نقض آتش‌بس یمن توسط عربستان؛ ۳ غیرنظامی یمنی شهید شدند
 

سرویس خارجی : دقایقی پس از اعلام توافق آتش بس میان عربستان و انصارالله ، یگان های موشکی و توپخانه سعودی ها با نقض آن، مناطق مسکونی و مرزی یمن در استان شیعه نشین «صعده» را هدف حملات خود قرار دادند که به شهادت دست کم سه غیرنظامی بیگناه یمنی و زخمی شدن شماری دیگر منجر شد.

رسانه‌های یمنی از از نقض توافق آتش‌بس در دقایق آغازین اجرای آن توسط ائتلاف سعودی و شهادت دست کم سه شهروند یمنی در حملات توپخانه ای و موشکی به استان شیعه نشین «صعده» خبر دادند.

خبرنگار شبکه «المسیره» در «صعده» گزارش داد که دقایقی پس از اجرای آتش‌بس دو ماهه در یمن، شلیک های موشکی و توپخانه‌ای سعودی ها به مناطق مرزی این کشور انجام شده است. بر اساس این گزارش، در حملات ائتلاف متجاوز سعودی به شهر «شدا» در استان «صعده»، سه شهروند یمنی به شهادت رسیدند و شماری دیگر نیز زخمی شدند. از سوی دیگر، مرکز اطلاع‌رسانی «انصارالله» اعلام کرد که پهپادهای عربستان نیز یکی از پایگاه‌های ارتش در منطقه «البره»، واقع در استان «تعز» را هدف

قرار دادند.

مرکز اطلاع‌رسانی انصارالله همچنین نوشت که نیروهای متجاوز سعودی به نقض آتش‌بس ادامه دادند و مواضع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را در منطقه «الحمد»، واقع در «نجران» با گلوله های توپخانه «هوویتزر» و تانک هدف قرار دادند.

ائتلاف سعودی همچنین با شلیک سه موشک «کاتیوشا»، مواضع ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در محور «الاجاشر»، در استان «الجوف» را هدف قرار داد.این حملات وحشیانه عربستان در حالی است که «هانس گروندبرگ»، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از برقراری آتش بسی دو ماهه میان «ریاض » و «صنعا» در این کشور و توقف تمامی عملیات و درگیری ها در تمامی جبهه ها خبر داد.

در این حال، «یحیا سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: توقف عملیات نظامی نیروهای یمنی مشروط به پایبندی طرف مقابل است. همزمان، یک عضو تیم مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گفت که آتش‌بس اعلام شده کمترین میزان خواسته‌های مردم یمن را نیز برآورده نکرده است. «عبدالملک العجری» افزود: طرح آتش‌بس دو ماهه بسیاری از درخواست‌ها و خواسته‌های اصلی مردم یمن را با خود به همراه ندارد. وی تأکید کرد که هدف دولت نجات ملی یمن، رفع کامل محاصره و توقف تمامی اقداماتی است که جان شهروندان یمنی را به خطر می‌اندازد.

در چنین شرایطی، برخی منابع گفتند که رژیم سعودی به ۶۰۰ نفر از کسانی که برای شرکت در نشست «ریاض» به بهانه مذاکرات و گفتگوها میان طرف های یمنی در عربستان حضور دارند، اقامت دائمی داده است. در خبری مرتبط، شرکت نفت یمن از ورود کشتی حامل «مازوت» به بندر «الحدیده» پس از قریب به سه ماه توقیف از سوی متجاوزان سعودی خبر داد.

نسخه مناسب چاپ