رئیس جمهوری: ایمان راسخ مردم، مهمترین عامل خلق قوت و قدرت ملی است
 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی

رئیس جمهوری در دیدار اعضای ستاد مرکزی و شورای سیاستگذاری راهیان نور، این جریان سراسری را از مصادیق بارز جهاد تبیین توصیف کرد و اظهار داشت: سرزمین‌های راهیان نور مدرسه بزرگ انسان‌سازی است که همواره برای همه عصرها و نسل‌ها درس آموز است و در این فرصت ارزنده جهاد تبیین، راویان و مبلغان باید اهداف والای شهدا و درس‌های عینی امروز آن را برای نسل جوان تبیین کنند.

وی خطاب به همه دستگاه‌های مسئول و اجرایی تاکید کرد : همه باید به وظیفه الهی، انقلابی و قانونی خود برای حفظ و تداوم حیات مدرسه انسان‌ساز و تحول‌آفرین راهیان نور عمل کنند.

رئیسی ایمان راسخ مردم را مهمترین عامل خلق قوت و قدرت ملی برشمرد و اظهار داشت: حرکت عظیم راهیان نور ایمان راسخ مردم و در نتیجه قدرت و قوت ملی را تقویت می کند و تحکیم‌ ارتقا می‌بخشد. حضور مردم در سرزمین‌های نور و آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس، باور مردم به نظام و کارآمدی الگوی مدیریت جبهه‌های جنگ را بالا می برد و هر چه اعتماد مردم به نظام ارتقا یابد،‌ سرمایه اجتماعی کشور افزایش می‌یابد.

رئیس جمهوری اردوهای راهیان نور را سرمایه اجتماعی توصیف کرد که با حکمت مقام معظم رهبری برقرار شد و امروز مایه ارتقای اقتدار کشور شده است و خاطرنشان کرد: جمعیت عظیم راهیان سرزمین‌های نور که هر سال بر تعداد آنها افزوده شده است، برای کشور قدرت‌ساز و اقتدارآفرین بوده و هستند.

رئیسی با بیان این که این حرکت عظیم فرهنگی با هدایت‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری به نقطه بسیار مطلوبی رسیده است، گفت: همانگونه که امام حسین (ع) به برکت اخلاص در نیت و عمل خود در پرتو نور الهی نورانیت یافت و سفینه نجات شد، شهدای دفاع مقدس نیز با تاسی به آموزه‌های کربلا و تبعیت از ولی فقیه زمان، هم خودشان و هم مسیرشان نورانی شد.

رئیس جمهوری با بیان این که نورانیت شهدای دفاع مقدس نیز مانند مسیر نورانی شهدای کربلا ماندگار است، افزود: جلوه تحول‌آفرین و انسان‌ساز عاشورا در جوانان این مرز و بوم باردیگر تجلی یافت وهر چه زمان از دوران دفاع مقدس می‌گذرد، پرده‌ها، از مقابل نورانیت آن ایثارگری‌ها کنار می‌روند و حقانیت ملت ایران آشکارتر می‌شود.

رئیسی با بیان این که دفاع مقدس ما ظرفیت تحول‌آفرینی عظیمی دارد افزود: درست است که فضای رسانه‌ای در جهان در اختیار امپراتوری رسانه‌ای غربی است، اما خاصیت حق و نور این است که جای خودش را در میان ظلمت باز می‌کند و خدا دل‌ها را متوجه حق می‌کند؛ لذا نباید از ترویج مسیر نورانی شهدا ناامید شد.

رئیسی با بیان این که امروز همانگونه که منابع طبیعی و ثروت‌های خدادادی ملت‌ها از سوی نظام سلطه غارت می‌شود، اندیشه جوانان و نیروهای کارآمد ملت‌ها نیز غارت می‌شود، تصریح کرد: قطعا وقتی نیروهای جوان و با انگیزه کشور از سرزمین‌های نور بازدید کنند و با آنچه در این مناطق رخ داده است آشنا شوند، تبدیل به رویش‌های انقلاب می شود و سرمایه نظام در مسیر پیشرفت و اقتدار خواهند بود.

رئیس جمهوری راه‌اندازی موزه‌های دفاع مقدس در استان‌های مختلف کشور را اقدام ارزنده دیگری برای حفظ یاد و آثار دفاع مقدس و معرفی آن به عصرها و نسل‌های بعدی دانست و گفت: اگر چه آثار فرهنگی و هنری ارزنده‌ای در زمینه دفاع مقدس خلق شده و تلاش‌های ارزشمندی برای حفظ فرهنگ آن انجام گرفته است ، اما همچنان امکان فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی و هنری بسیاری وجود دارد که باید بالفعل شود.

رئیسی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت برای مدیریت شیوع کرونا و کاهش آمار قربانیان این بیماری گفت: از همه دست‌اندرکاران برگزاری اردوهای راهیان نور درخواست می‌کنم که همانگونه که با مدیریت مطلوب خود برگزاری این اردوها را به الگوی مسافرت ایمن تبدیل کردند، تلاش کنند از جان این زائران در برابر بیماری کرونا نیز به نحو احسن صیانت کنند.

لباس خادمی راهیان نور برای رئیس جمهوری

در پایان این مراسم از طرف سردار کارگر فرمانده ستاد مرکزی راهیان نور، نشان و لباس خادمی راهیان نور و تصویر یادمان شهدای شلمچه به پاس قدردانی از توجهات رئیس جمهوری به برگزاری مطلوب و بهتر این اردوها به وی اهدا شد.

