خط ارتباطی مردم با اطلاعات
قبل از مسئولان از مجریان صداوسیما «گاف» بگیرند!

از آقای فتح‌الله جوادی به دلیل نگارش یادداشت «گاف کدام است؟» در روزنامه اطلاعات تشکر می‌کنم. ایشان در این مقاله به درستی انتقادهای یکی از برنامه‌های سیما به مسئولانی را که از کلمات خارجی استفاده می‌کنند، بی‌مورد دانسته و به فراوانی اسامی خارجی محصولاتی که در تلویزیون تبلیغ می‌شود، اشاره کرده‌اند. ضمن تأیید این موضوع، متأسفانه به غیر از تبلیغات، در دیگر برنامه‌های صداوسیما و بخصوص گزارش‌های ورزشی هم کلمات خارجی و جملات نادرست از نظر انشایی به فراوانی شنیده می‌شود و از اینرو بهتر است قبل از این‌که از سخنان مسئولان به اصطلاح «گاف» بگیرند، مجریان برنامه‌های خودشان را به پاسداشت زبان فارسی ملزم کنند!

بیننده تلویزیون

آیا خودروی ۱۸۰ میلیون تومانی ارزان قیمت است؟

معاون وزیر صنعت وعده داده است که بهمن‌ماه امسال خودروی ارزان قیمت در کشور معادل ۶ هزار دلار تولید و به بازار عرضه می‌شود. از آنجا که حتی اگر تا بهمن‌ماه قیمت‌ها بیشتر نشود، قیمت خودروی یاد شده حدود ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود، با توجه به قدرت خرید مردم آیا می‌توان این خودرو را ارزان قیمت دانست؟

تلفن به خط ارتباطی

مسئولان برای اینهمه خشونت در فوتبال چاره‌ای بیندیشند

مسابقه پرسپولیس و آلومینیوم اراک نشان داد که فوتبال در کشور ما تا چه اندازه از اخلاق و منش انسانی و ورزشکاری دور شده است. وقتی یک بازیکن با مشت به دماغ بازیکن حریف می‌کوبد و آن را خونین می‌کند و مربیان و بازیکنان هر ۲ تیم نیز چنان به داور مسابقه حمله‌ور می‌شوند که گویا قصد جان او را دارند، آیا مسئولان نباید برای عدم تکرار چنین صحنه‌های زشت و خشن در ورزشگاه‌ها تدابیر اساسی بیندیشند؟

دوستدار فوتبال باشگاهی

قدردانی از افزایش معقول مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی

از تمامی مسئولانی که با تلاش فراوان و علیرغم مشکلات اعتباری مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی را تا حد قابل قبولی افزایش داده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم و من هم مثل سایر بازنشستگان منتظر اجرای به موقع آن هستم.

بازنشسته تأمین اجتماعی

سود خرید و مرمت منازل مسکونی را کاهش دهند

بهره خرید یا بازسازی منازل مسکونی بالا است و بسیاری از وام‌گیرندگان از بازپرداخت اقساط وام‌هایشان به بانک‌ها ناتوان و مستأصل می‌شوند، حال آن‌که کاهش سود تسهیلات خرید و مرمت مسکن می‌تواند به دغدغه‌های مردم درباره سود بالای این وام‌ها پایان دهد.

علی خازنی

تهران به سرویس‌های بهداشتی بیشتری نیاز دارد

کمبود سرویس‌های بهداشتی در تهران برای بیماران و مسافران مشکل‌ساز شده است که ضرورت دارد شهرداری تهران نسبت به ساخت و افزایش تعداد آن‌ها اقدام کند.

سعید جورشنی

معرفی ابر بدهکاران بانکی اقدامی پسندیده است

معرفی ابر بدهکاران بانکی اقدام بسیار خوبی است و از حیف و میل سپرده‌گذاری‌های اندک مردم پیشگیری می‌کند. ضرورت دارد مدیران بانک‌ها با دقت و بررسی دقیق و بیشتری با پرداخت وام‌های کلان اقدام کنند تا در آینده شاهد ابر بدهکاران بانکی و ضرر و زیان سپرده‌گذاران نباشیم.

خانم هموطن

از باد و باران تشکر ویژه دارم!

لطفاً این پیام مرا در خط ارتباطی چاپ کنید: به این وسیله از باد و باران‌های محترم که موجب کاهش موقت گردوغبار در اغلب شهرها و استان‌های کشور شده‌اند، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم در آینده هم لطف و محبت خود را از شهروندانی که نفس‌هایشان به دلیل غلظت آلودگی هوا به شمارش افتاده است، دریغ نکنند!

از ساکنان کلانشهر تهران

اقدامی برای مبارزه با انداختن ته سیگار به فضای سبز!

جمعی از کودکان اصفهانی در اقدامی ارزنده کمپین «نه به ته سیگار» را به راه انداخته‌اند و با همکاری دیگر داوطلبان به جمع‌آوری ته سیگارها از محوطه درختان و فضای سبز شهر می‌پردازند. با توجه به این‌که به گفته کارشناسان ته سیگار علاوه بر آرسینیک ۲۶ ماده شیمیایی خطرناک هم دارد. انداختن آن‌ها به میان درختان و فضای سبز موجب مرگ تدریجی آن‌ها و به خطر افتادن سلامت مردم می‌شود.

