امروز در تاریخ
مخالفت دربار هخامنشی با برگزاری مراسم عمومی نوروز
دربار هخامنشی ایران در مارس ۴۰۱ پیش از میلاد، یک هفته مانده به نوروز، تصمیم گرفت که به دلیل قرارداشتن کشور در لبه پرتگاه جنگ داخلی ناشی از مخالفت کوروش کوچک با شاه شدن برادرش اردشیر دوم، مراسم نوروز آن سال به‌صورت خصوصی برگزار شود و مراتب به بزرگان کشور اطلاع داده شود که مراسم عمومی در دربار برگزار نخواهد شد.

فرماندار نافرمان تسلیم شد
شانزدهم مارس ۲۷۹ میلادی، بهرام دوم شاه ساسانی ایران که برای گوشمالی فرماندار سیستان به این ایالت رفته بود، به مناسبت نزدیک بودن نوروز، پوزش فرماندار را که سر به نافرمانی برداشته بود پذیرفت، او را بخشید و عنوان «سکان شاه» داد و سپس برای تنبیه فرماندار کابل رهسپار این منطقه شد.

رسمیت یافتن تاریخ هجری خورشیدی
از ۱۶ مارس سال ۱۰۷۹ میلادی به دستور شاه وقت، ملکشاه سلجوقی، مقرر شد که در ایران، تاریخ اسناد به هر دو تقویم هجری قمری و هجری شمسی نوشته شود.این روال از چهار قرن بعد به‌تدریج فراموش شد که در دوران معاصر ازسرگرفته شده است.تقویم هجری شمسی را عمر خیام نیشابوری تنظیم کرده بود.

محاکمه امیرعباس هویدا آغاز شد
نیمه شب ۲۴ اسفند ۱۳۵۷ محاکمه امیرعباس هویدا که ۱۳ سال نخست‌وزیر ایران بود در دادگاه اسلامی انقلاب که در زندان قصر به ریاست شیخ صادق خلخالی تشکیل جلسه می‌داد آغاز شد و پس از چهار ساعت، ادامه آن به بعد موکول گردید. این جلسه دو روز پس از اعدام ۱۲ نفر از جمله سپهبد نادر جهانبانی، سرلشکر ولی زند، محمود جعفریان (دبیرکل سابق حزب رستاخیز، معاون پیشین سازمان رادیو ـ تلویزیون در امور اخبار، و مدیر عامل خبرگزاری پارس) و نیز پرویز نیکخواه مشاور سیاسی سابق مدیر عامل سازمان رادیو ـ تلویزیون برگزار شده بود.

نخست‌وزیر ایتالیا ربوده شد
آلدو مورو نخست‌وزیر پیشین ایتالیا و رئیس حزب حاکم دموکرات مسیحی این کشور، ۱۶ مارس سال ۱۹۸۷در شهر رم ضمن یک درگیری خیابانی توسط افراد بریگاد سرخ ربوده شد. در این درگیری پنح محافظ مورو کشته شدند .
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