قالیباف: فرصتی تاریخی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی فراهم شده‌است
رئیس مجلس تاکید کرد:مجلس ریل‌گذاری قانونی لازم برای حل اصلی‌ترین معضل سراسری و دامنه‌دار بافت‌های ناکارآمد شهری و حاشیه‌نشینی که همان تعیین تکلیف مالکیت اراضی در اختیار مردم است را در بودجه ۱۴۰۱انجام داده است.‏

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در رشته توییتی در صفحه شخصی خود نوشت:

‏«یکی از مهمترین تصمیمات مجلس که فرصتی بزرگ و تاریخی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی برای دولت محترم فراهم کرده است، در ‎بودجه۱۴۰۱محقق شده است.

فعالان حوزه‌های محرومیت‌زدایی و کنشگران عرصه آسیب‌های اجتماعی به خوبی مطلعند که موانع قانونی بر سر راه تغییر وضع سکونتگاه‌های غیر رسمی چه نقشی در تبدیل شدن حاشیه‌نشینان و ساکنان بافت های مساله‌دار به شهروندان درجه دو و بی‌اثر شدن اقدامات حمایتی داشته است.

مجلس یازدهم در بودجه ۱۴۰۱؛ الفر به وزارت راه و شهرسازی، نسبت به واگذاری اراضی در اختیار خود با قیمت‌های نازل منطقه‌ای به اقشار ضعیف که از سال های دور ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی هستند،مجوز داده است. براین اساس مشکل اخذ پروانه ساخت(با رعایت طرح‌های توسعه شهری)، بهره‌مندی ازامکانات عمومی وبازشدن دست شهرداری‌ها درارائه خدمات، حل شده وهمچنین باحل مشکل اسناد مالکیت، امکان اخذ وام برای این شهروندان فراهم خواهدشد.‏

بر ۲۳هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های بازآفرینی اختصاص یافته است.

جر همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف به واگذاری ۲۰درصد از زمین‌های در اختیار خود برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای شهر است.

‏ تحقق این هدف در چارچوب قانون، ضمن رفع مشکلات چندین ساله اقشار ضعیف جامعه و ساماندهی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده، امکان صدور پروانه مقاوم‌سازی و نوسازی واقع در این محدوده‌ها را فراهم ، امکان ایجاد تعریض شبکه ارتباطی و دسترس پذیری بیشتر این بافت‌ها را در چارچوب ارتقای کیفیت زندگی و بهبود ایمنی و توانمندسازی ساکنین این سکونتگاه‌ها فراهم می‌کند و به محدودیت دستگاه های عمومی برای ارائه خدمات عمومی در این مناطق پایان خواهد داد.

مجلس ریل‌گذاری قانونی لازم برای حل اصلی‌ترین معضل سراسری و دامنه‌دار بافت‌های ناکارآمد شهری و حاشیه‌نشینی که همان تعیین تکلیف مالکیت اراضی در اختیار مردم است را فراهم کرده است.‏

با توجه به تجربه‌ و شناختی که از این موضوع دارم و با توجه به گستردگی آن در سراسر کشور، انتظار می‌رود با اهتمام دولت محترم در میان‌مدت، تحولی شگرف در بحث محرومیت‌زدایی، توانمندسازی و افزایش کیفیت زندگی میلیون‌ها هموطن آسیب‌پذیر و کمتر برخوردار پدید آید.»

نسخه مناسب چاپ