توقیف ۳۵ هزار خودرو حادثه‌ساز در تعطیلات نوروز
سرویس خبر: تصادفات نوروز ۱۴۰۱، علاوه برجای گذاشتن ۷۴۶ کشته، ۱۵هزار و ۱۱۶ نفر مصدوم هم داشت‏‎.

‎سردارتیمور حسینی جانشین رئیس پلیس راهور کشور با بیان اینکه در طول اجرای طرح نوروزی ۱۴۰۱مجموعا ۵۶۸ مورد تصادف فوتی در کشور رخ داده است، گفت: ۶۳۷ نفر در جاده‌ها و ۱۰۹ نفر در داخل شهرها تصادف کردند و فوت شدند، البته این آمار در مقایسه با نوروز سال گذشته کاهش ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد و به عبارت دیگر ۲۲۳ نفر در مقایسه با پارسال کمتر کشته شدند، آن هم در شرایطی که ترددها ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد‎. ‎وی ادامه داد:۱۰هزار و ۶۲۵ فقره تصادف جرحی نیز در همین مدت رخ داد که منجر به مصدوم شدن ۱۵ هزار و ۱۱۶ نفر شد. این آمار کاهش ۴ر۴ درصدی در مقایسه با سال قبل داشت، در طرح نوروزی پارسال، ۱۵ هزار و ۸۱۰ نفر در تصادفات مجروح شدند‎. ‎حسینی درباره بیشترین علت وقوع تصادفات گفت: آمارها نشان می‌دهد که سرعت غیرمجاز، سقبت غیر مجازو عدم توجه به جلو بیشترین علت وقوع تصادفات بوده است. متاسفانه عمده دلیل توجه به جلو خستگی و خواب‌آلودگی و پس از آن استفاده از تلفن همراه بوده است. در نوروز امسال حدود ۳۲ درصد از تصادفات از نوع واژگونی بود، یعنی هیچ خودرو با خودرو دیگر برخورد نکرد بلکه مواردی نظیر همین خستگی و خواب آلودگی راننده منجر به آن شد‏‎.

‎جانشین رئیس پلیس راهور کشور افزود:امسال خط قرمزمان تخلفات حادثه ساز و رفتارهای پرخطر ترافیکی بود که در این مورد نیز ۳۵ هزار دستگاه وسلیه نقلیه توقیف شدند که شامل توقیف ساعتی یا ۷۲ ساعته و تا پایان تعطیلات بود. این خودروها مرتکب ۲ تخلف حادثه ساز همزمان شده بودند‏‎.

‎حسینی درباره استان‌های دارای بیشترین تصادفات فوتی گفت: به طور کلی استان‌های جنوبی همواره تصادفات بیشتری دارند. استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، خوزستان، و خراسان رضوی جزو استان‌های پرتصادف در طرح نوروزی ۱۴۰۱ بودند که البته در بسیاری از این استان‌ها آمارهای موارد فوتی به نسبت سال قبل کاهشی بوده است‏‎. ‎وی در تحلیل وضعیت ترافیکی جاده‌ها گفت: امسال یک اتفاق خوب در جاده‌ها رخ داد، اینکه علیرغم افزایش ۵۰ درصدی سفرها که البته این افزایش ۸۰ درصدی به طور میانگین است و ما در برخی از معابر تا ۸۰ درصد افزایش تردد را شاهد بودیم، با وجود این شرایط در هیچ یک از جاده‌ها ترافیک سنگین و گره ترافیکی ایجاد نشد که ناشی از مدیریت خوب همکاران ما در پلیس بود، همچنین با تمهیدات اتخاذ شده شاهد مواردی نظیر در راه مانده نبودیم‎. ‎جانشین رئیس پلیس راهور کشور افزود: مردم حتما به خاطر دارند در جاده چالوس تجربه ترافیک ۴۸ ساعته را داشتیم اما امسال چنین اتفاقی رخ نداد و ما هیچ گره ترافیکی در محورهایمان نداشتیم.

نسخه مناسب چاپ