‏ امیرعبداللهیان: ایران روی خطوط قرمز خود خواهد ایستاد
 

وزیر امور خارجه با بیان این که ایران روی خطوط قرمز خود ایستاده است و خواهد ایستاد، گفت: ملت عزیز ما بدانند که ما همچنان برای رسیدن به توافقی که تحریم‌ها را لغو کند و عزتمند، خوب، قوی و پایدار باشد، به مسیر دیپلماسی ادامه می‌دهیم.

حسین امیرعبداللهیان دیروز در نخستین نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: حتما دنبال این هستیم که تحریم‌ها از میان برداشته شود، ولی با روشی عزتمند و با توافقی قوی و پایدار. اما تاکید آقای رئیسی در جلسات به همه اعضای کابینه همواره این است که نگاه‌ها نباید معطوف به وین باشد، بلکه همه دستگاه‌ها موظفند برای بی اثر کردن تحریم‌ها و پیشرفت و توسعه پایدار اقتصاد و تجارت در کشور عمل کنند. اما اگر در این مسیر با توجه به کارشکنی‌هایی که طرف آمریکایی دارد با توجه به مشکلاتی که دشمنان برای ایران ایجاد می‌کنند و سنگ اندازی‌هایی که صورت می‌گیرد، اگر مذاکرات در هر مرحله‌ای به نتیجه رسید، حتما به عنوان یک اقدام مثبت و یک دستاورد خوب می‌تواند شتاب بیشتری به کاری که تک تک شما عزیزان در سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به خوبی آن را دنبال می‌کنید، بدهد.

* در مباحث فنی به

جمع بندی بسیار نزدیک شدیم

رئیس دستگاه دیپلماسی در تشریح وضع کنونی مذاکرات وین اظهار داشت: چند هفته‌ای است که لازم بود مکثی در مذاکرات داده شودو علتش این بود که با سه کشور اروپایی در مباحث فنی به جمع بندی بسیار نزدیک شدیم اما همزمان با بحران و جنگ در اوکراین مواجه شدیم. ضمن این‌که ایران در عالی‌ترین سطح مخالفت خود را با جنگ در اوکراین، یمن، افغانستان یا هر کشور دیگری اعلام می‌کند.

ما همزمان مخالفت خود را با اعمال تحریم‌های یکجانبه هم بیان کردیم.

وی ادامه داد: قبل از این‌که سفری به مسکو داشته باشم با وزیر خارجه اوکراین تلفنی صحبت کردم و حامل این پیام وزیر خارجه اوکراین برای دوستان در روسیه بودیم که آنها خواهان توقف جنگ و تداوم گفتگوها هستند، لذا راهکار را جنگ نمی‌دانیم بلکه صرفا سیاسی می‌دانیم و در این رابطه تلاش‌های دیپلماتیک دستگاه دیپلماسی همچنان جریان دارد. ضمن این‌که به ریشه‌های جنگ در اوکراین و ریشه‌های تحریک‌های ناتو و آمریکا به عنوان عامل اصلی توجه داریم.

* لاوروف و وانگ یی چه گفتند؟

وزیر خارجه توضیح داد: غربی‌ها به ما گفتند که با توجه به شروع جنگ اوکراین، وضع پیش آمده این است که حتی اگر در توافق به نقطه نهایی برسیم، روسیه با توافق همراهی نخواهد کرد. در تماس تلفنی که با آقای لاوروف داشتیم و در سفری که به مسکو داشتم، گفتگوهای خیلی روشن و شفافی بین ما انجام شد و همانطور که مردم شاهد بودند لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی آنچه در جلسه درباره آن توافق کردیم را بیان کرد و توافق ما با طرف روس این شد اگر در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها در هر زمان، خطوط قرمز ما به صورت کامل رعایت شد و به نقطه توافق رسیدیم، روسیه هیچ مانعی در مسیر انجام توافق نخواهد بود.

امیرعبداللهیان همچنین به سفر اخیرش به تونشی چین اشاره کرد و افزود: در سفری که به چین داشتم، آقای لاوروف در آنجا اعلام کرد که به محض این‌که شما اعلام کنید در نقطه پایانی توافق قرار گرفتید، ما از توافق حمایت خواهیم کرد. علاوه بر این، «وانگ یی» وزیر خارجه چین هم در تونشی در ملاقاتی که انجام شد بیان کرد که ما کاملا با نظرات ایران هماهنگ هستیم و زمانی که در نقطه پایانی توافق قرار بگیرید، از توافق حمایت خواهیم کرد.

وی سپس با طرح این سئوال که ما در کجا قرار داریم، پاسخ داد: این‌که در کجا قرار داریم به مشکلاتی برمی‌گردد که بین ما و طرف آمریکایی وجود دارد. طرف آمریکایی در دو سه هفته گذشته زیاده خواهی‌هایی را مطرح کرد. علیرغم این‌که بخش زیادی از متن مورد توافق قرار گرفته بود، ولی پیشنهادهایی را طرف آمریکایی مطرح می‌کند که در تعارض با برخی از بندهای متن است. در حوزه لغو تحریم‌ها هم آنها گاهی اوقات خارج از چارچوب مذاکراتی که انجام شده است، علاقه‌مندند یکطرفه شروط جدیدی را مطرح و اعمال کنند.

