کوتاه از سراسر جهان
 

تهدید «عبدالباری عطوان» از سوی رژیم صهیونیستی

ایسنا: سردبیر روزنامه رأی الیوم و نویسنده مشهور جهان عرب اعلام کرد به دلیل حمایت از مقاومت فلسطین، از سوی لابی رژیم صهیونیستی در انگلیس مورد تهدید قرار گرفته است. عبدالباری عطوان گفت: این روزها با حملات رسانه‌ای، سیاسی و شخصی از سوی لابی اسرائیل در انگلیس به دلیل حمایتم از مقاومت فلسطین و عملیات اخیرشان علیه رژیم اشغالگر، چه از طریق نوشته‌هایم در رأی الیوم و چه از طریق کانال‌هایم در یوتیوپ و مصاحبه‌هایم در شبکه‌های عربی و خارجی مواجه شده‌ام. وی افزود: در رأس این حملات، روزنامه یهودی «جیوش کرونل» است که با تیراژ بالا در انگلیس و جهان غرب منتشر می‌شود؛ این روزنامه اتهام حمایت از تروریسم به من زده است به این دلیل که از رعد حازم، جوان فلسطینی مجری عملیات اخیر در تل آویو که به کشته شدن سه اسرائیلی و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر منجر شد، حمایت کردم و او را شهید و قهرمان نامیدم و گفتم بیشتر اسرائیلی ها غیرنظامی نیستند بلکه جزو ارتش و دستگاه امنیت اسرائیل هستند.

روسیه: باکو آتش‌بس در قره‌باغ را نقض کرده است

ایسنا: وزارت دفاع روسیه، نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان را به نقض آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ متهم کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نقض آتش‌بس در خط تماس توافق شده توسط جمهوری آذربایجان در نزدیکی منطقه “یاریمجا” ثبت شده است. البته این نقض آتش‌بس با همکاری نمایندگانی از جمهوری آذربایجان و “جمهوری خودخوانده آرتساخ” (قره‌باغ) حل و فصل شد. گفتنی است درگیری چندین دهه‌ای در قره‌باغ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ شدت گرفت و منجر به تلفات نظامی و غیرنظامی متعدد از هر دو طرف شد. این درگیری‌ها پس از توافق دو طرف با آتش‌بس با میانجی‌گری روسیه در ۹ نوامبر همان سال پایان یافت.

عذرخواهی متهم حملات انتحاری پاریس

ابنا: «صلاح عبدالسلام» تنها بازمانده گروه متهم به حمله مرگبار ۲۰۱۵ در پاریس، در آخرین جلسه رسیدگی به اتهاماتش از قربانیان عذرخواهی کرد و اشک ریخت. این مرد فرانسوی در حالی که اشک می‌ریخت، گفت: می‌خواهم به همه قربانیان تسلیت بگویم و عذرخواهی کنم؛ می‌دانم که نفرت باقی است اما امروز از شما می‌خواهم که در حد اعتدال از من متنفر باشید و از شما می‌خواهم مرا ببخشید. متهم گفت که قرار بود خود را در یک رستوران در منطقه هجدهم پاریس منفجر کند اما با دیدن جوانانی که شبیه او بودند و خوشگذرانی می‌کردند، در آن محل از انفجار خود منصرف شد. عبدالسلام مدعی است که از جزئیات حمله تروریستی اطلاع نداشت و فقط می‌دانست که باید منفجر شود .

کره‌شمالی سالروز بنیانگذارش را بدون رژه نظامی جشن گرفت

ایسنا: کره‌شمالی صد و دهمین سالروز تولد بنیانگذار این کشور را با مراسم‌های آتش‌ بازی، راهپیمایی و جشن در میدان اصلی پیونگ‌یانگ جشن گرفت و هزاران تن از مردم در لباس‌های سنتی رنگارنگ به رقص و آواز پرداختند. «کیم ایل سونگ» که در ۱۹۹۴ درگذشت، نظامی را پایه‌گذاری کرد که اکنون به دست نوه‌اش «کیم جونگ اون» رهبری می‌شود. مراسم امسال با صد و دهمین سالروز تولد کیم ایل سونگ که متولد ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ بود، مصادف شد. کیم جونگ اون در آرامگاه پدربزرگش حاضر شد و همچنین در یک نشست ملی و راهپیمایی عمومی در پیونگ‌یانگ شرکت داشت اما هیچ سخنرانی از او منتشر نشد، ضمن اینکه هیچ نشانه‌ای از رژه نظامی برنامه‌ریزی شده هم وجود نداشت.

«راجا پرویز اشرف» از حزب مردم، رئیس پارلمان پاکستان شد

فارس: «راجا پرویز اشرف» از حزب مردم پاکستان بدون رأی مخالف به عنوان رئیس پارلمان پاکستان (مجلس ملی) انتخاب شد. «قاسم سوری» عضو حزب تحریک انصاف، ساعاتی قبل از طرح رای عدم اعتماد به وی از سمت نایب رئیس مجلس استعفا داد. شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان ضمن تبریک به پرویز اشرف در صحن پارلمان ابراز امیدواری کرد اشرف آنچه را که در چهار سال گذشته در مجلس رخ داده به خاک بسپارد. گفتنی است «اسد قیصر» رئیس پیشین مجلس و «قاسم سوری» معاون وی پیش از آغاز رأی‌گیری برای عدم اعتماد به دولت «عمران خان» از سمت‌های خود استعفا کرده‌ بودند.

نسخه مناسب چاپ