمهوری اسلامی در این زمینه گزارش داد:
آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی که جهت شرکت در جلسه فردای شورای نگهبان عازم تهران بود، دیروز بر اثر واژگون شدن اتومبیل حامل وی در جاده دلیجان ـ میمه به لقاء‌الله پیوست.
این حادثه در ساعت ۱۴ و سی دقیقه دیروز بر اثر ترکیدن لاستیک جلوی اتومبیل در کیلومتر ۳۰ جاده دلیجان به وقوع پیوست و در جریان آن آیت‌الله ربانی شیرازی که دچار خونریزی مغزی شده بود پس از انتقال به بهداری دلیجان جان سپرد.

اگر یک روز از حال آقای خامنه‌ای باخبر نباشم احساس می‌کنم چیزی کم دارم
آقای الویری نماینده مردم دماوند و جمعی از اعضای نهادهای انقلاب اسلامی به اتفاق ائمه جمعه این شهر عصر دیروز با حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفتگو کردند.
در این دیدار ابتدا حجت‌الاسلام شاهچراغی گزارشی به استحضار ریاست مجلس رساند آنگاه حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی طی سخنانی گفت خیلی اوضاع خوب است که سرنوشت مردم به دست روحانیان افتاده و این حالتی از تبلور خاص مردم است. وی گفت کسی فکر نمی‌کرد نماز جمعه این همه با ارزش باشد این مانوری که همه هفته در همه بلاد است فکر تداوم مخالفت به طور علنی را از دشمن گرفته این بشارت بسیار بزرگ است که مردم از گذشته به نماز جمعه توجه کرده‌اند همین توجه جامعه ما را به طرف ثبات به پیش می‌برد. این وحدت و هماهنگی بین مسئولین یک نعمت خوبی است که در تمام سطوح بالا مشاهده می‌شود اگر من یک روز از حال آقای خامنه‌ای باخبر نباشم احساس می‌کنم چیزی کم دارم.

صدام به شروع جنگ علیه ایران اقرار کرد
همزمان با تلاش مجدد هیئت‌های منتخب سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد و نیز نماینده دبیرکل سازمان ملل برای پایان‌بخشیدن به جنگ تحمیلی صدام بر علیه دو ملت ایران و عراق صدام رئیس رژیم فعلی عراق دیروز اعتراف کرد.
عراق آغازکننده جنگ کنونی با ایران بوده است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در پی سخنان افشاگرانه دیروز حافظ اسد رئیس‌جمهور عربی سوریه و محکوم نمودن جنایات مزدوران رژیم بغداد خبرگزاری یونایتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق از بغداد گزارش داد:‌
صدام دیروز مصراً از اعراب تقاضای کمک کرد و گفت: عراق قبل از شروع جنگ با ایران بارها از کشورهای عربی درخواست کرده بود که با وی همکاری و هماهنگی داشته باشند.

رفسنجانی: راهی غیر از این نیست که رزمندگان ما صدام را وادار به تسلیم کنند
جلسه مشترک اعضای شورایعالی دفاع و کمیته بررسی‌کننده جنگ تحمیلی فرستاده کنفرانس اسلامی پس از ۵ ساعت بحث و مذاکرات به پایان رسید. به گزارش خبرنگاران حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی رئیس‌ مجلس شورای اسلامی پس از پایان جلسه در گفتگوئی پیرامون مسائل مطروحه در این جلسه اظهارداشت: ما از همان روز اول جنگ اعلام کردیم که کشورمان را باز گذاشته‌ایم به روی هر کسی که می‌خواهد بیاید، حرف ما را بشنود. این سیاست گذشته ما هم بوده هر هیاتی که برای مذاکره بخواهد ایران بیاید، ما حرفی نداریم، آقای رفسنجانی افزود: من همین‌جا اعلام می‌کنم که نیروهای رزمنده ما در جبهه باید با پیروزی‌هایشان صدام را وادار کنند که تسلیم حق بشود و به نظر می‌رسد راهی غیر از این نیست.

code

نسخه مناسب چاپ