انتشار بیستمین شماره «جُنگ هنر مس»
 

شماره بیستم فصل‌نامه «جُنگ هنر مس»، به‌عنوان ویژه‌نامه نوروز ۱۴۰۱منتشر شد.

این ویژه نامه نوروزی در ۲۴۸صفحه، پرونده‌ای به شکل مبسوط درباره هوشنگ چالنگی از شاعران «گروه شعر دیگر» دارد که شامل نکات حائز اهمیت سالشمار زندگی شاعر و عکس‌های دیده نشده او در جوانی می‌شود. ‌همچنین مطالبی از منوچهر آتشی درباره کتاب «زنگوله تنبل» چالنگی، حمید عرفان درباره چگونگی شکل‌گیری «گروه شعر دیگر»، مظفر رویایی درباره دیدار و دوستی با شاعر و نوشته‌هایی از علی باباچاهی، محمدرضا اصلانی و سودابه فضائلی و شمس لنگرودی جلب توجه می‌کنند. طرح روی جلد از علی خسروی و براساس طرح‌های اردشیر رستمی از اشعار هوشنگ چالنگی است.

در بخشی از این پرونده گزیده‌ای از اشعار شاعر و همچنین شعرهای تقدیمی به او توسط بهرام اردبیلی، محمود شجاعی و…گنجانده شده است. دبیر این پرونده، علی عبدالله‌پور است که پیش‌تر از او کتاب «شناسنامه به روایت دست»، گفتگویی درباره زندگی و دیدگاه شاعر توسط نشر مانیا هنر منتشر شده بود.

مدیر مسئول جنگ هنر مس در سرمقاله این نشریه نوشته است: این شماره جنگ هنر مس، از جهت کاری متفاوت است و از جهتی دیگر، در ادامه اهتمامی است که در معرفی فرهنگ‌آفرینان امروز ایران بر عهده گرفته‌ایم. با این که حوزه اصلی فعالیت ما، فرهنگ و ادب دیار کریمان است، در این شماره استثنا قائل شدیم و مجله را به نقد و بررسی اشعار هوشنگ چالنگی و سلوک ادبی او در شعر امروز ایران اختصاص دادیم؛ کاری که پیشتر در پرونده احمد رضا احمدی و منوچهر نیستانی نیز صورت گرفت. هوشنگ چالنگی، در دهه چهل به ادبیات ایران معرفی شد و به رغم چند دهه سکوت خودخواسته و درازدامن، شعرش در ده سال اخیر، مورد اقبال شعرخوان‌ها و شعرنویسان روزگار ما قرار گرفت و بسیار دیده و خوانده شد.

جنگ هنر مس به مدیر مسئولی سید علی میرافضلی و سردبیری مجتبی احمدی منتشر می‌شود.

نسخه مناسب چاپ