گیاهان دارویی
پسته
محمد مهدی امیری خوریه - کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 

تاریخچه
نخستین نشانه های مستند تاریخی از مصرف به ۶۷۶۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح در دوره پالئوزوئیک در کشور اردن امروزی باز می‌گردد. در ابتدا غذای ثروتمندان محسوب می شده است. پژوهشگران معتقد هستند منشأ درخت از خاورمیانه و به ویژه ایران است. در ابتدای قرن اول پس از میلاد از کشور سوریه، به اروپا منتقل شد و مصرف آن در جنوب اروپا گسترش یافت. صادرات از کشور ایران از سال ۱۹۳۰ آغاز شده و به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شده است. امروزه بزرگ ترین صادر کننده مرغوب جهان کشور ایران است. آشوریان و یونانیان باستان از به عنوان یک داروی ضد گزش استفاده می کردند و معتقد بودند مصرف سبب تقویت عمومی بدن می شود.
ابوعلی سینا دانشمند ایرانی معتقد بود که سبب رفع بیماری های کبدی می‌شود و برای تقویت بدن بسیارمفید است. از برای رنگ کردن انواع پارچه ها استفاده می شده است و حتی امروزه در کشور هند از برای رنگ کردن انواع الیاف ها و پارچه ها استفاده می شود.
در گذشته به علت ویژگی انبارداری و نگهداری طولانی صادرات زیادی داشته و یکی از کالاهای صادراتی در جاده ابریشم محسوب می‌شده است. یکی از نمادهای سلامتی محسوب می‌شود و از گذشته این آجیل خوشمزه مورد مصرف و احترام تمامی جوامع بشری بوده است.
گیاه شناسی
درخت اهلی با نام علمی Pistacia veraL گیاهی از تیره سماق (Anacardiaceae)است. جنسPistacia دارای ۱۱ گونه است که تمامی ‌آ‌نها «تربانتین» ترشح می کنند. درخت برگ ریز است، بدین معنی که در پاییز خزان کرده و زمستان را در خواب می گذراند. ریشه های درخت به شکل محوری و عمودی است و تا عمق بیش از دو متری داخل خاک فرو می روند و به همین علت این درخت قابلیت سازش بالایی با شرایط خشکسالی دارد. مهمترین ارقام در ایران شامل اکبری، کله قوچی، احمد آقائی، اوحدی، بادامی زرند، ممتاز خنجری دامغان، شاهپسند سفید، نوق و قزوینی هستند.
نکات درمانی
در هر یک صد گرم از ۵۵۷ کیلوکالری انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، چربی، فیبر، فولات، نیاسین، اسید پانتوتنیک، پیریدوکسین، ریبوفلاوین، تیامین، ویتامین های Eو C، سدیم، پتاسیم، کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، سلنیوم، روی و کاروتن وجود دارد.
مصرف سبب افزایش سلامتی قلب و عروق شده و سطح کلسترول بد (LDL) خون را کاهش می دهد. در دو کاروتنوئید وجود دارد که در آجیل های دیگر وجود ندارد: کاروتنوئید های لوتئین و زئاکسانتین موجود در آنتی اکسیدان‌های قوی بوده و از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. کاروتنوئیدهای لوتئین و زئاکسانتین سبب افزایش و ارتقای سلامتی چشم‌ها شده و از آسیب آب مروارید در چشم ها پیشگیری می کند. منبع بسیار خوبی از مس، منگنز، ویتامین B6و منبع خوبی از انواع ویتامین های گروهB است. مس برای تشکیل بافت های همبند مورد نیاز است، منگنز در توسعه و رشد متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات‌ها نقش دارد و ویتامین B6 برای افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن و افزایش عملکرد اعصاب و تولید گلبول‌های قرمز خون مورد نیاز است. فیبر موجود در سبب افزایش عملکرد سیستم گوارشی بدن و افزایش قدرت دفاعی بدن می شود.
غنی از مواد آنتی‌اکسیدانی و منبع غنی از ویتامین هایA وE محسوب می شود که این ویتامین‌ها برای متعادل نگه داشتن سیستم عصبی مورد نیاز است. مصرف از یک واکنش مضر شیمیایی با نام «گلیکوزیله شدن» در بدن جلوگیری می کند، گلیکوزیله شدن هنگامی در بدن اتفاق می‌افتد که قند موجود در بدن با پروتئین یک پیوند نامناسب و زیان‌آور ایجاد کرده و این واکنش در بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد، با مصرف در افراد دیابتی می توان از بروز این واکنش جلوگیری کرد. سرشار از مس، فسفر و منگنز است. یک منبع فوق العاده غنی از ویتامینB6 است برای ساخت هموگلوبین ضروری است و سبب افزایش میزان اکسیژن انتقالی توسط جریان خون می شود. منبعی غنی از ویتامینE است. این ویتامین محلول در چربی و برای افزایش سلامتی پوست مورد نیاز است.
نگهداری
مغزهای را برای جلوگیری از فساد باید در یخچال نگهداری کرد اما اگر دارای پوسته باشد می توانید آنها را در محلی خشک و خنک برای مدتی طولانی نگهداری کنید.

code

نسخه مناسب چاپ