امروز در تاریخ
کنستانتین آتش‌بس میان ایران و روم را تمدید کرد
کنستانتین امپراتور روم دهم آوریل سال۳۳۶ میلادی به بهانه شرکت در مراسم سی‌امین سال حکومت خود، آتش‌بس دو هفته‌ای با ارتش ایران را تمدید کرد، ولی جنگ دو امپراتوری سال بعد و پس از درگذشت کنستانتین از سر گرفته شد. آتش‌بس ۱۹ مارس به مناسبت فرارسیدن نوروز ایرانیان آغاز شده بود.

کشته شدن دو افسر ژاندارم در شیراز
۲۱فروردین ۱۲۹۵، دو افسر ژاندارم در شیراز به طرز مرموزی کشته شدند. از آنجا که ژاندارمری تنها نیروی مسلح مؤثر ایران در برابر «اس. پی. آر.» انگلستان بود، مظنون اصلی در قتل این دو افسر انگلیسی‌ها بودند و شیرازی‌ها تا زمان لغو موافقتنامه آگوست ۱۹۰۷ سن پترزبورگ مبنی بر تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ میان روسیه و انگلستان، کینه انگلیسی‌ها را از دل بیرون نکردند و بارها با آنان مسلحانه برخورد داشتند و تلفات وارد ساختند.

تیراندازی به سوی محمدرضا شاه در کاخ مرمر
۲۱فروردین ۱۳۴۴، سرباز وظیفه «رضا شمس‌آبادی بیدگلی» در کاخ مرمر به سوی محمدرضاشاه که پس از پیاده شدن از اتومبیل، رهسپار دفتر کار خود بود آتش گشود. گلوله‌ها به شاه اصابت نکرد ولی ضمن آن، دو درجه‌دار گارد ( استوار لشکری و استوار باباییان و خود رضا شمس‌آبادی) کشته شدند. در اعلامیه دربار در باره این رویداد، اشاره به تیر خوردن یک باغبان کاخ مرمر نیز شده بود.

زلزله مرگبار در فارس
بامداد ۲۱ فروردین ۱۳۵۱، زمین‌لرزه‌ای به شدت
۷ و یک‌دهم در مقیاس ریشتر در استان فارس روی داد که ضمن آن بیش از پنج هزار و ۳۰۰ نفر کشته شدند. کانون زلزله منطقه «قیر» و «کازرین» بود که تا شیراز همه جا را تکان داده بود.

گروتیوس، فیلسوف هلندی
دهم آوریل ۱۵۸۳، «هوگو گروتیوس» قاضی و فیلسوف هلندی به دنیا آمد و ۶۲ سال عمر کرد. وی نظراتی درباره فلسفه قضاوت ارائه کرده و همچنین معتقد است که برای حفظ صلح جهانی و کنترل رفتار دولت‌ها و مقام‌ها، تدوین یک رشته قوانین بین‌المللی لازم است و این ضوابط باید برپایه قوانین طبیعی تنظیم شوند، نه منافع و سیاست‌های برخی دولت‌ها و اصحاب منافع.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