ثبت بالاترین رشد صادرات ایران
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت میان کشورهای نوظهور و در حال توسعه پرداخته که نشان از عبور کشورها از بحران کرونا دارد.

به گزارش ایسنا، بعد از مهار نسبی کرونا در اکثر کشورهای جهان، رونق تجاری در بسیاری از کشورها قابل رصد است و آمارهایی که از سال ۲۰۲۱منتشر شده، نشان از رشد نسبی در میان کشورهای در حال توسعه دارد؛ با این وجود همچنان فاصله قابل توجهی میان میزان تجارت و میزان رشد تجاری کشورها وجود دارد.

آمارها نشان می‌دهد که در میان کشورهای نوظهور، بیشترین افزایش تجارت در قاره آمریکا، مربوط به برزیل با افزایش ۳۴درصدی می‌شود و این کشور آمریکای جنوبی در سال گذشته میلادی ۲۷۹میلیارد دلار صادرات داشته است. در آسیا، هندوستان توانسته رشد تجاری ۴۲درصدی را به ثبت برساند و این کشور ۳۹۲میلیارد دلار صادرات داشته است. در اروپا هم بیشترین افزایش صادرات به روسیه اختصاص دارد. پیش از بحران اوکراین، روسیه توانسته با یک افزایش ۴۷درصدی، میزان صادرات خود را به ۴۹۰میلیارد دلار افزایش دهد. ترکیه هم با افزایش ۳۴درصدی، صادرات خود را به ۲۲۶میلیارد دلار رسانده است. همچنین در میان کشورهای آفریقایی، آفریقای جنوبی صادرات ۱۲۴میلیارد دلاری را ثبت کرده و رشدی ۴۵درصدی داشته است.

در میان این کشورها، ایران در سال ۱۴۰۰در کالاهای نفتی و غیرنفتی صادرات ۸۲میلیارد دلاری را ثبت کرده که در حوزه نفتی، رشد ۹۰درصدی داشته است و رشد کالایی هم ۶۴درصد بوده که باز هم از دیگر کشورها بالاتر بوده است.

با وجود رشد قابل توجه صادرات ایران، همچنان میزان صادرات کشور در مقایسه با دیگر کشورهای بررسی شده پایین تر است. چنانکه میزان صادرات برزیل ۴ر۳برابر، هند ۸ر۴برابر، اندونزی ۸ر۲ برابر و مکزیک و روسیه هم ۶ برابر ایران بوده است. صادرات ترکیه هم ۸ر۲برابر ایران بوده است.

نسخه مناسب چاپ