کاخ سفید: دیپلماسی بهترین مسیر درتعامل با ایران است
سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین مسیر پیش‌رو در تعامل با ایران است.

به گزارش ایسنا، جن ساکی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سئوالی درباره تاثیر درخواست جدید روسیه بر روند مذاکرات وین و توقف چند روزه آن تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. باید ببینیم طی چند روز آینده دیپلماسی پیرامون برجام به کجا می‌رسد.

بنابر گزارش وب سایت رسمی کاخ سفید وی همچنین در پاسخ به این سئوال که “آیا مذاکرات با ایران پایان یافته است؟” اظهار داشت: کماکان معتقدیم که دیپلماسی بهترین مسیر پیش رو ست؛ اما این بخشی طبیعی از فرایند مذاکره است. مهمترین و مشکل‌ترین بخش مذاکرات در مراحل پایانی رخ می‌دهد.

ساکی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه “باتوجه به حمله روسیه به اوکراین، آیا کشورهایی چون ایران با موشک‌هایش، چین در رابطه با مساله تایوان و کره شمالی در حال آزمودن آمریکا و غرب هستند” گفت: ما رفتارهای این کشورها را مرتبط نمی‌دانیم. مثلا اگر ایران را در نظر بگیرید در حمله موشکی اخیر این کشور هیچ تاسیسات آمریکایی هدف قرار نگرفته است و نیروهای آمریکایی آسیب ندیده‌اند. ما هدف این حمله نبودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در یک کنفرانس خبری به سئوالاتی درباره روند فعلی مذاکرات وین در پی تحولات اخیر بین‌المللی پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس در پاسخ به سئوالی درباره این که وضع فعلی مذاکرات وین را چطور ارزیابی می‌کند و آیا حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل بر محاسبات این روند تاثیری گذاشته است ، گفت: همان طور که قبلا گفته شد ، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و تیمش برای مشورت به واشنگتن بازگشته‌اند. دیگر روسای سیاسی هیات‌های مذاکره‌کننده هم به پایتخت‌هایشان بازگشته‌اند. این مذاکرات، مذاکراتی پیچیده هستند. ما در موقعیتی قرار داریم که می‌توانست به خط پایان نزدیک باشد اما برخی مسائل مهم باقی مانده‌اند و وقتی به خط پایان نزدیک می‌شوید، مسائلی که باقی مانده‌اند، اصولا سخت‌ترین مسائل خواند بود.

پرایس ادامه داد: در چند روز اخیر از جمله از جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در بیانیه تروییکای اروپا [آلمان، فرانسه و انگلیس] هم شنیده‌ایدکه برخی عوامل خارجی وجود دارند که بر وضع فعلی ما در مذاکرات اثر گذاشته‌اند. احتمالا بیانیه شرکای فرانسوی، انگلیسی و آلمانی ما را دیده‌اید . این بیانیه می‌گوید: «هیچ کس نباید به دنبال سودجویی از مذاکرات برجام برای دست یافتن به تضمین‌هایی باشد که جدا از برجام‌ هستند.» ما قطعا این بیانیه را تصدیق می‌کنیم.

وی افزود: از متحدان اروپاییمان شنیده‌ایم که آنها هم دقیقا با ما موافقند. البته منطقی نیست که قرار گرفتن ایران در موقعیت دستیابی به یک سلاح هسته‌ای به نفع جمهوری خلق چین یا روسیه باشد. بیشتر برعکس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره حمله موشکی سپاه به مواضع رژیم صهیونیستی در کردستان عراق، با اشاره به گفتگوی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با نخست وزیران عراق و اقلیم کردستان ،

مدعی شد: این حملات، حملاتی علیه استقلال عراق و تعدی آشکاری به حاکمیت آن بوده‌اند.

