واگذاری سهام به تأمین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت:‌ براساس قانون بودجه سال جاری، دولت باید امسال ۸۹ هزار میلیارد تومان واگذاری سهام به تأمین اجتماعی انجام دهد.

میرهاشم موسوی در گفتگو با فارس، افزود: براساس تبصره دو بند «و»‌ قانون بودجه ۱۴۰۰ دولت مؤظف است ۸۹ هزار میلیارد تومان واگذاری سهام شرکت‌های دولتی را به سازمان تأمین اجتماعی انجام دهد، این قانون مصوب شده و سازمان خصوصی‌سازی باید مقدمات این واگذاری را فراهم کند.

براساس لایحه بودجه سال آینده از محل واگذاری سهام دولت و تأمین اجتماعی رقم ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، البته هنوز لایحه بودجه سال آینده تبدیل به قانون نشده است.

موسوی گفت: در چند روز باقیمانده از سال جاری کارهای واگذاری و انتقال مالکیت سهام دولت در سازمان خصوصی‌سازی انجام می‌شود، مانند سهام پتروشیمی شازند اراک و سهام لوله‌سازی اسفراین که امیدواریم به این وسیله بخش مهم از رقم ۸۹ هزار میلیارد تومان تکلیف دولت برای پرداخت بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت شود.

وی افزود: براساس قیمت‌گذاری، ارزش این دو شرکت یعنی پتروشیمی شازند و لوله‌سازی اسفراین معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند و بقیه سهام نیز در مرحله شناسایی و قیمت‌گذاری قرار دارد.

همچنین مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی گفت: ۲۴ شرکت زیر مجموعه شستا ظرف یکی دو سال آینده در بازار سرمایه عرضه می‌شود.

علی رستمی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی،‌ شستا را می‌خواهید واگذار کنید، اظهار داشت: در حال حاضر چهار شرکت آماده عرضه اولیه در بازار سرمایه هستند که منتظر دریافت مجوز از سازمان بورس هستیم همچنین ظرف یکی دو سال آینده در نظر داریم ۲۴ شرکت زیر مجموعه شستا را در بازار سرمایه به صورت عرضه اولیه ارائه کنیم.

وی افزود: بنابر این است که از فعالیت کوچک مقیاس خارج شویم و این شرکت‌ها را با واگذاری یا ادغام در شرکت‌های دیگر واگذار کنیم در برخی از فعالیت‌ها هم عمر فعالیت اقتصادی آنها تمام شده است و می‌خواهیم از آنها خارج شویم؛ یعنی یا فعالیت را منحل می‌کنیم یا اصلاحات اساسی انجام می‌دهیم در این زمینه خارج از ۱۹ شرکت زیرمجموعه شستا را ادغام کنیم یا منحل شوند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در مورد اینکه برخی از شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی بهره‌ور نیستند، گفت: در حال حاضر چند نوع شرکت براساس رشته‌ها داریم که براساس نوع مأموریت‌ها همه شرکت‌های زیرمجموعه شستا به جز ۱۹ شرکتی که می خواهیم ادغام یا منحل کنیم بقیه شرکت‌ها بهره‌ور هستند. البته برخی از رشته‌ها مانند صنایع کشاورزی و دامپروری بهره‌وری کمتری دارند و برخی به خاطر نوع صنعت مانند صنایع معدنی بهره‌وری بالایی دارند.

رستمی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر شستا بعد از ۳۴ سال فعالیت چه میزان از درآمدهای صندوق تأمین اجتماعی را تأمین می‌کند، گفت: شستا بین ۷ تا ۸ درصد از منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی را تأمین می‌کند، اما باید توجه شود که هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی گاهی به علت تصمیمات خارج از ارائه سازمان رشد غیر متعارفی پیدا می‌کند به عنوان مثال طرح افزایش حقوق بازنشستگان یا همسان‌سازی حقوق باعث تحمیل هزینه به تأمین اجتماعی می‌شود.

وی افزود: هزینه تأمین اجتماعی امسال از ۹۵۰۰ میلیارد تومان به خاطر طرح همسان‌سازی حقوق به ۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که برخی از شرکت‌ها مانند هپکو که دولت به تأمین اجتماعی داده بهره‌وری ندارند، بیان کرد:‌ برخی از دارایی‌های که دولت به تأمین اجتماعی داده ناکارآمد هستند و از دوره‌های گذشته در اختیار صندوق تأمین اجتماعی و یا شستا قرار داده شده‌اند که با تدابیر مناسب مانند اصلاح ساختار و همچنین اصلاح منابع انسانی و اصلاح فناوری‌های جدید باید اقدام حقوقی نسبت به شرکت‌ها انجام شود.

رستمی گفت: بسیاری از شرکت‌ها در موقعیت مناسب قرار گرفته‌اند که هم اشتغال حفظ شده و هم بهره‌وری افزایش یافته است و شاهد رشد بهره‌وری هستیم. وی اظهار امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۱ در مجموعه شستا شاهد ارتقای بهره‌وری باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در مورد اینکه چه تعداد از سهامداران شستا مانده‌اند، خاطرنشان کرد: تفاوت زیادی نکرده بالاخره عده‌ای سهام شستا را می‌فروشند و عده‌ای دیگر این سهام را خریداری می‌کنند.

رستمی در مورد عرضه سیمان در هلدینگ سیتا در بورس گفت: بنا داریم تمام تولیدات سیمان شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی را در بورس کالا عرضه کنیم تقریباً ۳۰ درصد تولیدات سیمان کشور در مجموعه شستا انجام میشود که شامل ۱۸ شرکت سیمانی زیرمجموعه هلدینگ سیمانی تأمین اجتماعی یا همان سیتا است.

نسخه مناسب چاپ