آژانس اتمی از نصب دوربین‌های نظارتی در نطنز خبر داد
به دنبال اظهارنظر اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اقدام جمهوری اسلامی ایران در انتقال تجهیزات لازم برای ساخت قطعات سانتریفیوژ از تأسیسات کرج به نطنز، این نهاد بین‌المللی از نصب دوربین‌های نظارتی خود در نطنز خبر داد.

به گزارش فارس، هفدهم فروردین ماه بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران تمامی تجهیزات لازم برای ساخت قطعات سانتریفیوژ را از تاسیسات کرج به نطنز منتقل کرده است. طبق ادعای آژانس، ایران این اقدام را شش هفته بعد از ساخت سایت دیگری در اصفهان برای ساخت همان قطعات انجام داده است.

رویترز در گزارش اختصاصی روز پنجشنبه خود از رویت گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد و نوشت: ایران در حال راه اندازی یک کارگاه جدید در نطنز است که قطعات سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را با ماشین‌هایی که اخیراً از تاسیسات کرج به آنجا منتقل شده است، خواهد ساخت.

طبق گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نصب دوربین‌های نظارتی در این کارگاه را به اتمام رسانده و مهر و موم‌های نصب شده روی ماشین‌ها را برداشته است.

در پی انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی اجرای برجام، «محمدرضا غائبی» سرپرست نمایندگی دائم ایران در سازمان های بین المللی در وین گفت: این یک گزارش بروزرسانی فنی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه نظارت بر اجرای برجام وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که آخرین تحولات و همچنین اطلاعات فنی جدید در ارتباط با فعالیت های هسته‌ای ایران را به اطلاع اعضای این سازمان می‌رساند.

وی اظهار داشت: در این گزارش اعلام شده است همانطور که قبلا گزارش شد ایران در چهار آوریل به آژانس اطلاع داده است که تمامی

ماشین های مربوط به تولید سانتریفیوژ در کرج را به نطنز منتقل کرده و همان روز بازرسان آژانس راستی آزمایی کردند که تمامی آنها غیر فعال هستند.

غائبی ادامه داد: در ۱۲ آوریل آژانس نصب دوربین های نظارتی خود را در نطنز به اتمام رسانده و همان روز مهر و موم از این ماشین ها برداشته

شده است. همان روز ایران به آژانس اطلاع داد که این ماشین ها برای تولید

لوله ها و بیلوز روتور سانتریفیوژ مورد استفاده قرار گرفته است. همچنان در ۱۳ آوریل ایران به آژانس اطلاع داد که این ماشین ها در همان روز در این مکان جدید فعال و عملیاتی شده اند.

سرپرست نمایندگی ایران همچنین گفت: همچنان آژانس هیچگونه دسترسی به اطلاعات حافظه دوربین های نصب شده ندارد و تا زمانی که ایران مجددا به اجرای برجام برنگردد، اطلاعات مربوطه در اختیار آژانس قرار نخواهد گرفت و نزد ایران ذخیره می شود .

نسخه مناسب چاپ