۳۷ درصد خانه های روستایی قزوین سند ندارند
قزوین -خبرنگار اطلاعات: مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین گفت : تا کنون در حوزه مسکن روستایی استان،۶۰هزار جلد سند روستایی و ۷۴۰۰جلد سند در شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت صادر شده است.

اصغر گونجی در جمع خبرنگاران با گرامیداشت سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به وجود ۸۴۴ روستا در سطح استان اشاره کرد و افزود : سهمیه امسال استان برای صدور سند ۱۴۰۰جلد است که اکنون ۶۳درصد از واحد های مسکونی روستایی استان از سند مالکیت برخوردارند.

وی همچنین به تهیه ۱۲۸۲طرح هادی روستایی استان اشاره کرد و ادامه داد : طرح های هادی در ۴۳۵روستای استان در حال اجراست که تا کنون ۲۵۲طرح پایان یافته است.

گونجی گفت : هنوز برای اجرای طرح هادی به ۲۵۰روستای استان ورود نکرده ایم که با توجه به ارقام محدود اعتبارات و همچنین در جهت اجرای عدالت در همه روستاها، شاید اجرای طرح هادی در تمامی روستا های استان ۳۰سال به طول انجامد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین گفت :یکی از برنامه های بنیاد مسکن در سال جاری اجرای ۳۳۳طرح در ۲۸۰روستای استان با ۱۱۳میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی ،ملی ، قیر رایگان و مشارکت دهیاری ها است.

گونجی با بیان این که پارسال در ۲۷۲روستا به مساحت یک میلیون و ۷۵۰هزار متر مربع از محل قیر رایگان ، آسفالت انجام شده است، ادامه داد: برای ۱۴روستای گردشگری و ۲روستای تاکند و آتان برای سنگ فرش ، جداره سازی و آسفالت هم ۹میلیارد تومان هزینه شد.

وی مشکل اصلی تاخیر در اجرای پروژه های در دستور کار را عدم به موقع تخصیص اعتبارات ذکر کرد و افزود: در سال گذشته ۳۰میلیارد تومان اعتبار برای بنیاد مسکن استان تخصیص یافت در حالی که از این رقم ۱۲میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.

گونجی با بیان این که اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای طرح هادی تناسبی با نیاز روستائیان ندارد، تاکید کرد : نخستین مطالبه مردم روستا به طور عمومی، اجرای طرح هادی ،آسفالت و جدول گذاری است.

وی همچنین به وجود ۶۹۱روستای بالای ۲۰خانوار در سطح استان اشاره کرد و توضیح داد : برای هر معبر اصلی روستایی حداقل ۲میلیارد تومان اعتبار نیاز است در حالی که اعتبار در نظر گرفته شده فقط برای ۶۰روستا قابل اجرا است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین در ادامه به اجرای پروژه های بنیاد در حوزه مسکن شهری اشاره کرد و گفت: در حوزه مسکن شهری در شهر های زیر ۱۰۰هزار نفر جمعیت ، عملیات ساخت ۳۸۴واحد در مرحله اسکلت ، فنداسیون و سقف بندی قرار دارد. همچنین ساخت ۲۸۴۱واحد در محدوده شهری مهرگان در مرحله اسکلت ، سقف و دیوار چینی و ۱۸۰۰واحد هم در مرحله انعقاد قرار دارد.

وی ادامه داد :ساخت ۲۰۰۰واحد مسکن محرومان از سال ۹۲در دستور کار قرار دارد که ۹۰درصد آن به اتمام رسیده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین همچنین به پرداخت ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات کم بهره با نرخ سود ۵درصد و باز پرداخت ۲۰ساله برای واحد های مسکونی روستایی خبر داد.

نسخه مناسب چاپ