در وادی طنز
گذری کوتاه به میادین میوه و تره‌بار!
میوه فروش خوش‌ذوق محله ما تهیة آبمیوه در برابر چشمان مشتریان را به خدمات خود افزوده و این تابلو را برافراشته و به اهتزاز درآورده است!

از دور که تابلو را دیدم، در مقام ارشاد و راهنمای ایشان جلو رفتم و سلامی کردم، خندید و گفت: «یه لیوان آب هویج تازه بخور، جیگرت حال بیاد!» من هم که از کودکی حرف‌شنو بودم، حرف جناب میوه‌ فروش را فی‌الفور گوش کردم و حالا قصد دارم پس از حال آمدن جانانة جگر و مغز و دست، بنشینم و دو کلمه یادداشت بنویسم.

همه زبان‌شناسان در طول تاریخ متفق‌القول هستند که زبان موجودی زنده است و شکل و کاربرد کلمات و اصطلاحات در گذر زمان تغییر می‌کند، از اینرو به اطلاع عموم هموطنان و فارسی زبانان عزیز در اقصی نقاط عالم می‌‌رسانم که پیرو افزایش قیمت نجومی کالاها و بخصوص مواد خوراکی، ضرب‌المثل قدیمی «بخور و نمیر» به «نخور و بمیر» تغییر یافته است!

در میدان میوه و تره‌بار محل، خرید کردم و وقتی پای صندوق رسیدم، جوانی که پشت دخل ایستاده بود با لبخند پرسید: رمز موفقیت؟ و من خنده‌کنان جواب دادم ۴۴۴۴! پیش خودم گفتم چه جوان باذوقی! در راه برگشت شنیدم که از نفر بعدی می‌پرسد: رمز پیروزی؟ و از بعدی: رمز جوانی…!

از هوش و استعداد صنف محترم شاغل در میادین میوه و تره‌بار هرقدر بگویم، کم گفته‌ام. در این شلوغی بازار به آنجا بروید و لذت ببرید و آفرین بگویید:

س قرمز = سیب قرمز

توسرخ = پرتقال توسرخ

جناب شلغم هم که داروی کرونا و آن هم از نوع اومیکرون است، با استقبال گرم اهالی محل مواجه و بار امروز پیش از ظهر تمام شده است!

مریم پورثانی

نسخه مناسب چاپ