واشنگتن، سفارت افغانستان در آمریکا را بست
سرویس خارجی: وزارت خارجه آمریکا سفارت افغانستان در این کشور را بست و اعلام کرد که تا زمان به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان از سوی جامعه جهانی، به دیپلمات های افغان اجازه حضور و فعالیت در آمریکا را نخواهد داد. وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای از بسته شدن سفارت افغانستان در واشنگتن خبر داد و اعلام کرد: به دیپلمات‌های افغانستان که در سفارت این کشور مشغول به کار هستند، ۳۰ روز فرصت می دهیم تا برای ماندن خود در آمریکا از طریق ویزاهای بشردوستانه در این کشور اقدام کنند و در غیر این صورت اخراج خواهند شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: تا زمانی که حکومت طالبان از سوی جهانیان به رسمیت شناخته نشود، واشنگتن حضور هیچ دیپلماتی از سوی افغانستان را در آمریکا نخواهد پذیرفت. مقام‌های آمریکایی در عین حال اعلام کردند که این سیاستمداران به افغانستان فرستاده نخواهند شد ولی تاکنون کشور مقصد آنها مشخص نشده است. وزارت خارجه آمریکا همچنین از رد درخواست اقامت شماری از کارمندان سفارت افغانستان خبر داد. در این حال، «امیر خان متقی»، سرپرست وزارت خارجه افغانستان گفت: دولت طالبان تمامی شرایط به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود. همزمان، «عنایت‌الله خوارزمی»، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز با بیان اینکه داعش تهدیدی جدی در افغانستان نیست، تاکید کرد که این گروه تروریستی از لحاظ عقیدتی و مذهبی جایی در افغانستان ندارد.

در تحولی دیگر وزیر خارجه طالبان طی نشست سه روزه «مجمع دیپلماتیک آنتالیا» در ترکیه با «توماس وست»، نماینده آمریکا در امور افغانستان دیدار و گفتگو کرد . «امیرخان متقی» به واشنگتن درباره دخل و تصرف در دارایی های افغانستان هشدار داد و گفت: اگر آمریکا در سرمایه‌های افغانستان دخل و تصرفی انجام دهد، با پیامدهای ناگواری روبرو خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