کوتاه از سراسر جهان
 

جانسون: استعفا نمی‌دهم اما عذرخواهی می‌کنم

فارس: نخست وزیر انگلیس گفت به دلیل حضور در مهمانی در زمان اوج محدودیت‌های کرونایی عذرخواهی می‌کند اما به این دلیل،‌ کناره‌گیری نخواهد کرد. «بوریس جانسون» افزود: عذرخواهی می‌کنم کارهایی که انجام دادیم درست نبودند و بابت نحوه مدیریت این مسئله نیز متأسفم. اخیرا انتشار تصاویر جانسون و تعدادی از مقام‌های ارشد دولتی در زمان اوج اعمال محدودیت‌های کرونایی در سال گذشته میلادی انتقادات شدید جامعه و سیاستمداران انگلیس را برانگیخت.

چین: آمریکا «راهزن اقتصادی» شماره یک جهان است

فارس: سخنگوی وزارت خارجه چین در اشاره به اقدامات تحریمی و دست درازی آمریکا به دارایی‌های سایر کشورها از جمله ایران و روسیه، واشنگتن را راهزن اقتصادی شماره یک در جهان توصیف کرد. «هوا چونینگ» گفت: برداشتن کلاه جهان، مسدود کردن ذخایر تبادل ارزی (فارکس) ایران، تصرف دارایی‌های افغانستان، مسدود کردن ۳۰۰ میلیارد دلار از ذخایر طلا و تبادلات ارزی روسیه و دارایی‌های خارجی نهادها و افراد این کشور مطمئناً این‌ها برای تبدیل شدن ایالات متحده به راهزن اقتصادی شماره یک در جهان کافی است.

عمل جراحی شاه اردن در آلمان

فارس: دیوان پادشاهی اردن در بیانیه ای اعلام کرد که عمل جراحی پادشاه این کشور در آلمان موفقیت‌آمیز بود. این بیانیه افزود که عبدالله دوم، برای معالجه دیسک در ستون مهره سینه، عمل موفقیت آمیزی انجام داد. در ادامه بیانیه آمده است: پادشاه به توصیه پزشکان پس از عمل جراحی در بیمارستان تخصصی شهر فرانکفورت آلمان استراحت خواهد کرد تا سپس به وطن بازگردد. دوره نقاهت شاه اردن، یک هفته اعلام شده است.

سی‌ان‌ان: دموکراسی به سبک غربی در حال فروپاشی است

ایرنا: شبکه آمریکایی سی ان ان در گزارشی نوشت: نظم نوین جهانی که دموکراسی به سبک غربی را ترویج می دهد اکنون ازیک سو توسط ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه و ازدیگرسو توسط عوامل داخلی درآمریکا و خیزش جناح های سیاسی عوامگرا به سبک ترامپ در اروپا، آسیب پذیر و با خطر فروپاشی مواجه است. سی ان ان افزود: وضعیت انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، پیروزی ویکتور اوربان در مجارستان، اوضاع بغرنج اقتصادی ناشی از تورم در آمریکا که بایدن را باوجود در پیش بودن انتخابات میان دوره ای کنگره با شرایط دشوار مواجه ساخته و از دیگر سو حمله نظامی پوتین به اوکراین، دموکراسی غرب را در خطر نابودی و فروپاشی قرار داده است.

حبس برای متخصص آمریکایی به جرم دورزدن تحریم های کره‌شمالی

ایسنا: یک پژوهشگر آمریکایی در حوزه رمزارز به اتهام توطئه برای کمک به کره شمالی در دور زدن تحریم‌های آمریکا، به پنج سال و سه ماه زندان محکوم شد. گفته می شود «ویرجیل گریفیث» که سال ۲۰۱۹ دستگیر شد برای ارائه فناوری بلاکچین به کره شمالی رفته بود و با این کار، «قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی» را نقض کرده است. گریفیث در بنیاد اتریوم، که از فناوری ارز رمزنگاری‌شده اتر حمایت می‌کرد، مشغول بود.

۱۵۴ کشته در حمله گروه‌های مسلح به مرکز نیجریه

ایرنا: منابع خبری گزارش دادند که در جریان حملات گروه‌های مسلح به مرکز نیجریه، بیش از ۱۵۴ نفر کشته شدند. حملات گروه‌های مسلح به مناطقی در ایالت پلاتو واقع در مرکز نیجریه صورت گرفت. فرماندار ایالت پلاتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان حملات گروه‌های تبهکار مسلح، تعداد بسیاری کشته شدند و منازل بسیاری نیز ویران شد. وی گفت: اجساد ۵۴ نفر در منطقه کوکاوا، ۱۶ نفر در منطقه شواکه و ۳۰ روستایی در گمباهو و همچنین چهار نفر در روستاهای دیگر پیدا شده است.

اردوغان: ترکیه را سال ۲۰۳۵ به ابرقدرت لجستیکی جهان تبدیل می‌کنم

فارس: رئیس جمهوری ترکیه از مبدل شدن این کشور به ابرقدرت لجستیکی در جهان در سال‌های آتی خبر داد. «رجب طیب اردوغان» گفت که ترکیه برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت لجستیکی راه روشنی در پیش دارد و به دنبال این است که یک ابرقدرت لجستیکی در جغرافیایی از لندن تا پکن و از سیبری تا آفریقای جنوبی باشد. این در حالی است که مردم شهر «استانبول» ترکیه به تازگی در اعتراض به افزایش کرایه حمل و نقل عمومی تظاهرات کردند.

نسخه مناسب چاپ