کاهش دما و خیزش گرد و خاک در اکثر مناطق کشور
 

سرویس خبر: کارشناس سازمان هواشناسی با اعلام این که تهران در روزهای آتی کاهش دما و رگبار و وزش باد را در پیش دارد، از روند کاهش نسبی دما در غرب و شمال‌غرب کشور خبر داد.

فریبا گودرزی گفت:امروز گستره سامانه بارشی درنوار شمالی کشور، مرکز، شرق، جنوب و جنوب‌شرق کشور و همچنین دامنه‌های زاگرس در استان‌های مرکزی قم، و شرق لرستان و همچنین ارتفاعات در جنوب‌غرب کشور تداوم دارد.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: برای شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی در برخی ساعات رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.همچنین امروز آب‌های خلیج‌فارس مواج و متلاطم است و برای شمال‌غرب و غرب کشور، روند کاهش نسبی دما مورد انتظار است.

کارشناس سازمان هواشناسی تاکید کرد کرد: امروز در مرکز، شرق و جنوب‌شرق وزش باد شدید موقتی رخ می‌دهد و در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است. این شرایط تا دوشنبه این هفته در جنوب، شرق و شمال‌شرق ادامه دارد.

به گفته وی، امروز و فردا در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و برای دامنه جنوبی البرز و شمال‌شرق کشور، کاهش نسبی دما و در برخی نقاط رویداد تگرگ مورد انتظار است.

گودرزی تاکید کرد: تهران در روزهای آتی کاهش دما، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید خواهد داشت.

گرد و غبار هوای ۲ شهر خوزستان را خطرناک کرد

دیروز وقوع مجدد پدیده گرد و غبار در خوزستان، هوای ۲شهر را در شرایط خطرناک و ۲شهر دیگر را در شرایط بسیار ناسالم قرار داد.

به گزارش ایرنا سامانه پایش کیفی هوای کشور ساعت ۱۷دیروز شاخص کیفی هوای شهرهای بندرامام(ره) را ۵۰۰و ماهشهر ۴۴۶در شرایط خطرناک اعلام کرد.

در همین زمان شاخص کیفی هوای شهرهای اهواز ۲۶۳و شادگان ۲۵۱در شرایط بسیار ناسالم، شاخص کیفی هوای رامشیر ۱۹۵در شرایط ناسالم برای همه گروه ها و شاخص کیفی هوای شهرهای دزفول ۱۰۷، سوسنگرد ۱۲۸و شوشتر ۱۱۸در شرایط ناسالم برای گروه های حساس گزارش شد.

هواشناسی خوزستان طی ۲روز آینده احتمال وزش باد متوسط همراه با تندباد لحظه ای و وقوع گرد و خاک محلی و همرفتی در مناطق جنوبی، غربی و مرکزی استان را پیش بینی کرده است.

خوزستان هفته گذشته هم درگیر گرد و غبار بود و چهارشنبه پیش دبستانی‌ها در ۱۰شهرستان تعطیل شدند.

تداوم آلودگی هوا در مشهد

سرپرست اداره‌ کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوای مشهد دیروز در پی ماندگاری آلاینده‌ها در هوای این کلانشهر، برای دوازدهمین روز پیاپی در وضع هشدار قرار داشت.

مهدی اله‌پور در گفتگو با ایرنا افزود: میانگین شاخص کیفیت هوای مشهد ۱۳۴ای.کیو.آی و نشانگر وضع هشدار و ناسالم بود. تداوم ماندگاری هوای آلوده در کلانشهر مشهد موجب تعطیلی مدارس طی روزهای ۲۰تا ۲۲فروردین ماه شد. وزش باد و تغییرات جوی عامل فعال شدن کانون های گرد و غبار داخلی و همچنین ۲کانون گرد و غبار خارجی هرات در افغانستان و قره قوم در ترکمنستان و آلودگی هوای مشهد شده است.

توفان کرمان را درنوردید

سازمان هواشناسی سرعت توفان عصر دیروز در شهر کرمان را ۷۵کیلومتر بر ساعت اعلام کرد و درباره ادامه وزش باد شدید طی روزهای آتی و همچنین سرمازدگی محصولات زراعی و باغی استان هشدار داد.

حمیده حبیبی رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان گفت: وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک تا اواسط هفته آینده به طور متناوب در استان کرمان ادامه خواهد داشت. که طی این مدت کاهش دید افقی، افزایش غلظت ریزگردها و گرد و غبار به ویژه در ساعات صبجگاهی در شمال و شرق استان دور از انتظار نیست.

وی افزود: همچنین افزایش ابر و رگبار پراکنده و باران خفیف در شمال، غرب و جنوب غرب تا اواسط هفته ادامه خواهد داشت. رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان با بیان اینکه از یکشنبه شب کاهش محسوس دما در شمال و غرب استان پیش بینی می شود تاکید کرد: خطر سرمازدگی برای محصولات زراعی و باغی در این مناطق استان محتمل است و تا صبح سه شنبه ادامه خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