شهروندی از اصفهان

سرنوشت کارت یارانه‌ نان از هم‌اکنون معلوم است!

پس از مشکلاتی که عدم پرداخت یارانه بنزین برای کسانی که خودرو ندارند ایجاد کرد و این طرح عملاً به اجرا درنیامد، حالا گویا قرار است طرح «کارت یارانه نان» به صورت آزمایشی در زنجان اجرا شود که از همین حالا معلوم است به دلیل کارشناسی نشدن ، طرح موفق نخواهد شد و به جز اتلاف وقت مردم و مسئولان، دستاوردی نخواهد داشت!

شهروندی از تهران

نهر آب خیابان نیاز به لایروبی دارد

نهر آب ابتدای خیابان شهیدان کفایی امانی و به ویژه مقابل پلاک‌های

۵ تا ۱۱ بیشتر مواقع کثیف است و به لایروبی نیاز دارد و ضروری است که شهرداری منطقه ۱۲ ناحیه ۱ ضمن رسیدگی به این تقاضا، نیوجرسی وسط خیابان را هم جمع‌آوری کنند تا رانندگان و به‌ویژه خودروهای امدادی برای عبور از آنجا مشکلی نداشته باشند.

محمد عدنان سخاوی

ایستگاه پایانی تاکسی‌های خطی را ساماندهی کنند

تاکسی‌های خطی ابتدای خیابان دکتر معتمدی چهارراه لشکر به سمت بازار تهران خیلی خوب و به سامان فعالیت دارند و به خوبی مدیریت می‌شوند، اما انتهای این مسیر که از بازار شروع می‌شود، متولی ندارد و به همین دلیل مسافران نمی‌توانند از تاکسی‌های خطی استفاده کنند، که امیدواریم سازمان مدیریت بر تاکسیرانی شهر تهران درباره ساماندهی حرکت تاکسی‌ها در این محل هم اقدام کنند.

قاسم محمد رضایی

چگونه می‌توان میهمان‌نواز میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی بود؟

مدتی است که برخی از شخصیت‌های هنری و سیاسی افغانستان هموطنان ما را غیرمنصفانه به مخالفت با حضور هموطنان‌شان در ایران متهم می‌کنند و آن را مغایر میهمان‌نوازی ایرانیان می‌دانند. وقتی یک گزارشگر یا سرمایه‌گذار خارجی با دریافت ویزا و به صورت قانونی وارد کشورمان می‌شود، البته که با میهمان‌نوازی ایرانیان روبه‌رو می‌شود، ولی وقتی میلیون‌ها افغانی عمدتاً بدون ویزا و به صورت قاچاق خود را به ایران می‌رسانند و هیچگونه مدرک هویتی هم ندارند، آیا می‌توان برای تمامی آنان میهمان‌نواز بود و به فرض اگر ایرانی هم باشند و جرمی مرتکب شوند، آیا مجازات نخواهند شد؟

تلفن به خط ارتباطی

حقوق‌بگیران چگونه اقساط وام طرح نهضت ملی مسکن را بپردازند؟

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی مبلغ اقساط تسهیلات ۲۰ ساله طرح نهضت ملی مسکن ۳ تا ۴ میلیون تومان و ۵ ساله ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان در ماه است، که اگر کمترین آن را یعنی ۳ میلیون تومان در نظر بگیریم، یک کارگر یا کارمند ساده با حقوق ماهانه ۴ تا ۵ میلیون تومان علاوه بر تأمین هزینه خورد و خوراک و درمان و تحصیل اعضای خانواده، چگونه می‌تواند اقساط طرح نهضت ملی مسکن را بپردازد و وقتی از ادامه پرداخت این قسط‌‌ها ناتوان شود، آیا بانک‌ها واحد مسکونی او را مصادره نمی‌کنند و به قیمت ارزان نمی‌خرند تا وام‌گیرنده دوباره به جای اول برگردد و مستأجر شود؟

تلفن به خط ارتباطی ـ همدان

واردات خودروهای باکیفیت و ارزان قیمت را آزاد کنند

تا کی مردم ناچارند خودروهای با کیفیت پایین داخلی را به قیمت‌های بالا بخرند و تازه برای خرید آن‌ها هم باید در قرعه‌کشی‌های ۲ شرکت بزرگ خودروسازی شرکت کنند؟ من تاکنون حدود ۵۰ بار در این قرعه‌کشی‌ها شرکت کرده‌ام، اما برنده نشده‌ام. چرا برای شکست انحصار

۲ گروه خودروسازی در کشور، واردات خودروهای باکیفیت و ارزان قیمت خارجی را آزاد اعلام نمی‌کنند تا مردم از اجحافی که در حق‌شان می‌شود، رهایی یابند؟

عرب سرخی

صداوسیما اول حرف زدن خودش را درست کند!

از آقای فتح‌الله جوادی به دلیل نگارش یادداشت «گاف کدام است» سپاسگزارم. در برنامه‌های صداوسیما کلمات و اصطلاحات خارجی به فراوانی پخش می‌شود، آن وقت به دیگران پیله و به اصطلاح خودشان مچ‌گیری می‌کنند که چرا همان کار را انجام می‌دهند!

خواننده روزنامه اطلاعات

نسخه مناسب چاپ