تلاش جمهوریخواهان برای جلوگیری ازحذف نام سپاه از فهرست تروریستی آمریکا
یک رسانه آمریکایی گزارش داد: جمهوریخواهان کنگره طرحی را برای جلوگیری از اقدام احتمالی کاخ سفید برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آمریکا ارائه داده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن، جمهوریخواهان کنگره آمریکا در حال پیش بردن یک رویه قانونی به منظور ممانعت از اقدام احتمالی دولت بایدن برای خارج کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تروریستی آمریکا به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای جدید با ایران هستند.

بنابر این گزارش، برایان ماست و اسکات پری دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را با عنوان “قانون جلوگیری از مماشات با تروریست‌ها توسط حامیان تروریسم” ارائه داده‌اند که در صورت تبدیل شدن به قانون، کاخ سفید را از حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی بدون موافقت کنگره منع می‌کند.

واشنگتن فیری بیکن می‌نویسد: هدف از این طرح جلوگیری از برداشته شدن تحریم‌های کلیدی مرتبط با سپاه پاسداران به‌عنوان بخشی از امتیازاتی است که دولت جو بایدن تلاش می‌کند برای دستیابی به توافق هسته‌ای جدید با ایران به این کشور بدهد؛ توافقی که به نظر می‌رسد در آستانه نهایی شدن قرار دارد.

واشنگتن فیری بیکن در ادامه مدعی شد که لغو تحریم‌های مرتبط با سپاه یکی از موضوعات باقی‌مانده میان ایران و آمریکا در مذاکرات وین است، اقدامی که از سوی جمهوریخواهان و برخی دموکرات‌ها در کنگره با مخالفت مواجه شده است.

برایان ماست نماینده ایالت فلوریدا در گفتگو با واشنگتن فیری بیکن با انتقاد از رویکرد دولت بایدن درقبال ایران و طرح ادعاهای بی‌اساس علیه سپاه پاسداران گفت: رئیس‌جمهور بایدن نه تنها به‌طور آشکارا قانون اساسی را که به آن سوگند یاد کرده است، دور می‌زند بلکه آمریکایی‌ها را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. از آنجایی که رئیس‌جمهوری از عمل کردن به سوگند ریاست‌جمهوری خود سر باز می‌زند، ما این طرح را ارائه کرده‌ایم تا مانع از اتخاذ تصمیمات اجرایی او در ارتباط با امنیت ملی، همچون حذف سازمان‌های تروریستی شناخته شده از فهرست تروریسم آمریکا شویم.

بنابر گزارش این رسانه آمریکایی، طرح ماست -پری اکنون برای بررسی‌های بیشتر به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده است.

نسخه مناسب چاپ