ظرفیت ایران برای تبدیل‌شدن به هاب منطقه‌ای ترانزیت دیتا
موقیعیت خاص جغرافیایی ایران باعث شده تا ظرفیت خدادادی برای ترانزیت اطلاعات(دیتا) در منطقه داشته باشیم.

این مطلب را عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه های اجتماعی اعلام کرد و با تأکید بر ظرفیت ایران برای تبدیل شدن به قطب ترانزیت دیتا نوشت: یکی از مسائل مغفول‌مانده در حوزه ارتباطات، استفاده بهینه از ظرفیت خدادادی کشورمان برای ترانزیت دیتاست.

وی افزود: ترانزیت داده بین غرب و شرق دنیا از طریق خاک کشور ما مزیت‌های ویژه‌ای برای کشورهای همسایه دارد که مهم‌ترین آن‌ها کاهش زمان پینگ ۲۰ تا ۳۰ میلی‌ثانیه ناشی از کوتاه شدن فاصله تا مراکز داده در اروپا است. همچنین امکان تعمیر و بازیابی خرابی مسیرهای فیبر در کوتاه‌ترین زمان نسبت به مسیرهای دریایی مثل دریای عمان، خلیج عدن و کانال سوئز است.

زارع‌پور افزود: به‌عبارتی همه عوامل برای اینکه کشور ما به «هاب» منطقه‌ای ترانزیت دیتا تبدیل شود، فراهم است و بدیهی است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم و اخیراً از نقشه راه عملیاتی شدن چنین ظرفیتی رونمایی کردیم.

وی تأکید کرد: با اجرای این طرح، پایداری خدمات ترانزیت کشور و سهم ما از ترانزیت ارتباطات در منطقه افزایش و شرایط رقابتی برای ارائه خدمات ترانزیت دیتا بـه کشورهای همسایه بهبود خواهد یافت و همچنین ظرفیت ترانزیت داده از مرزهای شمال غربی به مرزهای غربی، شرقی و جنوبی کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: با اجرای این طرح و تدویـن چارچـوب تعرفـه پیشـنهادی بـرای ارائـه مدل‌های فـروش جدید از جملـه عمده‌فروشی و فروش بلندمدت دیتا به اپراتورهای فعال در منطقه، خدمات ترانزیت دیتا بر اساس تقاضا در کوتاه‌ترین زمان ممکن برقرار خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون قـراردادهای جدید ترانزیت بین‌المللـی دیتا منعقد شده است و در همین مدت کوتاه ۴۰ درصد به ترانزیت ترافیک از خاک کشورمان افزوده شده است. اجرای این طرح، ضمن تضمین پایدار ترافیک مصرفی کشور، گام بلند دیگری برای تکمیل حلقه‌های اقتصاد دیجیتال در ایران عزیز ماست.

نسخه مناسب چاپ