پوتین: آمریکا ما را تحریم کرده و اکنون درصدد حل مشکلات خود با ایران و ونزوئلاست
سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که واشنگتن با وجود اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران و ونزوئلا، اکنون برای حل مشکلات خود با این دو کشور تلاش می‌کند.

«ولادیمیر پوتین» در سخنانی گفت که صادرات نفت روسیه به آمریکا بیشتر از دو درصد نیست. وی با بیان اینکه ما به تامین انرژی اروپا بر اساس توافق ها ادامه می‌دهیم، افزود: من به کشورهای غیردوست می‌گویم که ما به تعهدات خود در زمینه انرژی پایبند هستیم. پوتین تحریم‌ها علیه روسیه را غیرقانونی خواند و تصریح کرد: کشورهای غربی مردم خود را فریب می‌دهند و غرب در تلاش است ما را مسئول افزایش قیمت انرژی معرفی کند. رئیس جمهوری روسیه گفت که روسیه صادرات انرژی خود را حتی از طریق اوکراین حفظ می‌کند. پوتین گفت: غرب در حال جنگ اقتصادی با کشور ما است و ما برای مقابله با آن اقداماتی انجام خواهیم داد، ضمن اینکه رشد قیمت انرژی در غرب، به دلیل محاسبات بی‌جای آنهاست. پوتین با بیان اینکه آمریکا بخاطر بحران انرژی، حاضر به توافق با ایران به هر قیمت است، افزود: آنها حاضرند با ایران و ونزوئلا به صلح برسند و فورا تمامی اسناد را امضا کنند. رئیس جمهوری روسیه همچنین در دیدار با همتای بلاروس خود ضمن تأکید بر ایستادگی در مقابل تحریم‌های غرب گفت، مذاکرات مسکو و کی‌یف شاهد تحولاتی مثبت است.

خبر دیگر اینکه آژانس امنیت هوانوردی روسیه اعلام کرد، چین از تأمین قطعات یدکی هواپیما برای خطوط هوایی روسیه خودداری کرده است. خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از سخنگوی این آژانس نوشت روسیه برای دریافت قطعات یدکی از کشورهای دیگر مانند هند یا ترکیه تلاش خواهد کرد. این اقدام پکن در حالی است که چین تاکنون از واکنش تند به حمله نظامی روسیه به اوکراین خودداری کرده است. از سویی سخنگوی وزارت خارجه چین به آمریکا درباره اعمال تحریم علیه پکن به بهانه مقابله با روسیه هشدار داد. «ژائو لی جیان» اعلام کرد در صورتی که واشنگتن به دلیل اختلاف روسیه و آمریکا بر سر بحران اوکراین، چین را تحریم کند، پکن با اقدامات سختگیرانه تلافی خواهد کرد. این مقام پکن تصریح کرد: ایالات متحده در روند تعیین روابطش با فدراسیون روسیه، حق اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و افراد چینی را ندارد زیرا در غیر این صورت، چین پاسخ قاطع و جدی خواهد داد. ژائو لی جیان با بیان اینکه تحریم‌های واشنگتن علیه مسکو هیچ کمکی به حل معضل اوکراین نخواهد کرد، گفت: برعکس، آمریکا از این طریق باعث ایجاد دردسرهای بیشتری خواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه چین افزود، اقدامات واشنگتن نه تنها باعث آسیب اقتصادی به طرفین می‌شود، بلکه تأثیر منفی بر روند حل و فصل سیاسی دارد.

آمریکا: جنگنده‌ به اوکراین نمی‌دهیم

سخنگوی پنتاگون با خطرناک توصیف کردن هرگونه ارسال جنگنده‌های بیشتر به اوکراین، گفت بهتر است به این کشور موشک‌های زمین به هوا داده شود. بعد از مخالفت چندباره آمریکا با برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین، پنتاگون این بار با ارسال جنگنده به کی‌یف هم مخالفت کرد. «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت واشنگتن از ارائه جنگنده‌های «میگ ۲۹» به اوکراین حمایت نمی‌کند. کربی با بیان اینکه ارائه جنگنده های میگ به اوکراین خطرات زیادی را به همراه دارد، افزود: ارزیابی اطلاعاتی نشان داد که انتقال جنگنده‌ها به اوکراین می‌تواند منجر به تشدید تنش بین روسیه و ناتو شود. سخنگوی پنتاگون ضمن اشاره به اینکه وزیر دفاع آمریکا با همتای اوکراینی خود تماس گرفته، اظهار داشت: ما ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا را جدی می‌گیریم و به دنبال گزینه‌های جایگزین هستیم. کربی ادامه داد: همکاری با سایر متحدانی که ممکن است بتوانند به سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین مانند موشک‌های زمین به هوا، سکوهای شلیک و سیستم‌های ضد زره کمک کنند، از جمله این گزینه‌های جایگزین است. وی در واکنش به اظهارات مقام‌های روسی مبنی بر پیداشدن مدارکی از پاتوژن‌های خطرناک در تأسیسات تحقیقاتی اوکراین، مدعی شد: ما در اوکراین سلاح‌های بیولوژیک تولید نمی‌کنیم و این فقط تبلیغات مسخره و پوچ روسیه است.

