۴ شهید و۱۵۲ زخمی در یورش وحشیانه نظامیان صهیونیست به قدس وکرانه باختری
 

سرویس خارجی: نظامیان رژیم صهیونیستی به صحن‌های مسجد الاقصی یورش برده و شمار زیادی از نمازگزاران را زخمی کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی شلیک گاز اشک‌آور به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی، برخی از فلسطینیان در آنجا محاصره شدند و نظامیان صهیونیست اقدام به بستن درهای خروجی مسجد کردند. فلسطینی‌ها در قدس اشغالی با دستان خالی با ورود غیرقانونی نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی مقابله کردند.

شبکه الجزیره اعلام کرد که اشغالگران برای خارج کردن نمازگزاران فلسطینی از صحن‌های مسجدالاقصی، گاز اشک‌آور پرتاب کردند. خبرگزاری فلسطینی «شهاب» هم گزارش داد که نظامیان اشغالگر به کلینیک پزشکی مجاور مسجدالاقصی نیز یورش برده و مانع رسیدگی کادر درمان به فلسطینی‌های مجروح شدند. هلال احمر فلسطین اعلام کرد که شمار فلسطینی‌های مجروح طی درگیری‌ها با نظامیان صهیونیست در مسجدالاقصی به ۱۵۲نفر افزایش یافت و ۴۰۰ نمازگزار هم بازداشت شدند. همزمان چهار جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی در مناطق مختلف کرانه باختری به شهادت رسیدند.

آماده‌باش گروه‌های مقاومت

گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه برای پاسخگویی احتمالی به هرگونه جنایت اشغالگران اسرائیلی علیه مسجد مبارک الاقصی به حال آماده‌باش درآمدند. گروه‌های فلسطینی چند ساعت پس از جلسه خود در دفتر یحیی السنوار رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه، از اعلام بسیج عمومی و آماده‌باش کامل نیروهای خود خبر دادند. این گروه‌ها به شاخه‌های نظامی خود نیز که در چارچوب اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فعالیت می‌کنند، دستور آماده‌باش دادند. «صالح العاروری» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس هم فلسطینی‌ها را به بسیج عمومی و مقابله با یورش‌های نظامیان رژیم صهیونیستی به شهرهای مختلف فلسطین فراخواند.

وی از مردم خواست به هر وسیله ممکن در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی بایستند.حماس همچنین با صدور بیانیه‌ای از فلسطینی‌ها خواست برای دفاع از مسجدالاقصی، خود را به قدس برسانند. جنبش حماس بیانیه‌ای صادر کرد و از ملت فلسطین در تمامی مناطق آن خواست برای دفاع از مسجدالاقصی و قدس، حفاظت از آن در برابر خطر اشغالگر و شهرک‌نشنیان صهیونیست و نیز شکست برنامه صهیونیست‌ها برای هتک حرمت به مسجدالاقصی تحت عنوان «ذبح قربانی»، خود را به این مسجد شریف برسانند.

در همین راستا، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد: ما تحت هر شرایطی از مسجد الاقصی دفاع خواهیم کرد و اشغالگران در قدس و مسجد الاقصی هیچ جایی ندارند. جنبش فتح نیز سکوت عربی، اسلامی و بین‌المللی را در قبال کشتاری که اشغالگران اسرائیلی در حق ملت فلسطین مرتکب می‌شوند، محکوم و تاکید کرد که سکوت عربی، اسلامی و بین‌المللی در قبال این جنایت‌ها اشغالگران را به ارتکاب افزایش جنایت‌های روزانه خود در حق ملت فلسطین ترغیب می‌کند. جنبش فتح همچنین تاکید کرد، ملت فلسطین از اراضی و مقدسات خود در برابر این تجاوزات و جنایت‌ها دفاع خواهد کرد. خطیب مسجدالاقصی نیز در واکنش به ورود غیرقانونی نظامیان صهیونیست به این مکان مقدس، فتوای مقابله با آنها را تکرار کرد. شیخ «عکرمه صبری» فتوای لزوم مقابله با صهیونیست‌ها در صورت به خطر انداختن این مکان مقدس را یادآوری کرد و گفت: صهیونیست‌ها به دنبال آن هستند تا مسجدالاقصی را به طور کامل از فلسطینیان خالی کنند. وی گفت: آن فتوای شرعی را یادآور می‌شویم که در مواقع خطر باید به سوی مسجد الاقصی رفت.

واکنش بین المللی

سازمان همکاری اسلامی یورش ده‌ها شهرک نشین تندرو به مسجد الاقصی با حمایت نیروهای اسرائیلی را محکوم کرد و آن را جریحه دار کردن احساسات امت اسلامی و نقض آشکار قطعنامه‌های بین المللی دانست. حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، رژیم صهیونیستی را مسئول تبعات ادامه عملیات قتل ملت فلسطین و نقض‌ مقدسات دانست و از جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت خواست برای پایان دادن به این نقض‌ها و ملزم کردن اسرائیل به احترام به حرمت اماکن مقدس و حقوق سیاسی و دینی ملت فلسطین وارد عمل شوند. الازهر نیز در بیانیه‌ای رخدادهای مسجدالاقصی را نگران کننده خواند و اقدامات صهیونیست ها را محکوم کرد. سخنگوی وزارت خارجه مصر هم حوادث خشونت‌بار در اراضی فلسطین و افزایش حملات صهیونیست‌ها در مناطق فلسطینی را محکوم کرد. وزارت امور خارجه ترکیه هم در بیانیه‌ای حمله نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی را محکوم کرد.«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان نیز تأکید کرد که سکوت کشورهای عربی و نهادهای بین‌المللی در قبال تجاوزات صهیونیست‌ها، مانند سکوت گورستان است.

موضع ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه رئیس دفتر حماس، ضمن ادای احترام به همه شهدای فلسطین و مقاومت، هتک حرمت مکان مقدس مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی را قویا محکوم کرد و گفت: این رژیم ضعیف تر از آن شده که در برابر خیزش مردم و مقاومت فلسطین تاب بیاورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز تعرض صهیونیست ها به اماکن مقدس فلسطین و یورش به روزه‌داران و نمازگزاران در مسجدالاقصی را محکوم کرد و نسبت به تداوم اقدامات وحشیانه و تروریستی اشغالگران هشدار داد. سعید خطیب زاده این جنایات را نقض آشکار حقوق بین الملل و حقوق بشر خواند که بیش از پیش نشان می دهد خیانت برخی سران کشورهای اسلامی در عادی ‌سازی روابط با رژیم‌ جعلی صهیونیستی سبب خشونت افسار گسیخته این رژیم آپارتاید و نژادپرست شده است.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در بیانیه‌ای با محکومیت شدید حمله وحشیانه و جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی، ظهور انتفاضه نوین و حضور حماسی و شجاعانه نسل جوان فلسطین در میدان مقاومت و مبارزه را کابوس صهیونیست‌ها و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنها دانست.

نسخه مناسب چاپ