چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۶۱ (برابر با ۱۶ جمادی‌الثانی ۱۴۰۲، ۱۱ آوریل ۱۹۸۲) نقل شده است
هیأت صلح جنبش غیرمتعهد ۲ ساعت و نیم با رئیس‌جمهوری مذاکره کرد
هیئت منتخب اعزامی از سوی جنبش غیرمتعهدها دیشب پس از ورود به تهران اولین دور مذاکرات خود را با آقای سیدعلی خامنه‌ای رئیس‌جمهوری ایران انجام داد.
طی این مذاکرات که آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه، قائم‌مقام و معاون این وزارتخانه نیز حضور داشتند آقای مال میریکا وزیر امور خارجه کوبا طی بیانیه‌ای نظرات و پیشنهادهای هیأت را قرائت کرد، آنگاه رئیس‌جمهوری ضمن ابراز خرسندی از پذیرش هیأت‌هائی که با نیت پایان دادن به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و ایجاد صلح تلاش می‌کنند، موضع به حق جمهوری اسلامی ایران و شرایط کشورمان را جهت برقراری صلح عادلانه و شرافتمندانه که موجب تشویق متجاوز نشود و حقوق انکارناپذیر ملت مسلمان ایران تأمین گردد تشریح کرد.
همین گزارش حاکی است در پایان دیدار دیشب که حدود ۵ر۲ ساعت به طول انجامید مقرر شد که دور بعدی مذاکرات با وزیر امور خارجه کشورمان ادامه یابد و در صورت لزوم هیأت دیدار دیگری با ریاست‌جمهوری داشته باشد.
دلایل دستگیری قطب‌زاده و توطئه‌گران سلطنت‌طلب و ملی‌گرا در رابطه با کشف توطئه کودتا و دستگیری صادق قطب‌زاده از سوی دادگاه انقلاب ارتش اطلاعیه‌ای بدین شرح منتشر شد:
بسم‌الله‌القاصم الجبارین
امت انقلابی و شهیدپرور اسلام در پرتو عنایات الهی که همیشه شامل حال این ملت قهرمان و مظلوم بوده و به کمک سازمان اطلاعاتی ۳۶ میلیونی که در همه جا و همه ارگانها برای حفظ دست‌آوردهای انقلاب در تلاشند و پیگیری دادستانی انقلاب ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک توطئه جاهلانه براندازی و تلاش مذبوحانه‌ای که از سوی تعدادی عناصر ضد انقلاب با ترکیبی از ملی‌گرایان و سلطنت‌طلبان و قدرت‌پرستان بی‌خط، طراحی شده بود کشف و عوامل اصلی آن‌که آقای صادق قطب‌زاده یکی از افراد فعال آنها بود دستگیر شدند…
دادگاه انقلاب ارتش از مدتها پیش با کمک سازمان اطلاعاتی ۳۶ میلیونی و با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جریان را زیر نظر داشت و با تهیه مدارک کافی منجمله نوار مکالمات سران توطئه و شناسائی کامل شبکه در فرصت مناسب اعضای اصلی و مؤثر شبکه را دستگیر و تحت پیگرد قرارداد و با وارد کردن یک ضربه دیگر بر منافع آمریکا امیدهای راهی شیطان بزرگ را نقش بر آب نمود.
کمیته‌ها به عنوان یک نهاد انقلابی باقی می‌مانند
علی‌اکبر ناطق‌نوری وزیر کشور در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی در رابطه با تفویض اختیارات فرماندهی کل نیروهای انتظامی مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد کمیته‌های انقلاب، انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و بازسازی ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران مطالبی بیان داشت.
وزیر کشور در آغاز گفت: … در رابطه با کمیته‌های انقلاب اسلامی که مجلس شورای اسلامی در ذیل لایحه‌ای که مربوط به کمیته‌ها بود، تصویب کرد که کمیته‌ها از این پس زیر نظر وزارت کشور اداره شود.
این مسئله شاید برای عده‌ای از برادران پاسدارمان در کمیته‌ها این فکر را به وجود آورد که امکان دارد با این کار، کمیته‌ها منحل و یا در سایر نیروهای انتظامی مخصوصاً شهربانی ادغام شود. من خواستم از این فرصت استفاده کنم و به عرض دوستان عزیزمان و پاسداران فداکارمان برسانم که به هیچوجه تصمیم انحلال کمیته‌های انقلاب اسلامی را نداریم.
تصمیم بر ادغام کمیته‌ها در شهربانی نیز نیست و همانگونه که حضرت امام فرمودند، کمیته‌های انقلاب اسلامی باید به عنوان یک نهاد باقی بمانند و به‌طور مستقل وجود داشته باشند.

code

نسخه مناسب چاپ