وزیر ارشاد به دیدار استاد عبدالله انوار رفت
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی دیگر از دیدارهای نوروزی خود با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، با حضور در منزل عبدالله انوار پیشکسوت حوزه ترجمه و نسخه‌شناسی کشور با این محقق پیشکسوت دیدار نوروزی داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدارضمن قدردانی از زحمات و فعالیت‌های خالصانه انوار در حوزه‌های علمی، ادبی، نسخه‌شناسی، فهرست‌نویسی، فلسفه و منطق، موسیقی و… تهیه و ابداع نوعی فهرست‌نویسیِ نسخ خطی با ثبت ویژگی‌های فنی آثار مکتوب توسط انوار را کاری کم‌نظیر در دنیا عنوان کرد و گفت: باید قدردان مشاهیر و بزرگان ایرانی به‌عنوان سرمایه‌های عظیم کشور باشیم و با استفاده از ابزارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای نسبت‌به معرفی آن‌ها در سطح داخلی و بین‌المللی تلاش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به انجام پژوهش‌های صورت‌گرفته توسط انوار درباره ابوعلی سینا و همچنین اشراف او به شناخت این دانشمند بزرگ ایرانی، پیشنهاد کرد تا هم‌زمان با سالروز تولد ابن‌سینا، بزرگداشتی مشترک برای او برگزار شود.‌ در این دیدار عبدالله انوار نیز ضمن تشریح بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌گرفته خود در طول سالیان گذشته تاکنون، با ابراز نگرانی از کمرنگ شدن تولید دانش در کشور در سال‌های گذشته خواستار توجه بیشتر به مفهوم علم در فعالیت‌های آتی کشور شد.

این ادیب فهرست‌نویس و متخصص متون کهن در ادامه به حضور ۲۰ ساله خود در کتابخانه ملی در حوزه نسخ خطی ایرانی اشاره و از ابداع نوعی فهرست‌نویسی نسخ خطی با ثبت ویژگی‌های فنی آثار مکتوب به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد خود در این مدت یاد کرد.

این پیشکسوت که در موسیقی‌ و منطق‌ نیز دستی بر آتش دارد، در ادامه همچنین از ترجمه و تفسیر کتاب «موسیقی‌الکبیر» نوشته ابونصر فارابی خبر داد و درباره بخشی از محتوای این اثر توضیحاتی را بیان کرد.

انوار که فلسفه‌دان و تاریخ‌دان است، در ادامه به انجام مجموعه پژوهش‌هایی درباره حکیم ابوعلی سینا که اکنون در دست دارد، اشاره کرد و گفت: نباید بگذاریم بزرگان و مفاخری همچون ابن‌سینا در جامعه مغفول واقع شوند بلکه به‌عنوان یکی از مشاهیر و بزرگان ایرانی باید با همه ظرفیت‌ها در جهت معرفی ابعاد وجودی و شخصیتی این حکیم عالم عرصه طب و فلسفه که به جامع‌العلوم شهره است، اقدام شود.

محمود شالویی، دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی کردند.

دیدار با محمد کاسبی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه دیدارهای نوروزی خود با اصحاب فرهنگ هنر و رسانه عصر سه شنبه – ?فروردین ماه در ادامه دیدارهای نوروزی خود با حضور در منزل محمد کاسبی هنرمند پیکسوت که چند ماهی در بستر بیماری بود طی سخنانی با آرزوی شفای کامل برای این هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون کشور، سلامتی و طول عمر با عزت را از خداوند برای وی مسئلت کرد .‌وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ضمن اعلام آمادگی این وزارتخانه برای هرگونه کمک و حمایت برای بهبودی کامل این هنرمند پیشکسوت کشورمان به مدیر عامل صندوق اعتباری هنر ماموریت داد تا در ادامه همکاری و همراهی‌های قبلی برای درمان این هنرمند همچنان تا سلامتی کامل تمام تلاش و همت خود را به کار گیرند.

در ادامه این دیدار بازیگر سریال صاحبدلان، ضمن قدردانی از حضور دکتر اسماعیلی گزارشی از روند درمانی و وضعیت جسمانی خود ارائه کرد.

هنرمندان ممنوع‌الفعالیت

محمدمهدی اسماعیلی همچنین در قالب برنامه نوروزی بهار نارنج در پاسخ به این‌که برخی هنرمندان سال‌هاست ممنوع‌الفعالیت هستند، به‌طوری که سه نسل از هنرمندان بعد از آن‌ها آمده‌اند اما همچنان این هنرمندان ما اجازه فعالیت ندارند، گفت: ما هنرمندان بسیاری داشتیم که قبل از انقلاب کار می‌کردند و بعد از انقلاب به صف انقلابیون پیوستند، در بسیاری از نقش‌ها در فیلم‌ها و سریال‌ها هم بازی کرده‌اند. چه فرقی می‌کند هنرمندان خارج از کشور هم مانند همین هنرمندان اگر مشکل خاصی نداشته باشند، می‌توانند در ایران نیز فعالیت کنند.

نسخه مناسب چاپ