ترک سیگار لذت‌بخش‌تر از مصرف آن است
علیرغم اینکه سیگار کشیدن شرعاً بدون اشکال نیست و همچنین بر مضرات مواد دخانی از طرف مراکز علمی دنیا و ایران تأکید شده است، باز هم مصرف سیگار متاسفانه در همه جا و در مجامع عمومی بی‌پروا رواج کامل دارد. شوربختانه سن شروع ابتلا به موادمخدر روز به روز رو به کاهش است و چه بسا در مدارس و دانشگاه‌ها هم مشاهده می‌شود. بیان علل گرایش تعداد زیادی از هموطنان ما و بخصوص جوانان کم‌سن و سال به مواد مخدر از حوصله این نوشته خارج است، ولی جا دارد به آثار مصرف سیگار که منبع ابتلا به سایر اعتیادها است، به طور گذرا اشاره‌ای شود. به محض اینکه نیکوتین سیگار به مغز می‌رسد، مغز ماده‌ای ترشح می‌کند که خاصیت ضعیف شده مواد مخدر را دارد و از اینرو افراد سیگاری از آن لذت می‌برند و با ادامه آن، اعتیاد کامل به وجود می‌آید. ثابت شده است که دود سیگار ۴ هزار نوع ماده شیمیایی دارد که برخی از آن ها حاوی مواد سرطان‌زا است و به همین دلیل بعضی از معتادان از کرده خود به شدت پشیمان هستند، منتها برای ترک آن مشکل دارند، در صورتی که با اراده قوی می‌توانند مشکل خود را حل کنند.

در اینجا به چند مورد اشاره می‌شود، بلکه مفید باشد. خانمی پشت فرمان خودرو نشسته بود و سیگار می‌کشید. گفتم: خانم، سیگار نکشید؟ گفت: می‌کشم، خوب می‌کنم، به کسی هم مربوط نیست! گفتم: حق به جانب شما است، ولی این سیگار به مرور قیافه شما را آنقدر زشت می‌کند که دیگر هیچکس به شما نگاه نخواهد کرد! سیگارش را خاموش کرد و رفت و بعدها هر وقت که مرا می‌دید، از من تشکر می‌کرد. یک روز دختر مادری که ۳۲ سال سیگار می‌کشید، به او توصیه کرد سیگارش را ترک کند، که مادرش هم بدون کوچکترین مقاومت و ناراحتی بلافاصله سیگار را ترک کرد و بعدها می‌گفت می‌پندارم که در محیط تازه زندگی می‌کنم. آقایی مریض بود و می‌گفت تنها دلخوشی من همین سیگار است، و نصیحت این و آن هم در او اثربخش نبود، تا این که پزشک معالج‌اش به او هشدار داد که اگر سیگار بکشد، می‌میرد! روزی به من تلفن زد که بالاخره سیگار را ترک کرده‌ام و احساس می‌کنم که حالا آدم خوشبختی هستم.

سیگاری‌های عزیز! به یقین شما هم می‌توانید با یک تصمیم جدی از این دشمن بیرحم برای همیشه خداحافظی کنید و تا آخر عمر زندگی سالمی داشته باشید.

دکتر مرتضی خویی

نسخه مناسب چاپ