اخبار کودکان و نوجوانان
اولین سمپوزیوم کلاغ‌شناسی
گروه علوم مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا یک برنامه خلاقانه برای کودکان ۷ تا ۱۲ تدارک دیده‌است تا با اجرای آن، توجه کودکان را به حیوان‌های اطرافشان جلب کند. این برنامه نمادین «سمپوزیوم کلاغ‌شناسی» نام دارد و مؤسسه امیدوار است در ماه اردیبهشت آن را برگزار کند.
برای شرکت در این برنامه شما کودکان ۷ تا ۱۲ سال تا آخر فروردین فرصت دارید و باید زندگی کلاغ‌ها را برای مدتی زیر نظر بگیرید. سپس دیده‌ها، یافته‌ها و تجربه‌های خود را ثبت کنید. مثلا ببینید:
– شیوه راه رفتن آنها چگونه است
– چگونه می‌پرند
– چگونه فرود می‌آیند
– معمولا کجا می‌نشینند
– معمولا کلاغ‌ها تنهایی هستند یا گروهی در کنار هم می‌نشینند؟
– اگر گروهی هستند چند، هر گروه چند نفره است؟
– شیوه‌های حرکت، پرواز کردن، راه رفتن و … کلاغ‌ها چگونه است
– کلاغ‌ها لانه‌های خود را کجا می‌سازند؟
– آیا می‌توانید لانه کلاغ‌ها را پیدا کنید؟
و…
برای این که زندگی کلاغ‌ها را تحت نظر بگیرید، می‌توانید در این روزهای باقیمانده فروردین به فضاهای باز و سرسبز بروید. در یک پارک، کوچه یا هر جایی که احتمال می‌دهید کلاغ‌ها می‌آیند، منتظر بمانید. باید خیلی صبر کنید. بهترین زمان برای مشاهده کلاغ‌ها صبح های زود یا نزدیک عصر است.
حتی می‌توانید در بالکن، کنار پنجره و در حیاط خانه‌تان کمی خوراکی مانند استخوان یا گردو و.. بگذارید تا سر و کله کلاغ‌ها پیدا شود.
کلاغ ها را ببینید و رفتار آنها را ثبت کنید. عکس بگیرید یا اگر می‌توانید فیلمی درباره آنها تهیه کنید.
سپس تجربه‌های خود را در قالب مقاله، مجموعه فیلم یا نمایشگاه عکس یا هر شیوه‌ای که می‌توانید برای ارائه در این سمینار آماده کنید و به ایمیل زیر بفرستید:
kalaghshenasighar@gmail.com

هرگز سنجاب نخرید!
در ایام تعطیلات نوروز، خبر ناراحت کننده کشف و ضبط ۳۲ فرد سنجاب توسط یگان حفاظت محیط زیست سردشت با همکاری پلیس آگاهی در فضای مجازی، بازتاب بسیار گسترده‌‌ای داشت. ناراحت کننده از این لحاظ که بسیاری از آنها در سن شیرخوارگی بودند و بدون مادر، هم احتمال مرگ برایشان وجود دارد و هم در صورت زنده‌ماندن، شانس کمی برای بازگشت به طبیعت و زندگی عادی دارند.
تجارت شوم خرید و فروش سنجاب، به قیمت نابودی جان تک‌تک گونه‌های حیات وحش تمام می‌شود و همه کسانی که این حیوان را می‌خرند، در این گردش مالی و نابودی سنجاب‌ها شریک هستند.
وقتی کسی می‌خواهد سنجاب بخرد، فروشنده به صیاد سفارش می‌دهد که برایش سنجاب بیاورد. صیاد هم لانه‌های سنجاب‌ها را که داخل تنه درختان بلوط و کهنسال ساخته‌اند با تبر خراب می‌کند و نوزادهای آنها را از داخل لانه می‌دزدد. گاهی نیز کل جنگل و درختان را آتش می‌زنند تا سنجاب‌ها از ترس آتش، از لانه بیرون بیایند و صیادها آنها را شکار کنند. از تن سوخته درختان نیز ذغال تهیه می‌کنند و برای کباب و قلیان و … می‌فروشند.
با این تجارت کثیف، سالانه هزاران سنجاب از زیستگاه طبیعی صید می‌شوند تا در فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی به خریداران تحویل داده شوند. بسیاری از این سنجاب‌ها پیش از رسیدن به خریدار، با درد و زجر و شکنجه تا زمان مرگ که گاه کمتر از یک هفته می‌شود، دست و پنجه نرم می‎کنند و مابقی نیز در اسارت می‌مانند و انسان‌ها مجبورشان می‌کنند که دستی و رام شوند؛ در حالی که سنجاب هرگز حیوان خانگی نبوده و نخواهد بود و جای او میان درختان جنگل است نه اسیر و عروسک دست انسان‌های ناآگاه!
حذف هر سنجاب از طبیعت، یعنی کم شدن بی‌شمار درخت بلوط از جنگل است. سنجاب‌ها با پنهان کردن دانه‌های بلوط زیر خاک، در واقع به کاشت درختان جدید کمک می‌کنند و به همین دلیل به آنها «باغبان زاگرس» می‌گویند.
بنابراین صید سنجاب و خریدن آن، یعنی نابودی یک گونه ارزشمند حیات وحش و از دست رفتن صدها هکتار جنگل بلوط و ویرانی بخش وسیعی از طبیعت و تنوع زیستی کشورمان ایران.
لطفا کمک کنید این اتفاق نیفتد.
نخرید و نگذارید دیگران هم بخرند و در این‌باره تا می‌توانید همه را آگاه کنید که:
#حیات_وحش_فروشی_نیست

code

نسخه مناسب چاپ