‎ ‎پیش‌بینی اجرای ۷۱ پروژه برای مناطق محروم و کم برخوردار استان قم‏
قم- خبرنگار اطلاعات:۷۱ پروژه برای سال آینده در مناطق محروم با رقمی حدود ۱۴۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده، و با حدف ایجاد توازن منطقه‌ای و توزیع پروژه‌های عمرانی استان قم انجام‌شده است‎.

‎سید مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار قم در جمع خبرنگاران با اشاره به این که متروی قم آماده تست گرم است و این پروژه به واگن نیاز دارد، اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران امضا شده است تا واگن‌ها به‌صورت قرضی تأمین شود‏‎.

‎وی با بیان این که در مرحله نخست صحبت‌هایی شد که باید پول نقد یا تضمین بانکی بدهیم که در این‌باره هنوز در حال مذاکره هستیم، گفت: به محض این که رام سه واگنه به قم برسد، تست گرم را شروع می‌کنیم که ۴۰ روز طول می‌کشد و در همین مرحله می‌توانیم بازدید عمومی داشته باشیم‏‎.

‎شهردار قم با تأکید بر این که حدود ۴۰درصد درآمدهای مناطق ۴ و ۱ قم را برای مناطق کم برخوردار هزینه می‌کنیم، ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ شهرداری قم ۶۲ میلیارد تومان در مناطق ۶ و ۳۱ میلیارد تومان در منطقه ۲ هزینه کرده است، اما به‌قدری محرومیت‌ها زیاد بوده است که خودش را نشان نمی‌دهد‎.

‎سقائیان‌نژاد گفت: در مورد طرح‌های عمرانی هم اگر مناطق هشتگانه را با هم مقایسه کنیم، بعضاً پروژه‌های مناطق ۲ و ۶ بیشتر از مناطق دیگر بوده، اما بااین‌حال محرومیت‌های آن‌ها هم زیاد است‏‎.

‎وی با اشاره به این که حل مشکلات مناطق کم برخوردار به زمان نیاز دارد،افزود: در قم در حال پیاده‌سازی ۲ برنامه هستیم و این در حالی است که تهران ۷، اصفهان ۵ و شیراز ۴ برنامه راهبردی اجرا کرده است و تا شهر قم به انسجام برسد، به زمان و میلیاردها تومان اعتبار نیاز دارد.‏ سقائیان‌نژاد با بیان این که مطالعات پروژه بسیار مهم تونل امام موسی صدر سال آینده انجام خواهد شد،گفت: برای نهضت آسفالت معابر ۱۱۵ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته‌شده است‏‎.

‎وی با اشاره به این که پارکینگ شرقی حرم مطهر از پروژه‌های بسیار مهم شهری است،تاکیدکرد: این که پروژه را به سرمایه‌گذار بدهیم و یا شهرداری قم انجام دهد، ۲ گزینه‌ای است که روی آن‌ها کار می‌کنیم و هنوز در این مورد جمع‌بندی ‌نشده است‎.

نسخه مناسب چاپ