کوتاه از سراسر جهان
 

اعتراض وزیر خارجه سوریه به سازمان ملل درباره حملات اسرائیل

فارس: فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه، درباره حملات رژیم صهیونیستی به کشورش، پیام اعتراضی به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد فرستاد. مقداد گفت، تداوم حملات رژیم صهیونیستی به سوریه، به سطح تجاوز هدفمند و سیستماتیک رسیده است. وی گفت که سوریه این حملات را تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌الملل و نقض اصول حقوق و قوانین بین‌الملل می‌داند.

زمینگیر شدن ۱۰۰ جت ثروتمندان روسی در دوبی

فارس: جت‌های خصوصی ثروتمندان روس در دوبی زمینگیر شده و قادر به پرواز به کشورهای دیگر نیستند. رسانه‌ها گزارش دادند که از زمان آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین بیش از ۱۰۰ فروند هواپیما در فرودگاه‌های دوبی گیر افتاده‌اند. منابع مطلع گفتند، از آنجایی که این هواپیماها برای جلوگیری از تحریم‌ها به دوبی پرواز می‌کنند، در نهایت در آنجا گیر می‌کنند زیرا صاحبان روسی هواپیماها نمی‌توانند در جای دیگری با آن‌ها پرواز کنند.

کارمند حواس‌پرت، اسناد فوق محرمانه وزارت دفاع انگلیس را در ایستگاه اتوبوس جا گذاشت!

ایسنا: انگوس لپسلی، مدیر کل سابق امور بین‌المللی و استراتژیک وزارت دفاع انگلیس که زمانی قرار بود نماینده انگلیس در ناتو باشد، اسنادی را در ایستگاه اتوبوس گم کرد که اکنون مشخص شده آن مدارک حاوی اسناد فوق‌محرمانه از جمله موقعیت و تعداد دقیق سربازان انگلیسی و آمریکایی در افغانستان بوده‌اند. این اسناد فوق محرمانه وزارت دفاع انگلیس توسط یک شهروند عادی در شهر «کنت» این کشور یافت شد.

مقام‌های ارشد اروپا هدف جاسوس‌افزار اسرائیلی قرار گرفتند

فارس: رویترز گزارش داد که مقام‌های ارشد کمیسیون اروپا سال گذشته هدف جاسوس‌افزار ساخت شرکت صهیونیستی «گروه ان‌اس‌اُو» قرار گرفتند. به گفته دو مقام اروپایی و اسناد بررسی شده توسط رویترز، بر اساس یکی از اسناد، «دیدیه ریندرز» سیاستمدار ارشد بلژیکی که از سال ۲۰۱۹ به عنوان کمیسر عدالت اروپا خدمت کرده، از جمله این افراد هدف بوده است. بر اساس این سند و نیز افراد مطلع، چهار نفر دیگر از کارکنان کمیسیون اروپا نیز هدف قرار گرفتند.

بازداشت روزنامه‌نگار سرشناس هنگ‌کنگی به اتهام توطئه

ایسنا: پلیس هنگ‌کنگ یک روزنامه‌نگار سرشناس را به اتهام «توطئه برای انتشار و بازتولید مطالب فتنه‌انگیز» بازداشت کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که «آلان او کا-لون» روزنامه‌نگار ۵۴ ساله هنگ‌کنگی در منزلش بازداشت شد. او در رسانه‌های محلی مانند تی‌وی‌بی و آرتی‌اچ‌کی‌ فعالیت داشته و مقاله‌هایش را در روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلفی منتشر می‌کرد.

حمله مسلحانه در نیجریه با ۸۰ کشته

فارس:منابع رسانه‌ای از حمله مسلحانه در مرکز نیجریه و کشته و ربوده شدن ۱۵۰ نفر خبر دادند. رسانه‌های نیجریه از حمله مسلحانه به چند روستا در مرکز این کشور و قربانی شدن ده‌ها نفر خبر دادند. بر اساس این گزارش در جریان حمله مسلحانه صورت گرفته به چند روستا در مرکز نیجریه، نزدیک به ۸۰ نفر کشته و ۷۰ نفر ربوده شدند.

دیلی میل: چین بر سرعت ساخت سیلوهای موشکی افزوده است

ایسنا: روزنامه دیلی میل نوشت که چین در حال افزایش سرعت ساخت بیش از ۱۰۰ سیلوی موشکی است که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای را در خود جای دهند، تسلیحاتی که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارند. تخمین‌های تحلیلگران اطلاعاتی و شرکت‌های بخش خصوصی حاکی از آن است که چین چندصد زرادخانه هسته‌ای دارد. مقامات پنتاگون می‌گویند اگر چین با همین سرعت به توسعه تکنولوژی خود ادامه دهد، تا پایان ۲۰۳۰ بیش از ۱۰۰۰ کلاهک هسته‌ای خواهد داشت.

نشست‌ گروه های عراقی برای بررسی طرح سید «عمار حکیم» جهت رفع بن بست سیاسی

ایرنا: جریان «حکمت ملی» عراق از نشست‌های پشت پرده با مشارکت جریان «صدر» برای حل بحران سیاسی عراق براساس طرح پیشنهادی سید «عمار حکیم» خبر داد. «رحیم العبودی»، از رهبران جریان «حکمت ملی» عراق گفت: توافق‌های اولیه‌ای درباره طرح «عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت وجود دارد و مذاکراتی در چارچوب این طرح نیز درحال برگزاری است. وی افزود: چارچوب هماهنگی شیعیان عراق کمیته پنج جانبه‌ای را تشکیل داده است تا مذاکرات سیاسی را برای خروج از بن بست سیاسی آغاز کند.

نسخه مناسب چاپ