آغاز اجرای طرح ویژه مبارزه با کالا‌های قاچاق و تقلبی از فردا
 

وزیر صنعت از آغاز طرح ویژه این وزارتخانه برای مبارزه با کالا‌های قاچاق و تقلبی با ۵ اولویت کالایی از فردا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سیدرضا فاطمی‌امین در جلسه بررسی راهکار‌های مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی لوازم یدکی خودرو بیان کرد: لوازم یدکی خودرو، لوازم‌خانگی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک و دخانیات ۵ اولویت نخست اجرایی این طرح در سطح کشور خواهند بود.وی افزود: یکی از مشکلاتی که در حوزه توزیع اقلام کالایی در کشور داریم، عرضه کالا‌های قاچاق و تقلبی است که به علت کیفیت پایین، مشکلات و آسیب‌هایی را متوجه مصرف‌کننده نهایی می‌کنند. از سوی دیگر موضوع قاچاق یکی از موانع اصلی مشکلات اقتصادی مانند تولید و اشتغال است.

وزیر صنعت تصریح کرد: تمامی اقدامات در نظر گرفته شده در قالب این طرح به صورت مستمر و هفتگی رصد و پایش خواهد شد و به صورت مرحله به مرحله و با متناسب‌سازی اقتضایی طرح پیش خواهیم رفت.

وی اعلام کرد: در گام نخست اجرای این طرح، مقابله با عرضه کالا‌های قاچاق و تقلبی در حوزه لوازم یدکی خودرو از هفته جاری در سراسر کشور عملیاتی می‌شود.

فاطمی امین ادامه داد: در جلسه هماهنگی که با حضور نمایندگان دستگا‎ه‌های مسئول از جمله معاونت قضایی دادستانی کل کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان ملی استاندارد، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تعزیرات حکومتی و… تشکیل شد، جزئیات اجرایی طرح که در جلسات قبلی مورد ارزیابی کارشناسی قرار گرفته بود، بررسی شد.

سعید عمرانی معاون قضایی دادستانی کل کشور هم دراین جلسه گفت: اجرای این طرح با ۵ اولویت کالایی که در مرحله نخست لوازم یدکی خودرو را مورد نظر قرار داده، در افزایش ایمنی و امنیت جانی مصرف‌کنندگان بسیار مؤثر است.

وی با ابراز امیدواری اینکه تصمیمات این جلسه سبب حذف روش‌های نادرست در مسیر وجود کالای قاچاق و تقلبی در کشور به ویژه در حوزه خودرو شود، افزود: در صورت تحقق اهداف این طرح در مبارزه با کالا‌های قاچاق، بسیاری از معضلات اجتماعی کاهش می‌یابند و انتظار می‌رود با اصلاح قوانین و فرآیند‌ها به اجرای این طرح کمک شود.

خبر دیگری حاکیست: وزیر صنعت همچنین برای دومین بار پس از صدور فرمان هشت‌ ماده‌ای رئیس‌جمهوری در حوزه خودرو، دیروز از ایران خودرو و سایپا بازدید کرد.به گزارش شاتا، وی در جریان این بازدید روند حمل و تحویل خودروهای این دو مجموعه و فرآیند کاهش خودروهای ناقص در پارکینگ‌ها را بررسی و بر ضرورت اجرای دستورات ۸ ماده‌ای رئیس‌جمهوری تاکید کرد.

فاطمی امین در بازدید از ایران‌خودرو با مناسب خواندن اقدامات این مجموعه در اجرای فرامین رئیس‌جمهوری، گفت: کاهش خودروهای موجود در پارکینگ ایران خودرو به ۱۵ هزار دستگاه در پایان فروردین، فراتر از فرمان صادر شده و بسیار مناسب است.

وی با تأکید بر نظارت بر فرآیندهای کیفی محصولات افزود: با کاهش مدت زمان پرداخت به قطعه‌سازان، امکان مطالبه کیفیت توسط خودروساز به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. در این زمینه لازم است رده‌بندی سازندگان و ردیابی قطعات هم با دقت دنبال شود.

وزیر صنعت افزایش مدت گارانتی محصولات ایران خودرو به ۳ سال یا ۶۰ هزار کیلومتر پیمایش را از دیگر اقدامات این شرکت در راستای اجرای فرامین رئیس جمهوری دانست و در ادامه از طراحی و توسعه محصولات جدید و خروج محصولات قدیمی سمند و ۴۰۵ خبر داد. مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو هم دراین بازدید گفت: این شرکت امسال برای تولید ۷۲۵ هزار دستگاه سواری و ۲۵ هزار خودرو تجاری برنامه‌ریزی کرده که این میزان حتی بیش از تعداد خودروهای تولیدی مدنظر در دستور رئیس‌جمهوری است.

وی با اشاره به اینکه دو خودرو ۴۰۵ و سمند هم ظرف دو ماه آینده و پس از انجام تعهدات موجود به مشتریان از مدار تولید خارج خواهد شد، ادامه داد: پیرو دستور ویژه وزیر صنعت، حداکثر تا اردیبهشت ‌ تعداد خودروهای موجود در پارکینگ‌ها به ۲۵ هزار دستگاه خواهد رسید.

محمدعلی تیموری مدیرعامل سایپا هم در بازدید وزیر صنعت از این شرکت گفت: ازامروز تولید خودرو روزانه به ۱۵۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت و این گام محکمی برای تحقق تولید ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ است.

وی در مورد خودروهای ناقص موجود در پارکینگ این خودروسازی توضیح داد: تعداد این خودروها در ۲۳ دی پارسال حدود ۸۰ هزار دستگاه بود که در اسفند سال گذشته به ۴۹ هزار دستگاه کاهش یافته است و تا اول اردیبهشت امسال تعداد آنها به ۲۰ هزار دستگاه کاهش خواهد یافت.

نسخه مناسب چاپ