دپوی بیش از ۳ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور
تا ۱۷ فروردین سال جاری در مجموع ۴ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۴۶۱ تن کالای اساسی شامل موجودی و کالاهای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه در گمرک و بنادر است که از این میزان حدود ۳ میلیون و ۳۲ هزار تن مربوط به کالاهایی است که در گمرک دپو شده و مابقی که حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است، در پای اسکله و منتظر در لنگرگاه برای تخلیه قرار دارد.

فرود عسگری معاون امور گمرکی گمرک ایران در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد: از موجودی ۳ میلیون و ۳۲ هزار تنی در ۱۳ بندر ایران، بیشترین میزان در بندر امام خمینی (ره) با حدود ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار تن دپو شده و بعد از آن بندر شهید رجایی با حدود ۷ر۲۶۶ هزار تن و امیرآباد با ۹ر۲۲۰ هزار تن قرار دارند.

به گفته وی، در سایر بنادر هم می توان گفت که مقدار ۱ر۹۷ هزار تن در بندر نوشهر،مقدار ۲ر۷۳ هزار تن در انزلی،حدود ۵ر۴۳ هزار تن در چابهار، مقدار ۴ر۲۲ هزار تن در آستارا، حدود ۷ر۳۷ هزار تن در فریدون کنار، مقدار ۷ر۴ هزار تن در بندر شهید باهنر ،حدود ۸۳ تن در بندر خرمشهر و۷۰ تن هم در بندر لنگه موجود است.

معاون گمرکی گمرک ایران تاکید کرد: از مجموع حدود ۳ میلیون تن کالاهای اساسی که در گمرک و بنادر موجود است، بیشترین آن شامل گندم ۶ر۲۰۵ هزار تن، ذرت ۶ر۱ میلیون تن، جو ۲ر۱۸۵ هزار تن، سویا ۱ر۱۸۷ هزار تن، برنج ۹ر۶۳ هزار تن، شکر ۲ر۶۷ هزار تن، روغن خام ۷ر۳۸۷ هزار تن و دانه های روغنی ۲۷۳ هزار تن است.

از سوی دیگر سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۳ میلیون و ۱۲۷ هزارتن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۶۴۳ میلیون دلار بین ایران و اعضای اتحادیه اقتصادی – گمرکی اوراسیا تبادل شد که رشد وزنی ۵۱ درصدی داشته است.

سید روح اله لطیفی اظهار داشت: از مجموع کالای تبادل شده بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا، ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۱۵۵ تن کالای ایرانی به ارزش یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۵۳۱ دلار به این پنج کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه ۵ر۳ درصد در وزن و ۱۲ درصد در ارزش رشد داشته است.

وی افزود: روسیه با خرید یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۹۳۵ تن کالا به ارزش ۵۸۳ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۳۰۶ دلار و رشد ۸ درصدی در وزن و ۱۵ درصدی در ارزش در صدر مقاصد صادراتی ایران به اوراسیا قرار دارد و ارمنستان با یک میلیون و ۵۲ هزار و ۷۸۴ تن کالا به ارزش ۳۰۲ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۰۹ دلار، با کاهش ۱۵ درصدی در وزن و نیم درصدی در ارزش در جایگاه بعدی است.

سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: همچنین قزاقستان با رشد ۵۴ درصدی در وزن و ۱۳ درصدی در ارزش، مقدار ۵۱۷ هزار و ۶۲۸ تن کالا به ارزش ۱۸۸ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۲۰۳ دلار از ایران خریداری کرده و سومین مقصد اوراسیایی کالای ایرانی است و قرقیزستان با خرید ۴۵ هزار و ۸۷۳ تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۱۷۲ دلار و رشد ۵۶ و ۷۲ درصدی در وزن و ارزش در جایگاه چهارم و بلاروس هم با ۱۱ هزار و ۹۳۴ تن کالا به ارزش ۱۶ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۵۴۱ دلار و رشد ۷۷ درصدی در وزن و کاهش ۲۰ درصدی در ارزش پنجمین مقصد کالای ایرانی به اوراسیا در سال ۱۴۰۰ بوده است.

نسخه مناسب چاپ