مردم ترکیه علیه رژیم صهیونیستی شعار «ما همه قاسم سلیمانی هستیم» سر دادند
 

سرویس خارجی: مردم ترکیه با برپایی تجمع اعتراضی و سردادن شعار «ما همه قاسم سلیمانی هستیم» سفر “اسحاق هرتزوگ” رئیس‌رژیم صهیونیستی به آنکارا را محکوم کردند.

معترضان که پرچم‌های حزب االله، انصارالله و تصاویر سردار شهید قاسم سلیمانی را در دست داشتند، با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «سلام بر جهاد، سلام بر حزب‌الله» با سفر هرتزوگ به ترکیه مخالفت کردند.پس از انتخاب هرتزوگ به ریاست رژیم صهیونیستی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تماس تلفنی با وی انتخابش را تبریک گفت. گفته شده این تماس تلفنی که پس از سال‌ها انجام شد، زمینه ساز سفر رئیس رژیم صهیونیستی به ترکیه بود.سفر هرتزوگ به آنکارا اولین سفر یک رئیس اسرائیل به ترکیه در ۱۸سال گذشته محسوب می‌شود.روابط سیاسی ترکیه و رژیم صهیونیستی متعاقب حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره و کشتار اتباع ترکیه، رو به تیرگی نهاد و دو طرف تا سال‌ها از تبادل سفیر خودداری کردند. در پی اعزام متقابل سفیر و بهبود نسبی در روابط در ماه‌های گذشته برخی مسئولان بلندپایه ترکیه از جمله ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با مسئولان رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی دیدار کردند.

این اولین گام عادی سازی روابط میان آنکارا – تل آویو پس از پیروزی هرتزوگ به ریاست رژیم صهیونیستی است.دیدار رئیس رژیم صهیونیستی از ترکیه اعتراض مردم این کشور و واکنش شخصیت‌های منطقه‌ را برانگیخت. شیخ عصام تلیمه از نزدیکان شیخ یوسف القرضاوی مفتی اهل سنت مصری در واکنش به این سفر در توییتی نوشت: به اردوغان بگویید به فتوای شیخ قرضاوی هرکس با اینان مصافحه کند باید ضمن تیمم، دستان خود را با آب هفت دریا طهارت کند.این توییت با واکنش و همراهی تعداد زیادی از دنبال کنندگان تلیمه همراه شد که معتقد بودند اردوغان با این حرکت اعتبار خود را به نحو بی سابقه‌ای از دست داده است.همچنین اتحادیه بین‌المللی علمای اسلام نیز با صدور بیانیه‌ای سفر رئیس رژیم صهیونیستی به آنکارا و استقبال رسمی اردوغان از وی را محکوم کرد.این اتحادیه در بیانیه خود ضمن ابراز شگفتی از این سفر، آن را گامی در راستای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس دانست و اقدامی در جهت منافع این رژیم و تضییع مبارزات فلسطینیان ارزیابی کرد.بر اساس این بیانیه، این سفر هیچ تناسبی با روحیه دلیری و شجاعت مردم ترکیه که همواره مخالفت خود را با تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های فلسطینی اعلام کرده‌اند، ندارد و لذا جایگاه کشور ترکیه در جهان اسلام می‌طلبد که موضع مناسبتری در مواجهه با اشغالگری و اشغالگران اتخاذ کند. آنکارا، استانبول، غازی آنتپ، بوردور و بسیاری از شهرهای دیگر ترکیه از چهارشنبه گذشته شاهد تجمعات اعتراضی علیه سفر هرتزوگ بودند.فعالان ترک، پرچم‌ رژیم صهیونیستی را در جاده فرودگاهی که هواپیمای هرتزوگ در آنکارا به زمین نشسته بود، آتش زدند و پرچم فلسطین را برافراشتند.

خبر دیگر اینکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان سفرهای اخیر خود به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، پیشنهاد ایجاد ائتلاف ناتوی عربی با مشارکت اسرائیل را داد.«نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که طی ماه‌های اخیر به دو کشور سازشگر امارات و بحرین سفر داشته است، پیشنهاداتی را در رابطه با تشکیل نوعی ائتلاف ناتوی عربی داده است.نفتالی بنت به‌عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی، اواخر آذرماه و بهمن‌ماه گذشته به دو کشور سازشگر امارات و بحرین سفر داشت.چند روز قبل از این سفر نیز «بنی گانتس» وزیر جنگ اسرائیل به بحرین رفته بود و در جریان این سفر یک توافقنامه امنیتی بین دو طرف امضاء شد.چند روز پیش هم «آویو کوخاوی» رئیس ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی به منامه پایتخت بحرین سفر کرده بود که این اولین سفر رسمی رئیس ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی به بحرین محسوب می‌شود.خبر دیگر اینکه منابع خبری عبری زبان از موافقت رژیم صهیونیستی با ساخت ۷۳۰واحد شهرک نشین در شمال قدس شرقی اشغالی خبر دادند. روزنامه القدس العربی به نقل از روزنامه عبری زبان “کول هاعیر” نوشت که کمیته ساخت و ساز رژیم صهیونیستی در قدس با ساخت ۷۳۰واحد شهرکی در شمال قدس شرقی موافقت کرده و با موافقت این کمیته، امکان اجرای این طرح فراهم شده است. طبق این گزارش، مجتمع‌های مذکور قرار است در شهرک “بسگات زئیف” ساخته شوند. این رسانه عبری در ادامه گزارش داد که طرح جدید ۷۰هزار متر مربع از اراضی اشغالی فلسطین را دربر می‌گیرد.

نسخه مناسب چاپ