او با طرح ادعاهایی علیه ایران گفت: ایران تهدیدی علیه شرکای ما در منطقه و علیه ما به شیوه‌های دیگراست. ما درباره فعالیت‌های شرورانه ایران که فراتر از ماجراجویی‌های هسته‌ای و تحریکات هسته‌ای آن می‌رود، حرف زده‌ایم. شاهد این بوده‌ایم که ایران نیروهای نیابتی در منطقه‌ و گروه‌های تروریستی‌ای را که در فعالیت سایبری مخرب دست دارند، حمایت می‌کند؛ اما نکته اصلی این است که اگر از دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌ای به طور دائمی و قابل راستی آزمایی ممانعت نشود، قادر خواهد بود تمامی این کارها را و احتمالا بیشتر از اینها را با مصونیت بزرگتری انجام دهد.

پرایس در چارچوب ادعاهایش علیه نقس ایران در منطقه گفت: تمرکز ما بر اطمینان‌یابی از این که ایران هیچ وقت نتواند به یک‌ سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، چیزی نیست که از آن دست بکشیم. ما و رئیس جمهور بایدن در این زمینه تعهد داریم.

او در ادامه در پاسخ به درخواست یکی از خبرنگاران برای شفاف‌سازی بیشتر و این که منظور از «عوامل خارجی» که بر روند مذاکرات اثر گذاشته‌اند چیست، بیان کرد: واضح است که یک سری تصمیم‌ها باید در تهران اتخاذ شوند. همین طور برخی تصمیم‌ها را ما باید بگیریم. ما انتظار داریم در روزهای آتی تشخیص بهتری درباره این داشته باشیم که آیا مسیری رو به جلو برای بازگشت دوجانبه به برجام دست‌یافتنی است یا نه.

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که آیا تغییری در تصمیم آمریکا مبنی بر مخالفت با درخواست روسیه برای دریافت تضمین کتبی به منظور مصون ماندن روابط اقتصادی-تجاری‌اش با ایران ایجاد شده است یا نه و آیا آمریکا مایل است این درخواست را بررسی کند و شاید با روسیه درباره‌اش مذاکره کند، گفت: نه نیستیم. ما به وضوح گفته‌ایم تحریم‌های جدید مربوط به روسیه به برجام ربطی ندارند و نباید هیچ گونه تاثیری بر اجرای آن داشته باشند. اصلا قصد نداریم چیز جدید یا بخصوصی راجع به این تحریم‌ها به روسیه ارائه دهیم. به چیز جدیدی هم برای دستیابی موفقیت‌آمیز به توافقی در زمینه بازگشت به اجرای کامل برجام نیاز نیست.

او در ادامه مطرح کرد: همان طور که گفته‌ام بایدن همیشه روشن ساخته است که ایران به هر طریق نباید به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. ما نسبت به حل‌وفصل دیپلماتیک این بحران هسته‌ای متعهدیم. همچنان باور داریم که بازگشتی دوجانبه به اجرای کامل برجام بهترین راه پرداختن به این مساله است، اما اگر عوامل خارجی اجرای دوباره برجام را غیرممکن بکنند، ما مسلما آماده بررسی جایگزین‌های دیپلماتیک خواهیم بود. ما قصد نداریم در این زمینه گمانه زنی کنیم و امیدواریم به آن مرحله نرسیم، اما به زودی بهتر می توانیم تشخیص دهیم آیا مسیری برای بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام دوام خواهد داشت یا نه؟

پرایس در پاسخ به این که آمریکا دقیقا چطور می‌تواند با حذف شدن یک‌ عضو[روسیه] به این روند ادامه دهد، با توجه به این که چنین توافقی نیز باید مورد قبول شورای امنیت سازمان ملل باشد، همان طور که برجام اصلی بوده است و در پاسخ به این که آیا آمریکا قصد دارد توافقی دوجانبه با ایران انجام دهد، گفت: البته ما قبلا گفته‌ایم که تعامل دوجانبه با ایران در زمینه این مسائل مهم و فوری بسیار موثرتر خواهد بود. اما ایرانی‌ها تمایلی به این کار نداشته‌اند ولی ما همچنان بر این باوریم که بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام، بهترین وسیله دستیابی به اهداف سیاسی‌مان است.

نسخه مناسب چاپ