اخبار کوتاه
درخت سرو زکریا در «ارزوئیه» کرمان ثبت ملی شد

کرمان ـ‌ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از ثبت ملی سرو زکریای منطقه صوغان در شهرستان «ارزوئیه» به عنوان هزارمین اثر میراث طبیعی کشور خبر داد‎.

‎فریدون فعالی با اشاره به برگزاری جلسه شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور افزود: این درخت کهنسال در شهرستان ارزوییه و در کنار زیارتگاه شاهزاده زکریا منطقه صوغان قرار دارد‎. ‎وی اظهار داشت: تنه درخت سرو زکریا بسیار قطور است و سن آن در حدود ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ سال برآورد شده است‎. ‎وی با اشاره به این که هزارمین اثر طبیعی کشور که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده متعلق به استان کرمان است و افتخاری برای مردم این استان محسوب می‌شود، گفت: امروز به همین مناسبت از پوستر این سرو رونمایی شد و یک اصله نهال از این درخت در محوطه وزارت میراث‌فرهنگی کاشته شد.

‎افتتاح مدرسه خیّرساز زنده‌یاد عطایی در باغ بهادران

زرین شهر -خبرنگار اطلاعات: مدرسه خیّرساز زنده یاد حاج ناصر عطایی باحضور معاون مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان، در روستای حاجت آقا در بخش باغ بهادران لنجان به بهره برداری رسید‎.

‎علی اصغر ذاکران در آیین افتتاح مدرسه عطایی گفت: این مدرسه با کمک و هزینه ۳۰ میلیارد ریالی فرزندان زنده یاد حاج ناصر عطایی و اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان در زمینی به مساحت ۳ هزار و ۵۹ مترمربع و با زیربنای ۵۷۸ مترمربع ساخته شده است‏‎.

‎عیدی محمد قمی، رئیس اداره آموزش و پرورش بخش باغ بهادران نیز در این آیین گفت: این مدرسه با ۶ کلاس درس، ۲ اتاق اداری و یک سالن چندمنظوره پذیرای ۱۵۰ دانش آموز است‏‎.

دعوت مسئولان ری به یک فنجان چای با طعم املاح!‏

شهرری ـ خبرنگار اطلاعات: ساکنان روستای «زمان آباد» هزینه آب شهری را می‌پردازند، اما آب تصفیه نشده پر از املاح مصرف می‌آشامند!‏

به گفته روح الله اسداللهی، هنرمند خوشنویس شهرری و از ساکنان روستای زمان آباد، مردم این روستا از خلف وعده مسئولان سازمان آب خسته‌اند سال گذشته مسئولان اعلام کردند که از این پس آب روستا به آب شهری وصل شده است و مردم می‌توانند از آب آشامیدنی سالم استفاده کنند، اما چند روز بعد طعم آب عوض و باز هم آب تصفیه نشده راهی لوله‌های آب روستا شد‏‎.

‎اسداللهی ادامه داد: تعداد کمی از خانواده‌ها توانایی خرید دستگاه تصفیه آب را دارند و عده‌ای هم که دچار بیماری‌های کلیوی هستند مجبورند آب شیرین را به قیمت هر دبه ۲۰ لیتری ۴۵۰۰ تومان بخرند‎.

‎وی تأکید کرد: مردم روستای زمان آباد هزینه آب زعفرانیه و قیطرانیه را می‌پردازند، اما از آب چاه‌های جنوب تهران که به انواع شیرابه‌های زباله مخلوط است، استفاده می‌کنند‏‎.

‎اسداللهی، مسئولان شهرستان ری و شرکت‌های آبفا منطقه را به یک فنجان چای با طعم املاح دعوت کرد و گفت: اگر خانواده آنان فقط یک لیوان از آب این روستاها بنوشند، دیگر آنان را به خانه راه نخواهند داد!‏

فرماندار شهرستان بیجار معرفی شد‏

‎ ‎بیجار- خبرنگار اطلاعات: احمدرضا قاسمی در مراسمی با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان به عنوان فرماندار جدید شهرستان بیجار معرفی شد وی در این مراسم اظهار داشت: همه مسئولان با هر نوع گرایش سیاسی زیر چتر انقلاب اسلامی هستند و خدمت به مردم هیچ مرزی نمی‌شناسد‏‎.

‎مهدی رمضانی افزود: کارهای بزرگی انجام شده است و گرایش‌های سیاسی مانع قدردانی از خدمات ارزنده مسئولان خدوم نخواهد شد‏‎.

‎وی با اشاره به این که هدف گام دوم انقلاب اسلامی ایران خدمت صادقانه با همه توان به مردم است، گفت: در گام دوم، جهان خواهد دید که مدیریت نوین چگونه در خدمت ملت ایران خواهد بود، خدمات رسانی به مردم و به خصوص مناطق محروم و دور دست، به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است‏‎.

‎رمضانی تاکید کرد: از فرماندار جدید شهرستان بیجار برنامه ریزی دقیق و حساب شده بر اساس واقعیت‌ها را خواستاریم، فرمانداردر حکم رئیس‌جمهوری یک شهرستان است و قدمت ۷ هزار ساله گروس نیازمند مدیریت قوی و با برنامه است‏‎.

‎برگزاری نشست مسئولان انجمن‌های فرهنگی و هنری در حمام تاریخی خرمدره

خرمدره ـ خبرنگاراطلاعات: نشست مسئولان انجمن‌های فرهنگی و هنری خرمدره در حمام تاریخی «یان یان» برگزار شد. ‏

ایرج داودبیگی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرمدره در این نشست که با هدف همفکری در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در این مکان تاریخی برگزار شده بود، به حفظ و ارتقای هویت و ارزش‌های آثار تاریخی با بهره گیری از ظرفیت‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: فرهنگ در ۲ جنبه مدرن و سنتی چشم اندازهای متفاوتی ادارد و در حوزه گردشگری بیشتر فرهنگ‌های سنتی مطرح است و اجرای برنامه‌های فرهنگی و آیین‌های بومی در این مکان باعث معرفی هر چه بیشتر حمام تاریخی «یان یان» و جذب گردشگران خواهد شد‏‎. ‎

فاطمه محرم خانی، مدیر موسسه فرهنگی و هنری آیرال (یان یان) هم در این نشست با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ و هویت بومی و منطقه‌ای با هدف حفظ و احیای حمام تاریخی «یان یان» و باتوجه به رویکرد صیانت از ارزش‌های تاریخی، از هنرمندان شهرستان خرمدره خواست برای معرفی فرهنگ بومی شهرستان و استان زنجان در راستای ایجاد نشاط در میان مردم شهرستان یاریگر این مجموعه باشند. وی همچنین گفت: با اجرای برنامه‌های شاد، کارناوال نوروزی و تکم خوانی به استقبال نوروز خواهیم رفت.‏

نسخه مناسب چاپ