وزیر خارجه بیان کرد: این شروط و اعمال تحریم‌های یکجانبه‌ای که آمریکایی‌ها در این سال‌ها نسبت به کشورهای مختلف اعمال کردند، یک بیماری را در کاخ سفید ایجاد کرده است که فکر می‌‌کنند در هر سند و موضوعی اعمال نظرات یکجانبه به عنوان راه‌حل برای تامین منافع طرف آمریکایی است.

* نفعی در مذاکرات مستقیم با آمریکا ندیدیم

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: آمریکایی‌ها به صورت مستمر از ضرورت مذاکره مستقیم با ایران صحبت می‌کنند. ما با بررسی‌هایی که کردیم و با نگاهی که آمریکایی‌ها دارند نفعی در مذاکرات مستقیم با آمریکا ندیدیم. حتی آمریکایی‌ها روی زمین هنوز اقدامات مثبتی را انجام نداده‌اند که بتوان چشم اندازی را بیان کرد.

وی گفت: بارها آنها بر مذاکره اصرار کردند ماهم گفتیم اگر واقعا حسن نیت دارید قبل از هرگونه توافقی یکی دو مورد از موضوعات عملی و ملموس را ارائه کنید ؛مثلا بخشی از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران نزد بانک‌های خارجی آزاد شود. از طرف آمریکایی مطالبه وام و پول نکردیم، گفتیم پول مردم خودمان آزاد شود یا اگر واقعا پیام‌های مکرری که آقای بایدن ارسال می‌کند که برای لغو تحریم‌ها و توافق در وین و بازگشت به برجام حسن نیت دارد؛ اگر اینها صحت دارد به جای این‌که در ماه‌های گذشته سه تا چهار بار برخی از اشخاص حقیقی یا حقوقی ایران را تحریم کنند، بیایند یک فرمان اجرایی به نشانه حسن نیت صادر کنند.

وی یادآور شد: البته رفت و آمد پیام‌ها به صورت Non-Paper از طریق نماینده اتحادیه اروپا و

مذاکره کننده ارشد اروپایی ادامه دارد. به صراحت به طرف آمریکایی گفتیم سنگ اندازی و کارشکنی نکنید و باعث تاخیر در حصول توافق نشوید. اگر خطوط قرمز ما رعایت شود و توافقی خوب، قوی و پایدار را در مقابل خود ببینیم، تردیدی در این که بخواهیم در توافق بمانیم و همه طرف‌ها به تعهداتشان حول برجام برگردند، وجود ندارد و اکنون طرف آمریکایی است که باید نشان دهد حسن نیت دارد یا ندارد.

* مسیر دیپلماسی همچنان باز است

وزیر خارجه اظهار داشت: مسیر دیپلماسی همچنان باز است. البته سه کشور اروپایی و چین و روسیه نسبت به برخی از زیاده‌خواهی‌ها و رفتارهایی که آمریکایی‌ها در این روزها دارند و باعث تاخیر در رسیدن به توافق شده اند، انتقاداتی را دارند که در گفتگوهایشان با طرف آمریکایی آن را مطرح می‌کنند و برخی از آنها هم با ما همراهی می‌کنند و می گویند این روشی که آمریکا دنبال می‌کند با روح حاکم بر همکاری در مذاکرات چندجانبه‌ای که در وین دنبال می‌شود همخوانی ندارد.

وی تصریح کرد: ملت عزیز ما بدانند که ما همچنان برای رسیدن به توافقی که تحریم‌ها را لغو کند، توافق عزتمند، خوب، قوی و پایدار مسیر دیپلماسی را ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان خطاب به حاضران در جلسه گفت: آنچه مهم است تکیه بر توان داخلی بزرگ ایران در همه عرصه‌هاست و تلاش‌های خوبی که برای بی اثر کردن تحریم‌ها به همت شما عزیزان در دولت جدید شروع شده استمرار یابد و ما هم با منطق، حکمت و قدرت در دستگاه دیپلماسی روند مذاکرات را تا رسیدن به یک توافق خوب و پایدار به لطف خدا ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه خطاب به حاضران در این جلسه بیان کرد: در وزارت امور خارجه آمادگی داریم در کنار شما عزیزان در سایر وزارتخانه‌ها برای تقویت توان شرکت‌های دانش بنیان و صادرات محصولاتشان برای ارزآوری و اشتغال بیشتر در کشور از همه توان و ظرفیت دستگاه دیپلماسی استفاده کنیم. حتما این جلسات که جلسات مستمر و مفیدی است به ما در دستگاه دیپلماسی کمک می‌کند که بتوانیم بهترین تصمیمات را بگیریم و در یک حرکت جمعی با حضور شما عزیزان بهترین نتیجه و دستاورد را داشته باشیم.

نخستین نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جدید به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با موضوع «بررسی راهکارهای تقویت تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه دیپلماسی اقتصادی» در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