رئیس قوه قضائیه :
دسترسی مردم به عدالت بایدکم‌هزینه و مطلوب شود
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه گفت: دسترسی مردم به عدالت باید کم‌هزینه‌تر و مطلوب‌تر شود و مواجهه همکاران قضایی با مراجعان باید توأم با خوشرویی باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست شورای عالی قوه قضائیه، با اشاره به موضوع اجرای کامل سند تحول قضایی و تعالی آن، که یکی از اولویت‌های ۱۵گانه دستگاه قضایی در سال ۱۴۰۱ است، افزود: باید همه ارکان و اجزای قوه قضائیه تلاش کنند تا امسال مقوله تحول در عدلیه را تعمیق ببخشیم و این مقوله را گسترده و عملیاتی‌تر کنیم تا از این طریق اهداف نظام و مسئولیت‌های مصرح دستگاه قضایی در قانون اساسی و الزامات مندرج در ابلاغ رهبر معظم انقلاب، عینیت بیشتری پیدا کند.

رئیس دستگاه قضا برداشتن گام‌های بلندتر برای تحقق عدالت اجتماعی را یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی عدلیه در سال ۱۴۰۱دانست و در این زمینه به تاکیدات و تذکرات رهبر معظم انقلاب و الزامات گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و اساس حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی را مبتنی بر اقامه‌ عدل دانست.

تحقق شعار سال و حمایت کامل و همه‌جانبه از تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از اولویت‌های ۱۵گانه دستگاه قضایی در سال جاری است که محسنی اژه‌ای در جلسه پیشین شورای عالی قوه قضائیه به تشریح و تببین این مقوله پرداخته بود که در جلسه دیروز هم رئیس دستگاه قضا مجدداً به مسئولان و بخش‌های مختلف دستگاه قضایی یادآور شد که برای تحقق، عملیاتی شدن و عینیت یافتن هر چه بیشتر شعار سال، کوشش و مساعی مجدانه و پیگیرانه‌ای صرف کنند.

قاضی‌القضات در همین باره تاکید کرد: نباید اینگونه باشد که شعار سال فقط در گوشه کاغذ نوشته شود بلکه باید برای پیاده‌سازی آن جهد و تلاش کرد و دستگاه قضایی در تحقق این مهم، به همه بخش‌های کشور و دو قوه دیگر مساعدت خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه ، گره‌گشایی از کار مردم را یکی دیگر از هدف‌گذاری‌های اصلی مجموعه تحت امر خود در سال ۱۴۰۱دانست و با اشاره به دعای سفارش شده در ماه مبارک رمضان که در آن از خداوند می‌خواهیم «هر گرسنه را سیر، هر غمگینى را دلشاد و هر اسیرى را آزاد گرداند»، تاکید کرد: گره‌گشایی از کار مردم، عملی پرفضیلت است و این عمل در گستره اجتماع، فضیلت بیشتری دارد؛ لذا با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با روز‌های آغازین سال ۱۴۰۱، مسئولان و همکاران قضایی باید بیش از پیش در امر گره‌گشایی از کار مردم کوشا باشند.

انجام امور قضایی باید برای مردم کم هزینه باشد

تسهیل و تسریع دسترسی مردم به مجموعه قضایی، یکی دیگر از هدف‌گذاری‌های عدلیه در سال جاری است که در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه مورد تاکید محسنی اژه‌ای قرار گرفت. رئیس دستگاه قضا در این باره گفت: دسترسی مردم به عدالت باید کم‌هزینه‌تر و مطلوب‌تر شود و مواجهه همکاران قضایی با مراجعان باید توأم با خوشرویی باشد ؛ دستگاه قضایی این هدف را در سال جاری مجدانه دنبال خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به مسئولان قضایی توصیه کرد که از ایجاد حاشیه و دنباله‌روی از حواشی ساخته شده توسط دیگران و سرگرمی به آن‌ها به جد پرهیز و صرفاً بر پیشبرد اهداف و اولویت‌ها تمرکز کنند.

