هوای نیمی ازکشور در تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود
آسمان استان‌های شمالی و بخش وسیعی از غرب و شمال غرب کشور در روزهای پایانی امسال و همچنین در ایام نوروز (هفته اول و هفته دوم فروردین) بارانی خواهد بود.

سحر تاج‌بخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور دیروز با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: هشدار‌های مربوط به وضعیت جوی در صورت لزوم هر روز صادر شده و با استفاده از دو نرم‌افزار پیش‌بینی وضعیت هوا و شاهد، اطلاع‌رسانی به مردم انجام می شود و آخرین تحولات جوی را به عموم ارائه خواهیم کرد.

وی پیش‌بینی کرد که در روزهای پایانی امسال و همچنین هفته اول و هفته دوم فروردین بارش در کشور وجود داشته باشد و در این رابطه گفت: این بارش‌ها عمدتا در نیمه شمالی کشور خواهد بود و نقاط واقع در سواحل خزر در روزهای پایانی امسال تا روز اول فروردین با احتمال بالای ۷۵ درصد بیشتر از ۵۰ میلی‌متر بارش را خواهند داشت.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: در هفته اول فروردین هم سواحل دریای خزر بیشترین بارش را در سطح کشور خواهد داشت و پیش‌بینی شده که با احتمال ۵۰ درصد، تا ۱۰۰ میلی‌متر بارش را در این استان‌ها داشته باشیم.

وی درباره پیش‌بینی دمای هوا در تعطیلات نوروز گفت: در روزهای پایانی سال شاهد کاهش بین ۳ تا ۶ درجه‌ای دمای هوا خواهیم بود و هفته اول فروردین همچنان هوا خنک باقی می‌ماند و کمی تعدیل می‌شود که این کاهش دما عمدتا در نیمه شمالی کشور به وقوع خواهد پیوست.

همچنین در نوار جنوبی کشور به ویژه سواحل دریای عمان تا حدودی افزایش دما را تجربه خواهیم کرد و در مابقی سواحل جنوبی دمای عادی را خواهیم داشت.

تاج‌بخش با بیان اینکه بارش در هفته دوم فروردین فعلا در حد عادی پیش‌بینی شده است و اگر اتفاق خاصی بجز این‌ها باشد، حتما اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد،گفت: گزارش های هواشناسی پیش‌بینی ها تا پایان ایام نوروز را پوشش می‌دهد و علاوه بر آن پیش بینی‌های ۵ روزه هم به صورت منظم هر روز صادر شده و دو بار در روز به روز رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به صدور هشدار‌های جوی در زمان ایجاد پدیده‌های مهم درباره پیش‌بینی وضعیت آب و هوای تعطیلات نوروزی اظهار داشت: تمرکز بارش‌ها در استان‌های نیمه شمالی کشور بوده و بارش‌های گسترده در روزهای پایانی سال بیشتر استان‌های کشور بجز بخش‌های جنوب شرق را پوشش می‌دهد. معاون وزیر راه و شهرسازی میزان بارش‌ها در هفته دوم فروردین را نرمال اعلام کرد و افزود: اگر نقشه‌ها تغییراتی را در وضعیت آب و هوایی کشور نشان داد، هم در بولتن و هم در گزارش‌های پیش‌بینی روزانه اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه نقشه‌ها تاکنون علائمی مبنی بر وقوع سیلاب را نشان نداده و بعید است سالی پربارش و سیلی داشته باشیم، گفت: سال آبی از اول مهر هر سال تا ۳۱ شهریور سال بعد محسوب می‌شود و سال گذشته یعنی اول مهر ۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ سالی کم بارش و یکی از بدترین سال‌ها از لحاظ میزان بارش بود تا جایی که ۳۰ درصد زیر حد معمولی را طی این سال تجربه کردیم.هر چند شرایط بارش‌ها در سال ۱۴۰۰ بهتر بوده اگرچه همچنان حدود ۱۴ تا ۱۵ درصد زیر نرمال قرار دارد.

رئیس سازمان هواشناسی تاکید کرد: مساله مهم این است که سال گذشته سالی خشک بود، اما بخاطر اینکه دو سال قبل از آن با تر‌سالی همراه بودیم، ذخیره خوبی پشت سد‌ها بوده و ذخیره برف قابل ملاحظه‌ای روی کوه‌ها وجود داشت، به همین دلیل ذخایر موجود، بارش‌ها را جبران کرد و کم‌آبی خیلی محسوس نبود.

اما در شرایط امروز با توجه به اینکه منابع آبی مصرف شده و سال گذشته هم ذخیره یا جایگزینی فراهم نشده، از لحاظ تامین آب شرایط بدتر است.

نسخه مناسب چاپ