ثبت بالاترین آمار سفرهای نوروزی
تعطیلات نوروز امسال یکی از پرترددترین دوران فعالیت شبکه های حمل و نقل کشور را ظرف ۵ سال گذشته به خود اختصاص داد.

گزارش خبرنگارما حاکیست: کاهش نسبی شیوع همه گیری کرونا و استقبال گسترده مردم از سفرهای بین استانی در تعطیلات امسال باعث شد تا ظرف ۱۶ روز گذشته (از ۲۶ اسفند۱۴۰۰ تا صبح دیروز سیزدهم فروردین ۱۴۰۱) بالغ بر ۵۸ میلیون نفر – سفر در سطح کشور به ثبت برسد که یکی از پر ترددترین دوران نظام حمل و نقل کشور محسوب می شود.

بر اساس آمارهای رسمی در این دوره ۱۶ روزه شبکه حمل و نقل جاده ای بالاترین تقاضای سفر را داشت به گونه ای که بیش از ۵۰ میلیون نفر- سفر در آن به ثبت رسید. این رقم نسبت به دوره مشابه پارسال ۳۵ درصد و نسبت به میانگین ۵ سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد.

این گزارش می افزاید: در روزهای گذشته بطور میانگین روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در جاده های برون شهری تردد کرده اند که بیشترین آمار مربوط به روز ششم فروردین با ثبت رکورد ۲ میلیون ۴۲۴ هزار تردد است.

در شبکه حمل و نقل ریلی هم ظرف ۱۶ روز گذشته حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر توسط ۲۵۰۰ قطار جابه جا شدند که نسبت به میانگین سفرهای ریلی ۵ سال گذشته حدود ۳۵ درصد رشد نشان می دهد. در این مدت بیشترین سفر‌ها از طریق مسیر ریلی به‌ترتیب به شهر‌های مشهد، تهران، تبریز، اصفهان، اهواز، بندرعباس و قم بود.

همچنین حمل ونقل هوایی در تعطیلات گذشته دوران پر تقاضایی را پشت سر گذاشت، به گونه ای که دربخش داخلی با ۶۰ درصد افزایش نسبت به سال های قبل یک میلیون و۲۸۲هزارو۷۰۰ جابجایی صورت گرفت و دربخش خارجی با ۲۰۰ درصد رشد نسبت به میانگین ۵ سال گذشته بیش از۲۵۰ هزار جابجایی انجام شد.

حمل ونقل دریایی هم در آب های شمالی و جنوبی کشور با وجود نامساعد بودن اوضاع جوی در اغلب روزهای گذشته موفق به جابه جایی ۳ میلیون۶۰۰ هزار نفر شد که نسبت به میانگین ۵ سال گذشته حدود ۲ برابر افزایش نشان می دهد.

نسخه مناسب چاپ