پرهیز از تجمل‌گرایی، اشرافی‌گری و رفاه‌زدگی توصیه و تاکید دیگر محسنی اژه‌ای به مسئولان قضایی بود؛ وی در این باره به زیر مجموعه خود یادآور شد که پرداختن به رفاه و تجمل سبب غفلت از مشکلات و مسائل مردم و چاره‌کردن برای رفع آن‌ها می‌شود.

قاضی‌القضات در همین رابطه، این نکته را هم به همگان متذکر شد که از هر اقدامی که سبب تحمیل هزینه‌های سیاسی و فرهنگی و مادی به کشور و مردم می‌شود، به جد پرهیز کنند.

محسنی اژه‌ای در ادامه جلسه به همه سازمان‌ها و بخش‌های قوه قضائیه دستور داد که هر چه زودتر برنامه‌های عملیاتی و هدف‌گذاری‌های خود را برای سال جاری ارائه کنند؛ وی همچنین معاونت راهبردی قوه قضائیه را هم مکلف کرد که برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌های ارائه شده از سوی بخش‌های مختلف قضایی را منطبق با سند تحول و مقتضیات زمان پایش کند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تقدیر از سازمان زندان‌ها به سبب ترسیم اولویت‌های ۸گانه برای سال جاری، بر مقوله «طبقه‌بندی و تفکیک زندانیان تا حد ممکن با ملاحظه شاخصه‌های گوناگون نظیر سن، نوع جرم و غیره و همچنین گذراندن محکومیت مددجویان در زندان محل سکونت یا نزدیک‌ترین زندان به محل سکونت خانواده آن‌ها در حد مقدور، تاکید کرد.

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای بازاجتماعی کردن زندانیان و اشتغال آنها، توصیه دیگر قاضی‌القضات به رئیس سازمان زندان‌ها بود .محسنی اژه‌ای در همین زمینه با اشاره به کمک مالی خیّرین در ماه مبارک رمضان برای آزادسازی زندانیان، به مسئولان سازمان زندان‌ها توصیه کرد که صرفاً به این نوع کمک‌های خیرین اکتفا نکنند و از ظرفیت‌های بالای مردمی در جهت ایجاد تحول بیشتر در زندان‌ها بهره گیرند.

وی سپس با اشاره به دستور سال گذشته خود مبنی بر چگونگی استفاده از دستبند و پابند هنگام جلب یا انتقال متهمان و محکومان، به معاونت حقوقی قوه قضائیه دستور داد تا در اسرع وقت با همکاری سایر بخش‌های قضایی و لحاظ همه قوانین و مقررات موجود، نسبت به تدوین دستورالعملی برای ضابطه‌مندی بیشتر مقوله استفاده از دستبند و پابند برای جلب متهمان و انتقال محکومان از زندان به دادسرا یا دادگاه اقدام کند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این تذکر که که دستور صادر شده در سال گذشته مبنی بر نحوه استفاده از دستبند و پابند در قبال متهمان و محکومان به طور کامل و جامع از سوی ضابطان و سایر بخش‌های قضایی اجرایی نشد، افزود: باید توجه داشت که ضرورتی ندارد برای همه متهمان هنگام جلب در مقابل چشمان خانواده یا همکاران و یا همچنین انتقال محکومان از زندان به مراجع قضایی از دستبند و پابند استفاده کرد مگر آن که این افراد از مجرمان خطرناک باشند.

محسنی اژه‌ای همچنین ضمن تقدیر از مردم و نیروی انتظامی که در تعطیلات نوروز به ایجاد فضای سرشار از آرامش و امنیت در کشور یاری رساندند، از وقوع تصادفات جاده‌ای ابراز تأسف کرد و بر تلاش همه بخش‌ها و دستگاه‌های ذیربط کشور برای کاهش و از بین بردن تلفات جاده‌ای تاکید کرد.

