واکنش استاندار تهران به تعطیلی برخی از مجموعه‌های مردمی فعال در حوزه زنان کارتن‌خواب
استاندار تهران در واکنش به تعطیلی برخی از مجموعه‌های مردم نهاد فعال در حوزه معتادان متجاهر و زنان کارتن‌خواب گفت: ما نمی‌‌خواهیم جای مجموعه‌های مردمی را بگیریم.

محسن منصوری در گفتگو با ایلنا در پاسخ به این سئوال که با شروع کار قرارگاه اجتماعی، برخی از مجموعه‌های مردم نهاد که به معتادان متجاهر خدمات ارائه می‌دادند یا تعطیل شده یا در حال تعطیلی هستند مانند خانه خورشید، چرا قرارگاه با همین سازمان‌‌ها که سال‌‌هاست در این زمینه فعالیت می‌کنند، همکاری نمی‌کند، گفت: ما نمی‌‌خواهیم جای مجموعه‌های مردمی را بگیریم بلکه سیاست ما در قرارگاه خدمات اجتماعی این است که نهایت استفاده از ظرفیت گروه‌های مردمی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: بعضی از شئون، حاکمیتی است یعنی ممکن است هیچ مجموعه مردمی نتواند به طور مثال ۱۰ هزار معتاد متجاهر را نگهداری کند طبیعتا مجموعه مردمی امکان نگهداری متمرکز این افراد را ندارند، بنابراین همانطور که گفتم برخی از این شئون، حاکمیتی است و حتما باید مجموعه دستگاه‌های شورای تامین یا مجموعه دستگاه‌هایی که عضو قرارگاه هستند این موضوع را دنبال کنند.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: برخی از این شئون قابل واگذاری و واسپاری به گروه‌های مردمی است. به طور مثال شئونی از جنس صیانت افراد بهبودیافته را می‌توان به موسسات مردمی واگذار کرد، یعنی اگر فردی را سه تا شش ماه در یک مرکز نگهداری کردیم و این فرد اصطلاحا سم‌زدایی شده و ترک اولیه را انجام داد و در حقیقت از مشکلات اولیه رها شد، اگر ما دوباره این فرد را در سطح جامعه رها کنیم، ممکن است دوباره به سمت اعتیاد بازگردد، بنابراین اینجا نیاز است، یک مجموعه مردمی و یک تشکل با ما همراهی کند و فرآیندهای مددکاری، روانشناسی و صیانت را برای این فرد طی کند.

وی در پاسخ به این سئوال که برخی از سازمان‌های مردم نهاد مانند خانه خورشید سال‌ها این خدمات را به افراد بهبودیافته و معتادان ارائه می‌دادند، اما به دلایلی این مرکز بسته شده است، آیا قرار است مجموعه‌هایی که در گذشته خدمات ارائه می‌دادند تعطیل و مجموعه‌های جدیدی جایگزین شوند، گفت: به طور مصداقی نمی‌توانم درباره مجموعه خاصی نظر بدهم. باید ببینیم علت تعطیلی این مجموعه‌ چه بوده است. ما هر مجموعه‌ای را که بتواند باری از این ماموریت دولت بردوش بکشد، دستش را هم می‌بوسیم و منت‌دار آنها هم هستیم چراکه این مجموعه‌ها دارند کار دولت را انجام می‌دهند و ما از این خدمات آنها استقبال می‌کنیم.

* برنامه‌های آ موزشی و درمانی شهرداری تهران برای کودکان کار

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: رویکرد شهرداری تهران در اجرای طرح جامع ساماندهی کودکان کار اجتماعی و فرهنگی است و اعتقادی به اجرای طرح‌های قهری و سلبی نداریم.

به گزارش خبرنگار شهر، احمد احمدی صدر در مراسم افطار ۱۵۰۰کودک کار که با حضور معاون خدمات شهری شهرداری تهران، جمعی از مدیران استانداری تهران و سازمان بهزیستی و مدیران شهرداری تهران در فرهنگسرای اشراق برگزار شد، افزود: رویکرد و نگاه ما به تمامی آسیب دیدگان اجتماعی، این است که این افراد جزو خانواده ما محسوب می شوند و تلاش کرده ایم برنامه هایی که برای این افراد در نظرگرفته ایم در شان این افراد باشد.

وی با بیان این که برنامه هایی برای کودکان کار،قبل از ماه مبارک رمضان، در طول ماه مبارک و ماه های بعد در نظر گرفته ایم، افزود: مضمون تمامی برنامه‌ها این است که به کودکان کار القاء کنیم آنها جزو خانواده ما محسوب می شوند و فرزندان وطن هستند که با تلاش می توانند به قله های پیشرفت برسند.

مدیرعامل سازمان رفاه و مشارکت های اجتماعی با اشاره به این که امروز در مراسم ضیافت افطار در خدمت ۱۵۰۰نفر از کودکان کار هستیم که مردانه در تلاش هستند تا امرار معاش خانواده های خود را تامین کنند، بیان کرد: شهرداری تهران در این حوزه مجموعه برنامه های فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و درمانی برای کودکان کار در نظر گرفته است. احمدی صدر تاکید کرد: باید به عنوان متولیان و مسئولان امر، یک بار دیگر مفهوم کودک کار را تعریف کنیم. چه بسا که در دهه ۶۰هم تعداد زیادی از کودکان به خانواده های خود در تامین مخارج زندگی و امرار معاش کمک می کردند اما هیچ وقت اسم کودک کار روی آنها نمی گذاشتند.

وی با تاکید بر این که ما باید به این افراد القاء کنیم که با تلاش و کوشش خودشان می توانند یک دانشمند، عالم، استاد دانشگاه یا پزشک شوند، گفت: کار کردن آنها نباید مانعی بر سر راه تحقق آرزوهای آنها باشد.

مدیرعامل سازمان رفاه، با اشاره به برنامه های شهرداری تهران در حوزه آموزش کودکان کار افزود: بیش از ۲۵مرکز پرتو در تهران وجود دارد که مسایل آموزشی این کودکان را در این مراکز پیگیری می کنیم.

احمدی صدر ادامه داد: شهرداری تهران در این حوزه کارگروهی را تحت عنوان کودکان کار تشکیل داده است که مسائل و موضوعات این افراد را به صورت ویژه دنبال می کند تا کودکان به رشد و تعالی برسند.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر رویکرد شهرداری تهران در اجرای طرح جامع ساماندهی کودکان کار که در دوره های گذشته تلاش هایی برای اجرای آن انجام شد، چیست؟ بیان کرد: ساماندهی کودکان کار را به گونه ای دیگر قبول داریم. به انجام رفتارهای سلبی و قهری اعتقادی نداریم چرا که این کودکان جزئی از اعضای جامعه ما هستند و خیلی طبیعی در مسیر تعالی این افراد تلاش می کنیم.

نسخه مناسب چاپ