با ایجاد عادتهای خوب غذایی سال پیش رو را سالم آغاز کنید
 

باکتری های مفیدی که در سیستم گوارشتان زندگی می کنند، می توانند به بدن شما کمک کنند تا عملکرد ایمنی خود را بهبود ببخشد، مواد مغذی را سنتز و اشتها را کنترل کند و سلامت ذهنیتان را ارتقا دهد. شما می توانید با تغییر در سبک روزمره، بر محیط میکروبیِ سیستمِ گوارشتان اثر بگذارید. برای شروع هیچ وقت دیر نیست.

سیستم گوارش خود را بهبود ببخشیم؟

۱. مصرف میوه و سبزی را در روز افزایش دهید

غذاهای گیاهی شامل سبزیجات، میوه ها، انواع لوبیا، آجیل و غلات سرشار از فیبری هستند که میکروب های شما عاشقشان هستند.

افزایش مقدار فیبر مصرفی به اندازه ۶ گرم در روز (معادل دو تکه نان سبوسدار یا یک کاسه غلات صبحانه) بر سلامتی باکتری های معده شما اثر مثبت دارد.

۲-‌ مخمرها را به رژیم غذاییتان بیفزایید

ماست، کِفیر، کامبوچا، کیمچی مثالهایی از غذاهای تخمیری هستند که به وسیله میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و مخمر تغییر شکل داده اند. در عین حال بسیاری از غذاهای تخمیرشده مغذی، حاوی انواع ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی مانند فیبر، پروتئین و چربی هستند.

۳- مصرف غذاهای فراوری شده را کاهش دهید

متخصصین مواد غذایی توصیه می کنند مصرف محصولات فراوری شده را در رژیم غذاییمان کم کنیم، زیرا مشخص شده که این مواد می توانند «تنوع باکتری های معده» را کاهش دهند. حتی برخی از تحقیقات، نشان می دهند که برخی از غذاهای بسیارفراوری شده با باکتری های «بد» معده ارتباط دارند. این گونه غذاها عبارتند از انواع سوسیس، کالباس، بیکن، اکثر کنسروها، بسیاری از تنقلات نظیر چیپس و میوه های خشک شده، غذاهای منجمد و….

code

نسخه مناسب چاپ