دستورالعمل حمایت از تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان

خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم در این جلسه با اشاره به دستورالعمل این سازمان در جهت حمایت از تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان که در نهم فروردین ماه امسال ابلاغ شد، اظهار داشت: در این دستورالعمل تکالیفی برای بخش‌های مختلف سازمان بازرسی کل کشور برای آسیب‌شناسی و احصاء تکالیف دستگاه‌های اجرایی برای حمایت از تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین پیگیری عملیاتی شدن این وظایف، آورده شده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه و دبیرخانه حمایت از تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: مقرر شده است که هر کدام از مراکز سازمان بازرسی در استان‌ها هم یک کارگروه برای این موضوع تشکیل دهند و به طور فعالانه مسائل را پیگیری کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به بازدید ۴ساعته پریروز خود از پارک فناوری پردیس که با همراهی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری انجام گرفت، تاکید کرد: در جریان این بازدید مشخص شد که طولانی بودن زمان صدور مجوزها ، عدم خرید محصولات توسط دستگاه‌های اجرایی و تمایل به خرید محصولات خارجی توسط دستگاه‌ها ، عدم اعمال تخفیف‌ها و معافیت‌های موجود در قوانین و مقررات برای شرکت‌های دانش‌بنیان ، طولانی بودن زمان تخصیص تسهیلات و همچنین عدم پرداخت مطالبات از سوی دستگاه‌های اجرایی از جمله مسائل و مشکلات اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

خدائیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور برنامه ریزی کرده ایم که هر ماه حداقل یک جلسه با حضور مسئولان شرکت‌های دانش بنیان داشته باشیم و به مسائل و دغدغه‌های آن‌ها رسیدگی کنیم .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین از انجام بازرسی‌های کشیک بر فعالیت دستگاه‌های خدمت‌رسان در حدفاصل ۲۸اسفند تا ۱۴فروردین خبر داد و گفت: ‌اکنون در حال جمع‌بندی این گزارش هستیم.

دستگیری ۲نفر از کارکنان ثبت شهرستان بهبهان

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه هم در این جلسه از دستگیری ۲نفر از کارکنان ثبت شهرستان بهبهان که اقدام به تغییر کاربری مسیر یک رودخانه و فروش آن کرده بودند خبر داد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از انجام ۱۸۶۰ مورد سرکشی از یگان‌های نیرو‌های مسلح توسط مسئولان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و دادستان‌های سراسر کشور در حدفاصل ۲۶اسفند ۱۴۰۰تا ۱۳فروردین سال جاری و با هدف نظارت بر حفظ حقوق شهروندی و احیاء حقوق عامه خبر داد و گفت: در این ایام ۳۳۸مورد بازدید از مراکز گشت راهور، ۶۷۱مورد بازدید از مراکز انتظامی اعم از کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها، ۵۸مورد بازدید از مراکز حمل و نقل هوایی، زمینی و پایانه‌ها، ۳۹۳مورد بازدید از بازداشتگاه‌ها، ۴۲مورد بازدید از مرز‌های کشور و همچنین ۳۵۱مورد بازدید از سایر یگان‌ها اعم از پلیس پیشگیری، آگاهی و مبارزه با مواد مخدر انجام گرفت.

وی همچنین با اشاره به حضور خود در مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور ناجا در ابتدای سال جاری گفت: نیروی انتظامی به ویژه پلیس راهور در ایام تعطیلات نوروز امسال خوش درخشید.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در این جلسه با اشاره به وصول ۷۴هزار میلیارد تومان از معوقات بانک‌ها در واحد‌های ثبتی طی سال ۱۴۰۰، از ۳ برابر شدن این رقم نسبت به سال ۱۳۹۹خبر داد و گفت: در نتیجه تلاش‌ها و اقدامات کارکنان واحد‌های ثبتی سراسر کشور طی سال ۱۴۰۰، از تشکیل یک میلیون و ۲۰۰هزار پرونده در دادگستری جلوگیری به عمل آمد.

محمدی رئیس سازمان زندان‌ها هم با اشاره به بازرسی‌ها و سرکشی‌های انجام گرفته از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها در روز‌های آغازین سال گفت: در ایام نوروز امسال، ۸تیم اقدام به سرکشی و بازرسی از ۱۶۹زندان و بازداشتگاه در سراسر کشور کردند که این بازدید‌ها تاثیر بسزایی در برقراری امنیت زندان‌ها در ایام نوروز داشت.

نسخه مناسب چاپ