سازمان امور عشایر: عشایر امسال به صورت رایگان بیمه می شوند
با اعتبارات اختصاص یافته در بودجه ۱۴۰۱ از محل هدفمندی یارانه‌ها، عشایر امسال به صورت رایگان بیمه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس پاپی‌زاده رئیس سازمان امور عشایر ایران در سیزدهمین نشست قرارگاه امنیت غذایی عشایر با اشاره به اعتبارات این حوزه در بودجه ۱۴۰۱اظهار داشت: امسال اتفاقات متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته در خصوص تجهیز مدارس عشایری و بیمه اجتماعی عشایر روی خواهد داد و عشایر به صورت رایگان بیمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه مطالبات عشایر بیش از این است و باید در بودجه کشور به سهم واقعی خود برسند، افزود: علت عقب ماندگی زیرساخت‌ها در مناطق عشایری این است که حق عشایر در بودجه لحاظ نمی‌شود.در این زمینه استان‌ها باید سهم عشایر از اعتبارات استانی را اختصاص دهند و مدیران ما هم با جدیت تمام این موضوع را از طریق استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شورای برنامه‌ریزی شهرستان‌ها پیگیری کنند.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به وضعیت شدید خشکسالی در کشور، مدیریت بحران در مناطق عشایری را مورد تاکید قرار داد و افزود: زندگی عشایر صددرصد وابسته به طبیعت است و در شرایط بحرانی و خشکسالی آسیب می‌بینند و ما باید پیگیری و هماهنگی‌های لازم را با دستگاه‌های مربوطه برای برون‌رفت از شرایط بحران انجام دهیم.

وی تاکید کرد: باید در همه زمینه‌ها دارای برنامه و انسجام سازمانی باشیم. باید در گردشگری و صنایع دستی عشایر برنامه و راهبرد داشته باشیم و این دو موضوع را به هم وصل کنیم تا عشایر بتوانند صنایع دستی خود را به گردشگران عرضه کنند.

پاپی زاده گفت: یکی از موضوعات مهم در حوزه عشایر، زنجیره تولید است که باید حلقه‌های این زنجیره در قبل، حین و بعد از تولید به هم وصل شود و کارهای خوبی که در این زمینه در برخی از استان ها انجام شده، به تمام کشور تسری پیدا کند.

نسخه مناسب چاپ