حمله نظامیان صهیونیست به روزه داران فلسطینی در قدس با ۱۹ زخمی
 

سرویس خارجی: ۱۹ فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست به مراسم ماه رمضان در نزدیکی مسجدالاقصی، مجروح شدند.

رسانه‌های فلسطینی از درگیری و هجوم نظامیان اشغالگر رژیم صهیونیستی به مراسم ماه رمضان و روزه‌داران مسلمان در «باب‌العامود» و محوطه مسجدالاقصی خبر دادند. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای پلیس مخفی و اسب‌سوار و همچنین نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی با تجهیزات کامل به فلسطینیان بی‌دفاع حمله کرده و سعی در برهم زدن مراسم ماه رمضان داشتند. گفته می‌شود تعدادی از جوانان فلسطینی که سعی در مقابله با این تجاوزگری اشغالگران داشتند، بازداشت شدند. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» طی بیانیه‌ای درباره این تجاوزگری رژیم کودک‌کش اسرائیل گفت: ورود وزیر خارجه دشمن صهیونیستی به باب العامود در بیت المقدس و تیراندازی به سمت مردم ما، تنش‌زایی خطرناکی است. حماس هشدار داد: ما سران دشمن را مسئول عواقب این تنش‌زایی می‌دانیم و متعهد شده‌ایم از بیت‌المقدس و مسجدالاقصی با زور و به هر وسیله محافظت کنیم. «محمد حماده» سخنگوی جنبش حماس تأکید کرد که بازدید «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از منطقه باب العامود در قدس شرقی، اقدامی خطرناک است و تل‌آویو باید پیامدهای آن را بپذیرد.

حماده تصریح کرد که اقدام لاپید مبنی بر یورش به باب العامود و به دنبال آن تیراندازی نیروهای ارتش اشغالگر اسرائیل به سمت فلسطینیان در قدس اشغالی، دلیل آشکاری بر اصرار این رژیم برای اجرای طرح‌های پلید خود علیه قدس و مسجدالأقصی است و این یک اقدام خطرناک و تحریک احساسات ملت و امت ما در این ماه مبارک است. حماده همچنین گفت که سران رژیم صهیونیستی مسئول پیآمدهای این اقدامات هستند و ما و ملت فلسطین عهد و پیمان بسته‌ایم که از قدس و مسجدالأقصی با تمامی توان و امکانات دفاع کنیم. «خالد البطش» از سران ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز تاکید کرد: مقاومت اجازه تهاجم به جنین را نخواهد داد و غزه بیکار نخواهد نشست. گفتنی است یکشنبه شب یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با حمایت گسترده نیروهای اشغالگر این رژیم از منطقه باب العامود در قدس اشغالی بازدید کرد. ورود غیرقانونی این وزیر صهیونیست به باب العامود در راستای تلاش تل‌آویو برای گسترش یهودی‌سازی شهر قدس صورت گرفت.

در خبری دیگر شهرک‌نشینان ساکن منطقه «غوش‌دان» واقع در تل‌آویو اعلام کردند که صدای انفجار مهیبی را شنیدند اما ارتش رژیم صهیونیستی مانع انتشار جزئیات این انفجار شد. ساکنان این منطقه گفتند قدرت انفجار به حدی زیاد بود که ابتدا گمان کردند زمین‌لرزه رخ داده است. این انفجار ساعاتی پس از آن رخ داد که نظامیان اشغالگر به مراسم ماه رمضان و روزه‌داران مسلمان در «باب‌العامود» و محوطه مسجدالاقصی حمله کردند. در چنین شرایطی رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی به نیروهای خود دستور داد برای عملیاتی مشابه جنگ اخیر علیه غزه، آماده شوند. تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی به نیروهای خود دستور داده برای عملیات «نگهبان دیوارها ۲» آماده شوند. نگهبان دیوارها، اسم عملیات تجاوزکارانه اخیر رژیم صهیونیستی (۲۰۲۱) علیه نوار غزه بود. کوخاوی در میان نظامیان صهیونیست در تل‌آویو حاضر شد و گفت، ارتش اسرائیل باید برای احتمال تشدید تنش‌های یک ماهه یا بیشتر و نیز عملیات «نگهبان دیوارها ۲» آماده باشد. وی در ادامه مدعی شد، جنبش جهاد اسلامی ممکن است در پاسخ به ترور چند عضو این گروه در جنین، موشک‌هایی را از غزه شلیک کند. گفتنی است سه فلسطینی عضو جنبش جهاد اسلامی در درگیری شنبه هفته جاری در منطقه عرابه جنین به شهادت رسیدند و دو نظامی صهیونیست نیز زخمی شدند. در این حال دفتر «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از گفت‌وگوی تلفنی بنت با «عبدالله دوم» شاه اردن خبر داد. بر اساس بیانیه مذکور، در این گفت‌وگو بنت از اظهارات آشکار شاه اردن در اعلام مخالفت با عملیات‌های اخیر فلسطینیان در تل آویو، الخضیره و بئر السبع تشکر کرد.

خبر دیگر اینکه امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی در زمینه حمل‌ونقل دریایی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت امارات، امضای این تفاهم‌نامه با هدف تبادل تجربیات در حوزه حمل و نقل دریایی و همچنین گسترش شراکت‌های راهبردی بین ابوظبی و تل‌آویو در چارچوب توافق سازش موسوم به «صلح ابراهیم» بوده است. این تفاهم‌نامه را «سهیل بن محمد فرج فارس المزروعی» وزیر انرژی و زیرساخت‌های دولت امارات و «میراف میخائیل» وزیر حمل‌ونقل و امنیت راه‌های رژیم صهیونیستی امضا کردند و در این مراسم برخی دیگر از مقامات ابوظبی و تل‌آویو نیز حضور داشته‌اند. در چنین شرایطی «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس و هیأت همراه او در دوحه با «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر خارجه قطر دیدار و درباره تحولات فلسطین گفت‌وگو کردند. جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که هنیه و هیأت همراه او در دیدار با آل ثانی به بررسی آخرین تحولات مسئله فلسطین، تشدید حملات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و به شهادت رساندن جوانان فلسطینی پرداختند. هیأت حماس علاوه بر هنیه شامل «خالد مشعل» رئیس حماس در خارج از فلسطین و «موسی ابومرزوق» و «حسام بدران» از اعضای حماس بود. این دیدار دو روز پس از اقدام نیروهای رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن سه تن از اعضای جنبش جهاد اسلامی فلسطینی در کرانه باختری صورت گرفت.

نسخه مناسب چاپ