وزارت خارجه آمریکا :فرصت غلبه براختلافات باقی‌مانده‌ درمذاکرات برجامی وجود دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری هفتگی‌اش به سئوالاتی درباره وقفه در مذاکرات وین پاسخ داد.

به گزارش ایسنا به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس در پاسخ به این که سعید خطیب‌زاده همتای ایرانی او اظهاراتی مشابه با اظهارات اخیر آمریکا را درباره وضع فعلی مذاکرات وین پس از وقفه ایجاد شده در آن مطرح کرده است و در پاسخ به این که وقفه در مذاکرات وین تا چند هفته طول خواهد کشید، گفت: همه کسانی که در مذاکرات مشارکت داشته‌اند به خوبی می‌دانند چه کسی پیشنهادهای سازنده‌ای مطرح کرده است، چه کسی درخواست‌هایی را مطرح کرده است که به برجام بی‌ربطند و ما چطور به موقعیت فعلی رسیدیم؛ ما راجع به این مسائل، به طور علنی بحث نمی‌کنیم. هنوز بر این باوریم که فرصت غلبه بر اختلافات باقی‌مانده‌ وجود دارد.

وی در ادامه گفت: درباره سئوالی که مربوط به بازه زمانی است، باید بگویم ما قبلا مفصل در این باره صحبت کرده‌ایم. ما امروز در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۲۲ هنوز بر این باوریم که بازگشت دوجانبه به پایبندی، در چارچوب منافع ما در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و منافع گسترده‌تر ما در زمینه امنیت ملی است. به این دلیل که امروز هم مانند قبل، بازگشتی دوجانبه به پایبندی دوباره موجب اعمال محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی و دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد.به قول خودمان، یعنی برنامه هسته‌ای ایران را دوباره داخل جعبه خواهد گذاشت، طوری که به نفع ما و به نفع اروپایی‌ها خواهد بود که عضوی از گروه ۱+۵ هستند و نه تنها به نفع آنها، بلکه به نفع جامعه گسترده‌تر بین‌المللی خواهد بود.

او همچنین گفت: حالا، ایران از سال ۲۰۱۸، یعنی از وقتی دولت قبلی[آمریکا] از توافق هسته‌ای ایران خارج شد، پیشرفت‌های چشمگیری در برنامه هسته‌ای‌اش داشته است و تداوم این پیش‌رفت‌ها به تدریج از منافع عدم اشاعه‌ای بازگشت دوجانبه به برجام برای ما و متحدان و شرکایمان در سراسر جهان می‌کاهد. به محض این که دیگر نفعی برای ما نداشته باشد، به محض این که پیشرفت‌های ایران در برنامه هسته‌ای‌اش فراتر از آن منافع عدم اشاعه‌ای بروند که در ازای بازگشت دوجانبه به پایبندی نصیب ما خواهد شد، آن وقت است که توافق دیگر به نفع ما نخواهد بود و ما برای اطمینان‌یابی از این که ایران هیچ‌گاه نتواند به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، دنبال روش‌های دیگری خواهیم رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که به نظر می‌رسد وقفه‌ در مذاکرات وین دارد طولانی‌تر می‌شود یا این که ایران از سرعت پیشرفت در برنامه هسته‌ای‌اش کاسته است تا فرصت بیشتری وجود داشته باشد، گفت: من در جایگاهی نیستم که از اینجا برنامه هسته‌ای ایران را ارزیابی کنم، جز این که بگویم وقتی توافق هسته‌ای در آغاز کاملا اجرایی شده بود، زمان گریز [هسته‌ای] ایران نزدیک به یک سال بود. وقتی توافق کاملا اجرایی شده بود، این بازه زمانی از چند ماه معدود به تقریبا ۱۲ ماه رسیده بود. و ما از طریق همکارانمان در اینجا[وزارت امور خارجه آمریکا] و کارشناسان‌مان در جامعه اطلاعاتی آمریکا و کارشناسان‌مان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطلعیم که ایران به تعهداتش تحت برجام[توافق هسته‌ای] پایبند بود و پروتکل‌هایی که به منظور ممانعت قابل راستی‌آزمایی و دائمی ایران از دستیابی به یک سلاح هسته‌ای مقرر شده بود، کارآمد بودند.

پرایس بیان کرد: ایران از سال ۲۰۱۸ در موقعیتی قرار گرفته است که سرعت برنامه هسته‌ای‌اش را به طریقی که توسط برجام ممنوع می‌بود و از آنها ممانعت می‌شد، افزایش داده است و با وجود این، ایران توانسته است این زمان گریز را از زمانی که [اجرای توافق] شروع شد، به نقطه‌ای برساند که طبق محاسبات ما، به جای چند ماه، چند هفته باشد. این به عنوان طرح و قضیه‌ای بلندمدت برای ما غیرقابل قبول است. تنها طرح بلندمدتی که برای ما قابل قبول است این که ایران هرگز نباید مجاز به دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد.

