۳ هزار نوزاد سال گذشته با اختلالات شنوایی شناسایی شدند
معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از شناسایی حدود ۳ هزارنوزاد با اختلالات شنوایی خبر داد و گفت: غربالگری برای شناسایی بیماری تنبلی چشم در سال ۱۴۰۱از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، افروز صفاری‌فرد درباره غربالگری شنوایی گفت: در سال ۱۴۰۰حدود ۹۰۰هزار نوزاد شامل ۸۸درصد نوزادان متولد شده در طرح غربالگری شنوایی مورد غربالگری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: حدود سه هزار کودک شناسایی شده‌اند که دچار مشکلات اختلالات شنوایی بودند و این نوزادان برای تشخیص دقیق‌تر و اقدامات مداخله‌ای به مراکز درمانی ارجاع داده‌ شدند. برنامه غربالگری شنوایی در سال ۱۴۰۱نیز مانند سنوات گذشته ادامه دارد و امیدواریم با فروکش کردن بیماری کرونا بتوانیم پوشش‌مان را از ۸۸درصد هم بالاتر ببریم.صفاری فرد درباره غربالگری تنبلی چشم گفت: از ابتدای اردیبهشت‌ برنامه غربالگری را آغاز خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در سال گذشته، در برنامه غربالگری تنبلی چشم در کودکان ۱۹هزار و ۳۳۲کودک شناسایی شدند که دارای اختلال بینایی بودند. این کودکان به اپتومتریست‌ها ارجاع داده می‌شوند و بعد از تشخیص دقیق در صورتی که نیاز به درمان‌های بیشتر و یا جراحی داشته باشند به چشم پزشک مراجعه می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