پیش از سخنان رئیس جمهوری وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس ستاد این وزارتخانه در شورای سیاستگذاری راهیان نور و نمایندگان ستاد مرکزی راهیان نور، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش ایران، نیروی انتظامی ، نماینده وزارت بهداشت ، هلال احمر، وزارت گردشگری و میراث فرهنگی و سازمان صدا و سیما در به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد سازمانی متبوع خود در شورای سیاستگذاری راهیان نور پرداختند.

دیدارجمعی از جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس با رئیس جمهوری

رئیس جمهوری دیروز در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری با جمعی از جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس و خانواده های صبور آنان دیدار و گفتگو کرد .

وی در این دیدار، شهدا را بزرگترین سرمایه‌های کشور و پشتوانه نظام جمهوری اسلامی توصیف و تصریح کرد: شهدا از نخستین کسانی بودند که مسیر ترسیم شده از سوی امام راحل برای جمهوری اسلامی را پیمودند و خون آنان همواره چراغ راه ما برای پیمودن این مسیر نورانی است.

رئیس جمهوری در تبیین پیام امروز شهدا به مسئولان و مدیران خاطر نشان کرد: پیام شهدا به خدمتگزاران کشور، خدمت خالصانه و باز کردن گره‌های زندگی مردم با اتکال به خدا و تکیه به داشته‌ها و توانمندی‌های کشور است و این توصیه اکنون سرلوحه دولت سیزدهم است.

رئیسی افزود: وجه مشترک وصیتنامه همه شهدا تاکید به تبعیت از ولی فقیه در مسیر دفاع از دین و انقلاب اسلامی است و امروز همچنان پیام شهدا در فضا طنین‌افکن است و گوش شنوا می خواهد.

وی با بیان این که شهدای ما ادامه دهندگان راهِ نورانی شهدای عاشورا هستند، گفت: عاشورا زنده ماند چون انسان‌ساز و تحول‌آفرین است و گذر زمان یا عوامل دیگر نمی‌توانند یاد عاشورا را از اذهان پاک کنند. از همین رو یاد و راهِ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد.

رئیس جمهوری افزود: پیام شهدا همواره در جهان طنین‌افکن است و اگر کسی گوش شنوا داشته باشد پیام شهدا را می شنود که پیام آنها، پیام بندگی خدا، دفاع از حریم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ایستادگی در مقابل دشمنان دین و انقلاب، خدمتگزاری خالصانه به مردم، زدودن همه زشتی ها و مفاسد از جامعه اسلامی، گسترش خیر و مهربانی و عطوفت با مردم است.

رئیسی با اشاره به این که امروز آرمان های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بیش از هر زمانی در جهان می‌درخشد، اظهار داشت: امروز همه شاهد هستند که جمهوری اسلامی با عظمت و مستقل به مسیر خود ادامه می دهد و یکی از ستون‌های قدرت نظام جمهوری اسلامی همین خانواده‌های شهدا هستند که دلداده انقلاب بوده، هستند و خواهند بود .

رئیسی در ادامه،با بیان این که دشمنان و کسانی که خون بهترین جوانان این سرزمین را بر زمین ریختند، نتوانستند به اهدافشان برسند، افزود: هر کس امروز به عزت نظام اسلامی بنگرد و ذلت صدامیان و دشمنان انقلاب اسلامی را ببیند به روشنی درخواهد یافت که بدخواهان این انقلاب و نظام نتوانستند به اهدافشا‌ن برسند .

وی با تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت یاد همه شهدا و ایثارگران، توفیق خدمت به خانواده شهدا و جانبازان را فرصتی گرانبها توصیف کرد که باید خالصانه و مخلصانه از آن برای خدمت به جانبازان، مادران، پدران، همسران و فرزندان ایثارگران بهره گرفت.

رئیس جمهوری با اشاره به سخنان مادر شهیدان خالقی‌پور در ابتدای این مراسم، خاطرنشان کرد: مادر شهیدان خالقی‌پور به عنوان یکی از خیل عظیم مادران و همسران صبور و بصیر شهدا در عمل و نه صرفا در بیان نشان داد که زینب‌وار پای انقلاب اسلامی ایستاده‌‌اند. بنده خاضعانه به همه مادران و پدران و خانواده شهدا و جانبازان ادای احترام می‌کنم و روحیه بلند و صبوری آنان را برای خودم بهترین کلاس درس مسئولیت‌پذیری می دانم.

رئیسی، مادران، پدران، همسران و خانواده شهدا را حجت‌های خدا روی زمین دانست و گفت: همه ما مسئولان نزد این حجت‌های خدا و در محضر پروردگار عالم مسئول حفظ دستاوردهای شهدا و ادامه راه آنان هستیم و کمترین کاری که در این مسیر می‌توانیم انجام دهیم خدمت خالصانه به خانواده شهداست.

پیش از سخنان رئیس جمهوری، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و مادر ۳شهید خالقی‌پور در سخنانی کوتاه از عملکرد دولت مردمی در خدمت به مردم و خانواده شهدا در مدت کوتاه سپری شده از آغاز فعالیت آن، قدردانی کرد . همچنین گروه سرود فرزندان شهید مدافع حرم، سرودی حماسی و زیبایی اجرا کردند .

پیش از این مراسم هم سیزدهمین جلسه هیات امنای بنیاد شهید و امور ایثارگران به ریاست آقای رئیسی تشکیل شد و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گزارشی از برنامه‌های سال آینده این بنیاد ارائه کرد.

نسخه مناسب چاپ