او در این باره گفت: همان طور که قبلا گفته‌ام، ما همچنان بر این عقیده‌ایم که بهترین راه دست یافتن به این مهم، از طریق بازگشتی دوجانبه به پایبندی به توافق هسته‌ای ایران است.

پرایس در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که آیا شفاف سازی مساله پی‌ام‌دی(ابعاد نظامی احتمالی) برنامه هسته‌ای ایران پیش‌شرطی برای دست یافتن به یک توافق است یا نه، و آیا این اتفاق می‌تواند پس از احیای برجام بیفتد، گفت: همان طور که می‌دانید در زمینه این مسائل نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قبول داریم. آژانس است که باید در زمینه خواسته‌هایش از ایران رضایت داشته باشد.

به گزارش ایسنا، اظهارات پرایس درباره مذاکرات وین در پی این مطرح می‌شود که اخیرا با توجه به برخی تحولات ایجاد شده در مناسبات سیاسی بین‌المللی به ویژه در پی حمله روسیه به اوکراین و تصمیم‌گیری بر سر برخی مسائل باقی‌مانده، دور هشتم مذاکرات وین با وقفه مواجه شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در این باره در نشست خبری اخیرش گفت: آنچه که در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد.

وی با بیان این که دولت واشنگتن در مورد موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین هنوز تصمیمات سیاسی خود را نگرفته است تصریح کرد: آمریکا تلاش می کند موضوعات باقی مانده در این مذاکرات را گروگان مسائل سیاست داخلی خود کند .

وی افزود: ما ملت صبوری هستیم ولی تا ابد صبر نمی کنیم و اگر آمریکا می خواهد توافقی صورت بگیرد باید تصمیم سیاسی خود را در اسرع وقت بگیرد.

سخنگوی کاخ سفیدهم در کنفرانس خبری هفتگی‌اش با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، ارزیابی خود از موقعیت فعلی مذاکرات وین را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از وبگاه کاخ سفید، جن ساکی در پاسخ به این که ارزیابی فعلی از وضع مذاکرات وین با وجود وقفه ایجاد شده در آن چیست، گفت: ارزیابی ما این است که مسئولیت نهایی کردن این توافق کاملا بر عهده ایران است! آمریکا به همراه متحدان اروپایی‌اش بر سر نقشه راهی برای بازگشت دوجانبه به پایبندی در مذاکرات وین مذاکره کرده است. رئیس جمهوری در صورتی که بازگشت به توافق در چارچوب منافع ملی ما باشد، به آن باز خواهد گشت. ما و متحدانمان هر دو آماده‌ایم توافقی قوی را نهایی کنیم؛ مادامی که ایران هم آماده انجام دادن این کار باشد.

ساکی ادامه داد: اگرچه شاهد بوده‌ایم ایران مسائلی را مطرح کرده است که هیچ ارتباطی به پایبندی دوجانبه به توافق ندارد. این[پایبندی دوجانبه] چیزی است که روی آن تمرکز داریم و هدف ماست.

وی افزود : ما ایران را تشویق می‌کنیم به جای این که به دنبال مسائل تعیین‌تکلیف نشده‌ای باشد که به ادعای وی خارج از چارچوب وین هستند و به جای مقصر دانستن دیگران به خاطر وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین، روی توافق مذاکره‌شده در وین تمرکز کند.

به گزارش ایسنا، اظهارات ساکی در پی این مطرح می‌شود که اخیرا با توجه به برخی تحولات ایجاد شده در مناسبات سیاسی بین‌المللی به ویژه در پی حمله روسیه به اوکراین و تصمیم‌گیری بر سر برخی مسائل باقی‌مانده، دور هشتم مذاکرات وین با وقفه مواجه شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در این باره در نشست خبری اخیرش گفت: آنچه که در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد .وی با بیان این که دولت واشنگتن در مورد موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین هنوز تصمیمات سیاسی خود را نگرفته است تصریح کرد: آمریکا تلاش می کند موضوعات باقی مانده در این مذاکرات را گروگان مسائل سیاست داخلی خود کند .سخنگوی وزارت خارجه افزود: ما ملت صبوری هستیم ولی تا ابد صبر نمی کنیم و اگر آمریکا می خواهد توافقی صورت بگیرد باید تصمیم سیاسی خود را در اسرع وقت بگیرد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درارتباط با توقف مذاکرات وین تصریح کرد: آنچه که در دو هفته گذشته بیش از پیش برای ما روشن شده این است که بایدن و کاخ سفید هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و متاسفانه کل یک توافق را گروگان مسائل حزبی و داخلی آمریکا کرده اند

و آنها همان رویکردی را در پیش گرفته اند که منجر به شکست بسیاری از توافقات بین المللی شده است. یعنی منوط کردن یک توافق بین المللی به زد و بندهای داخلی خودشان .

خطیب زاده گفت: توافق بسیار در دسترس است و آمریکا بداند و یقین کند و یقین داشته باشد که ما از خطوط قرمز خود رد نمی شویم

و از خواست‌های خود کوتاه نخواهیم آمد.

نسخه مناسب چاپ