در چنین شرایطی سنای آمریکا یک لایحه بزرگ بودجه را برای دولت تصویب کرد که شامل کمک ۱۳.۶ میلیارد دلاری به اوکراین نیز می‌شود. این لایحه ۲۷۴۱ صفحه‌ای برای امضا به دفتر کار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ارسال شده است. سناتورها با ۶۸ رای موافق در مقابل ۳۱ رای منفی این لایحه را تصویب کردند که شامل ۱.۵ تریلیون دلار بودجه دولت از جمله ۱۳.۶ میلیارد دلار کمک به اوکراین می‌شود. از طرف دیگر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان کرد که اتحادیه برای تحریم روسیه محدودیت دارد. «جوزپ بورل» ضمن تاکید بر اینکه اتحادیه هر آنچه توانسته درباره اعمال تحریم علیه روسیه انجام داده است، درباره احتمال وقوع جنگ با مسکو ابراز نگرانی کرد. بورل اذعان کرد که اتحادیه اروپا هر آنچه در توانش بوده درباره اعمال تحریم‌ها علیه روسیه انجام داده و بیش از این دیگر نمی‌تواند کار بیشتری انجام دهد. بورل تصریح کرد که اتحادیه اروپا باید از رفتن به سمت جنگ با روسیه اجتناب کند چون اگر این کار را نکند، جنگ جهانی سوم خواهد شد. وی در پاسخ به سوالی درباره اقدام آمریکا در ممنوعیت واردات نفت و گاز از روسیه گفت: برای ایالات متحده، این اقدام خیلی سخت نیست برای اینکه آنها تقریبا نفت روسیه را مصرف نمی‌کنند.

در این حال،رئیس جمهوری آمریکا گفت : واشنگتن روابط تجاری عادی دائمی با روسیه را لغو می‌کند.وی افزود که آمریکا به همراه متحدانش اقداماتی را علیه روسیه اعلام خواهد کرد.بایدن افزود که آمریکا واردات الماس و محصولات دریایی را از روسیه ممنوع خواهد کرد.رئیس جمهور آمریکا افزود که واشنگتن به افزایش فشارها و اعمال تحریم علیه برخی ثروتمندان حامی ولادیمیر پوتین خواهد پرداخت.

موافقت پوتین با اعزام نیروی داوطلب

رئیس جمهوری روسیه از اعزام نیروهای داوطلب غرب آسیا برای پشتیبانی از نیروهای دونباس و انتقال غنیمت‌های تسلیحاتی اوکراین به این منطقه استقبال کرد. «ولادیمیر پوتین» از اعزام مزدوران خارجی به اوکراین انتقاد کرد و درعین حال از طرح «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه برای اعزام داوطلب به اوکراین حمایت کرد. شویگو نیز گفت، در حال حاضر ۱۶ هزار داوطلب که اغلب از غرب آسیا هستند برای کمک به نیروهای دونباس اعلام آمادگی کرده‌اند. شویگو همچنین پیشنهاد انتقال تسلیحات غربی به غنیمت گرفته شده در اوکراین به جمهوری‌های خودخوانده لوهانسک و دونتسک را مطرح کرد که مورد استقبال پوتین واقع شد. در این حال سخنگوی کرملین گفت: سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه وقتی درباره اعزام داوطلب به اوکراین پیشنهاد داد، منظورش شهروندان روس نبود. او گفت که داوطلبان زیادی آماده‌اند تا برای کمک به مردم دونباس بروند که شامل ۱۶ هزار نفر از کشورهای خاورمیانه می‌شود و منظور پوتین، داوطلبانی از خاورمیانه و سوریه بود نه شهروندان روسی. خبر دیگر اینکه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، صبح دیروز جمعه حملات موشکی دقیقی با استفاده از موشکهای دور برد علیه زیرساختهای نظامی در اوکراین انجام دادیم و فرودگاههای نظامی در «لوتسک» و «ایوانو فرانکیفسک» از کار انداخته شدند.

مجوز خشونت علیه روس‌ها

رویترز فاش کرد که شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام به کاربران اجازه دادند تا پیام‌ها و درخواست‌ها برای اقدامات خشونت ‌آمیز علیه شهروندان و سربازان روسیه را مسدود نکنند. رویترز با دسترسی به ایمیل‌های داخلی شرکت «متا» فاش کرد، این شرکت به کاربران شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام در برخی از کشورها اجازه داده است پیام ‌ها و درخواست‌های کاربران برای اقدامات خشونت ‌آمیز علیه شهروندان و سربازان روسیه را مسدود نکنند. در ایمیل به مدیران محتوای این شرکت آمده است، همچنین به صورت موقت پست‌هایی که خواستار مرگ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس است، حذف نشوند. این شرکت، علت این تغییرات در سیاست‌های خود را عملیات نظامی روسیه در اوکراین عنوان کرد.

نسخه مناسب چاپ